Oroszország szerint a Nyugat a tűzzel játszik, amikor azt fontolgatja, hogy Ukrajna nyugati rakétákkal mélyen Oroszországot bombázza, és figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy a harmadik világháború nem korlátozódik Európára, jelentette a Reuters.
Ukrajna augusztus 6-án tört be Oroszország nyugati kurszki régiójába a második világháború óta a legnagyobb külföldi támadásban. Vlagyimir Putyin erre úgy reagált, hogy Oroszország részéről méltó válasz érkezik a támadásra.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy a Nyugat az ukrajnai háború eszkalálására törekszik, és „csak a bajt keresi” azzal, hogy figyelembe veszi az ukrán kéréseket a külföldről szállított fegyverek használatára vonatkozó korlátozások enyhítésére.
Ukrajna 2022-es megszállása óta Putyin többször figyelmeztetett egy sokkal szélesebb körű háború kockázatára, amelyben a világ legnagyobb atomhatalmai vesznek részt, bár azt mondta, hogy Oroszország nem akar konfliktust az Egyesült Államok vezette NATO-szövetséggel.
Most ismét megerősítjük, hogy a tűzzel való játék nagyon veszélyes dolog a felnőtt bácsik és nénik számára, akikre nukleáris fegyvereket bíznak egyik vagy másik nyugati országban.
– mondta Lavrov újságíróknak Moszkvában.
Az amerikaiak egyértelműen úgy asszociálnak a harmadik világháborúról szóló beszélgetésekre, mint valami olyasmire, ami, ne adj' Isten, ha bekövetkezik, kizárólag Európát fogja érinteni.
– fogalmazott sejtelmesen az orosz külügyminiszter.
Oroszország „tisztázza” nukleáris doktrínáját
Oroszország 2020-as nukleáris doktrínája meghatározza, hogy az elnök mikor fontolná meg a nukleáris fegyverek bevetését: úgy lehetne talán összefoglalni, hogy válaszul egy nukleáris vagy más tömegpusztító fegyverekkel, illetve hagyományos fegyverekkel végrehajtott támadásra, „amikor az állam léte kerül veszélybe”.
Zelenszkij korábban többször is elmondta, hogy Ukrajna a szövetségesek által előírt korlátozások miatt nem használhatja a rendelkezésére álló fegyvereket egyes orosz katonai célpontok támadására. Sürgette a szövetségeseket, hogy legyenek bátrabbak a döntéseikben, és segítsék Kijevet a háborúban.
Oroszország azt állítja, hogy nyugati fegyvereket, köztük brit harckocsikat és amerikai rakétarendszereket használt Ukrajna Kurszkban. Kijev megerősítette, hogy amerikai HIMARS rakétákat használtak a kurszki hidak kiiktatására.
Washington kitart amellett, hogy nem tájékoztatták Ukrajna terveiről a kurszki meglepetésszerű behatolás előtt. Az Egyesült Államok azt is elmondta, hogy nem vett részt a műveletben. Putyin külügyi hírszerzési főnöke, Szergej Nariskin kedden azt mondta, hogy Moszkva nem hisz a nyugati állításoknak, miszerint semmi köze a kurszki támadáshoz. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerint az Egyesült Államok részvétele „nyilvánvaló tény”.
A The New York Times arról számolt be, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az ukrán támadást követő napokban műholdas képeket és más információkat szolgáltatott Ukrajnának a kurszki térségről. A Times szerint a hírszerzés célja az volt, hogy Ukrajna jobban nyomon követhesse az orosz erősítéseket.