Pánik van a harctéren és pánik van Kijevben is. Az amerikaiaknak hírszerzési információik vannak arról, hogy nagyszabású légitámadásra készülnek.
– mondta John Lyons.
Az ausztrál újságíró arról beszélt, hogy a fenyegetés árnyékában Volodimir Zelenszkij felszólította az ukránokat, hogy „ne essenek pánikba”. Lyons arra is rámutatott, hogy sok nyugati politikus az esetleges orosz csapások hallatán sokkal óvatosabban nyilatkozik, írta az Eadaily .com.
Kijelentette, hogy brit tisztviselők kezdték elítélni Zelenszkij azon döntését, hogy az ukrán fegyveres erők a nyugati rakétákkal mélyebb oroszországi célpontokat támadnak.
„Ha európai vagy, nagy veszélynek vagy kitéve (…), hiszen Oroszországnak több nukleáris robbanófeje van, mint bármely más országnak a világon. Még az Egyesült Államokénál is több” – emlékeztetett Lyons.
Lapunk korábban írt arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök azon bejelentése, miszerint az új fejlesztésű Oresnyik hiperszonikus rakétarendszerrel egy dnyiprói hadiipari célpontot támadtak, egy újabb lépés a konfliktus eszkalációjában.
Az orosz elnök ezt az ukrán hadsereg korábbi rakétacsapásaira adott válaszlépésként indokolta, amelyeket amerikai és brit fegyverrendszerekkel hajtottak végre Oroszország területén.
Az Oresnyik rendszer harci körülmények közötti alkalmazása azt mutatja, hogy Oroszország egyre fejlettebb fegyverrendszereket vet be a háborúban, ami stratégiai üzenetként is értelmezhető a Nyugat felé. A nyilatkozatban említett „globális jellegű elemek” arra utalnak, hogy az orosz fél szerint a konfliktus már túllépett a regionális kereteken és a nemzetközi közösséget is közvetlenül érinti.
Putyin kijelentése, hogy „tükörválaszokat” adnak a további eszkalációkra, tovább növelheti a feszültséget, különösen, ha Oroszország olyan létesítményeket vesz célba, amelyek közvetlen kapcsolatban állnak a Nyugat által szállított fegyverekkel. Bár Moszkva a békés megoldásokat hangsúlyozza, a nyilatkozatokból egyértelmű, hogy készek katonailag is reagálni minden kihívásra.