Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára szerint a helyzet összetett, de Magyarország felkészült:
– A 2009-es gázválság mutatta meg igazán, mit jelentett az egyoldalú függés. Akkoriban mindenki külön volt rákötve az orosz hálózatra, de egymással nem voltunk összekötve.
– Az interkonnektorok kiépítése óriási előrelépés volt – most már, ha a régióban van gáz, Magyarország is hozzá tud férni – mondta.

Az államtitkár kiemelte: hazánk betárolási kapacitása Európában kiemelkedő, több mint 6 milliárd köbméter gáz fér el a tárolókban, miközben az éves fogyasztás 8,5 milliárd köbméter körül mozog.
– Az uniós átlag ehhez képest jóval alacsonyabb – sok ország a fogyasztásának csak 20-25 százalékát tudja betárolni. Ez nekünk hatalmas versenyelőny
– tette hozzá.
Szankciók: béke nélkül is erőltetik?
A legnagyobb kérdőjel mégis a brüsszeli szankciós politika. Steiner Attila szerint
az Európai Bizottság REPowerEU csomagja arról szól, hogy Európa teljesen leválna az orosz gázról – még béke esetén is. Ez abszurd
– mondta, hozzátéve: ha holnap véget érne a háború, miért vágnánk le magunkat a legolcsóbb forrásról? A politikus arra is figyelmeztetett: a szankciók közvetlenül érintenék a magyar családokat.
Tíz éve a legalacsonyabb rezsit biztosítjuk Európában. Ha elzárják az olcsó orosz gázt, máshonnan kell beszerezni, jóval drágábban. Ez évente akár 800 milliárd forint pluszkiadást jelenthet az országnak
– egy átlagcsaládnak akár félmillió forint pluszköltséget is. Pár év alatt ez egy új autó ára.”
Átalakult a földgázpiac
A nagykereskedelmi helyzetről Fritsch László, az MVM CEEnergy Zrt. vezérigazgatója beszélt. Szavai szerint az elmúlt évek turbulens piaca egyszerre volt kihívás és lehetőség:
– 2020 óta alapjaiban alakult át a földgázpiac. Mi nem akartunk megállni Magyarország határainál: először Ausztria, Szlovákia, Csehország, Szerbia, majd Németország lett a cél. Minél nagyobbak vagyunk, annál jobban tudjuk érvényesíteni a piaci érdekeinket.
A vezérigazgató szerint a betárolás nemcsak biztonsági, de üzleti szempontból is kulcsfontosságú: – Olcsón betárolunk nyáron, télen drágábban adjuk el – ez a kereskedelmi logika. De a legfontosabb mégis az ellátásbiztonság. Magyarország nem lehet kis helyi kereskedő – regionális szereplőként stabilizáljuk a hazai ellátást is.