Putyin: Szinte minden NATO-ország háborúban áll Oroszországgal – kövesse velünk az elnök sajtótájékoztatóját + videó

Vlagyimir Putyin orosz elnök ma tartja hagyományos év végi sajtókonferenciáját Moszkvában. Az eseményen orosz és külföldi újságírók, valamint átlagos orosz állampolgárok tehetnek fel kérdéseket az elnöknek. Az esemény ötvözi a korábbi sajtókonferenciák és a közvetlen vonalak formátumát. Putyin beszéde és válaszai várhatóan legalább 3 órán át tartanak majd, de akár ennél hosszabb is lehet. Az újságíróknak és állampolgároknak számos kérdésük gyűlt össze az év során. Putyin általában részletes válaszokat ad, történelmi és statisztikai adatokra hivatkozva. Az elnök humorát is gyakran megcsillogtatja válaszaiban.

2024. 12. 19. 9:53
Fotó: AFP Forrás: In this pool photograph distributed by the Russian state agency Sputnik, Russia's President Vladimir Putin attends an expanded meeting of the Russian Defence Ministry Board at the National Defence Control Centre in Moscow on December 16, 2024. (Photo by Grigory SYSOYEV / POOL / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország gazdasága két év alatt mintegy nyolc százalékkal nőtt. Az Egyesült Államokban ez öt-hat százalék volt, az eurózónában pedig egy százalék – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az éves sajtótájékoztatóján. Az államfő értékelése szerint a kormány hatékonyan dolgozik, különféle feladatokat és nemzeti fejlesztési célokat fogalmaz meg. 

Az orosz–ukrán háború is szóba kerül Vlagyimir Putyin sajtótájékoztatóján, ahol teltház előtt beszél az elnök
Az orosz–ukrán háború is szóba kerül Vlagyimir Putyin sajtótájékoztatóján, ahol teltház előtt beszél az elnök (Fotó: AFP)

Az elnököt elsőként arról kérdezték, hogyan értékeli az orosz hadsereg előrehaladását Ukrajnában, és hogy közelebb került-e a győzelem. Az államfő elmondta, hogy rendszeresen találkozik a frontvonal katonáival. 

A helyzet az ország északkeleti részén drámai változáson megy keresztül, és a frontvonal teljes hosszában előrenyomulás tapasztalható. Az orosz harcosok minden nap négyzetkilométerenként nyernek vissza területeket

– fogalmazott Putyin, aki megígérte, hogy az orosz hadsereg biztosan ki fogja űzni az ukrán katonákat a Kurszki területről. Az állmfő azt is megígérte, hogy lesz elég forrás a felszabadított területek helyreállítására.

Legyőzhetetlen orosz rakéta

Az elnököt ezután az Oresnyik rakétákról kérdezték. Putyin elmondta, hogy személyesen is részt vett azokban a döntésekben, amelyek végül a rakétarendszer kifejlesztését eredményezték. A fegyver orosz fejlesztésen alapul és igen ígéretes – tette hozzá. Putyin egy kísérletet javasolt:

A Nyugat és Ukrajna határozzon meg egy területet Kijevben, koncentrálják oda az összes légvédelmi rendszerüket, mi pedig oda fogjuk kilőni az Oresnyiket. Ők megpróbálják elfogni, és meglátjuk, mi történik. Elárulom, nincs esély arra, hogy az Oresnyiket könnyen lelőjék vagy megsemmisítsék

– szögezte le az orosz elnök. Putyin arra is kitért, hogy Oroszországra nem jelentenek veszélyt az amerikai THAAD legvédelmi rendszerek.

