Franciaország kiutasított egy palesztin aktivistát

Franciaország legfelsőbb közigazgatási bírósága, az államtanács szerdán jóváhagyta Mariam Abou Daqqa palesztin aktivista kiutasítását, amelyet a francia belügyminisztérium rendelt el a közrend megóvására hivatkozva a közel-keleti helyzet okozta feszült helyzetben.

Forrás: MTI2023. 11. 09. 6:24
Aarhus, 2023. október 31. A palesztinokat támogató tüntetés a dániai Aarhusban 2023. október 31-én. A Gázai övezetet irányító Hamász palesztin iszlamista szervezet október 7-én többfrontos támadást indított Izrael ellen, az izraeli légierõ azóta támadja a Hamász katonai létesítményeit a palesztinok lakta övezetben. Izraelben több mint 1400 ember életét vesztette, az izraeli válaszcsapások több mint 8300 palesztin halálát okozták a Gázai övezetben. MTI/EPA/Ritzau/Mikkel Berg Pedersen Fotó: Mikkel Berg Pedersen
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtanács ezzel hatályon kívül helyezte a párizsi közigazgatási bíróság döntését, amely felfüggesztette a kormány október közepén meghozott rendeletét a kiutasításról.

A belügyminiszter joggal véli úgy, hogy a párizsi közigazgatási bíróságnak nincs igaza, amikor felfüggesztette a Népi Front Palesztina Felszabadításáért elnevezésű szervezet aktivistájának kiutasítását, miután a radikális baloldali mozgalmat Izrael és az Európai Unió 2001 óta terroristaszervezetként tartja nyilván − emlékeztetett az államtanács.

A belügyminisztérium álláspontja szerint az aktivista franciaországi jelenléte a közrend súlyos megzavarásának veszélyét hordozza magában a Hamász iszlamista palesztin szervezet október 7-én Izrael ellen elkövetett terrortámadása nyomán kitört háborúhoz kapcsolódó élesen feszült helyzetben.

Az államtanács elismerte, hogy Mariam Abou Daqqa nyilvános megjelenései alkalmával a közrendet semmi nem zavarta meg, ugyanakkor a bíróság kiemelte, hogy 

a 72 éves aktivista annak a szervezetnek az egyik vezetője, amely 2002 és 2015 között 13, számos áldozatot követelő merényletet követett el izraeli civilek ellen.

A kitoloncolásig Mariam Abou Daqqát házi őrizetbe helyezték.

Az államtanács arra is felhívta a figyelmet, hogy a közel-keleti helyzet miatt „a feszültségek kiéleződtek Franciaország területén is, ami az antiszemita cselekmények jelentős növekedését eredményezte”.

Az izraeli–palesztin konfliktusról való véleménynyilvánítás céljából egy olyan szervezet egyik vezetőjének jelenléte Franciaországban, amely magára vállalta a felelősséget izraeli civilek elleni merényletekért, alkalmas lehet arra, hogy komolyan megzavarja a közrendet

− áll az indoklásban.

Miután Mariam Abou Daqqának „nincsen semmilyen kötődése Franciaországhoz, ahova szeptemberben érkezett, és amely országnak nem beszéli a nyelvét, a kiutasítása nem tekinthető a szabad mozgáshoz és a véleménynyilvánítási szabadsághoz való joga törvénytelen, súlyos megsértésének” − írta az államtanács.

A palesztin aktivista augusztus elején kapott Jeruzsálemben ötvennapos beutazási vízumot Franciaországba, ahol az izraeli–palesztin konfliktusról rendezett konferenciákon vett részt.

Más nyugat-európai városokhoz hasonlóan Párizsban is többezres palesztinpárti tüntetést tartottak a hétvégén − írja a The Times of Israel izraeli napilap. A palesztin zászlókkal felvonuló tüntetők azonnali tűzszünetet követeltek, és olyan jelszavakat skandáltak, mint „Izrael gyilkos” vagy „Állítsátok meg a gázai mészárlást”. Emmanuel Macron francia elnököt pedig cinkosnak nevezték. 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Ritzau/Mikkel Berg Pedersen)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.