Meg fogjuk kérni a srácainkat, hogy mondják el, mi az újdonság benne. Van kivel beszélnünk Ukrajnában

– jegyezte meg sejtelmesen Vlagyimir Putyin. Az eseményen felidézték, hogy Oroszország nemrég megváltoztatta a nukleáris doktrínáját. A frissített doktrína több olyan katonai fenyegetést sorol fel, amelyekre Oroszország nukleáris visszatartó erővel válaszolhat. Arra a kérdésre, hogy a Nyugat megkapta-e az üzenetet, az államfő úgy válaszolt:

Kérdezzék meg őket. A doktrína változásai abból fakadnak, hogy kialakuló katonai fenyegetésekről kell beszélünkn. Ha egyes országok fenyegetést jelentenek Oroszországra, Oroszország úgy véli, hogy joga van atomfegyvereket használni ellenük.

Háborúban áll a NATO

Putyin megjegyezte, hogy az összes NATO-ország háborúban áll Oroszországgal, és az orosz hadsereg harckészsége a legmagasabb a világon. – A világon egyetlen más hadsereg sem rendelkezik ilyen magas szintű harckészültséggel, Oroszország pedig megerősödött és valóban szuverén országgá vált. Nem fogunk visszatekinteni mások véleményére – mondta.

Szóba került Putyin kapcsolata Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel is. Az orosz elnök azt mondta,

több mint négy éve nem beszélt Trumppal, de készen áll a tárgyalásra vele. – Ha találkozunk Trump elnökkel, biztos vagyok benne, hogy sok megbeszélnivalónk lesz – szögezte le.

A politika a kompromisszumok művészete, Oroszország mindig is kész volt a tárgyalásokra, tette hozzá Putyin egy másik újságírói kérdésre, amely az amerikai–ukrán–orosz tárgyalásokra vonatkozott. Az államfő felidézte, hogy 2022 végén már megszülettek a megállapodások Kijevvel, de Boris Johnson, a „furcsa frizurájú férfi” megtiltotta Ukrajnának a békekötést.

Egy újságíró arra kérdezte Putyint, hogy milyen feltételek mellett tárgyalna Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Az orosz államfő elmondta, hogy Zelenszkij mandátuma lejárt, így jogilag ő már nem Ukrajna elnöke, helyette az ukrán parlamenté a legitimitás. 

Amíg Ukrajna illegitim elnököt tart fenn, minden más hatóság cinkossá válik az ő bűneiben. Mindenkivel beszélni fogunk, de csak azokkal írunk alá, akiket legitimnek tartanak

– jelentette ki Putyin, arra utalva, hogy Oroszország soha nem utasította el a tárgyalásokat.

Nehéz helyzet Szíriában

Putyin egy másik kérdésre válaszolva elmondta, ami Szíriát illeti, Oroszország fő feladata az volt, hogy megakadályozza, hogy ott terrorista enklávé jöjjön létre. Ezt a célt sikerült elérni. Ugyanakkor felidézte, hogy ott nem voltak szárazföldi csapataink, csak katonai bázisok. Oroszország arra számít, hogy katonai bázisai ott maradnak, Putyin szerint ezt a közel-keleti országok túlnyomó többsége támogatja. Putyint ezután a megbuktatott szíriai elnökről, Bassár el-Aszadról kérdezték. Az orosz média a múlt héten közölte, hogy Aszad és családja menedékjogot kapott Moszkvában - bár a Kreml részéről még nem érkezett hivatalos megerősítés.

Moszkvába érkezése után még nem láttam Aszad elnököt, de tervezem, hogy megteszem. Mindenképpen beszélni fogok vele

– mondta az orosz elnök.

Virágzó orosz–kínai kapcsolatok

Kérdésre válaszolva Putyin kitért arra is, hogy Oroszország és Kína között soha nem látott ütemben emelkedik az együttműködés mértéke. Szerinte minden, amit Oroszország és Kína tesz egymással kapcsolatban, a teljes bizalomra épül. Az államfő külön kiemelte a gazdasági és humanitárius együttműködés színvonalát.

Oroszország és Kína a második világháború által leginkább érintett országok. Együtt voltunk akkor is, most is együtt vagyunk. Ez a stabilitás fő tényezője a világ ügyeiben

– hangsúlyozta az orosz elnök.

Cikkünk folyamatosan frissül.

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.