Putyin aláírta az orosz nukleáris doktrína frissítését

Az orosz nukleáris doktrína aktualizálására az orosz határok körüli felfokozott feszültség és az Ukrajnát Oroszországgal folytatott konfliktusában támogató nukleáris nemzetek miatt volt szükség.

Forrás: RT.com2024. 11. 19. 9:56
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2024. október 29-én kiadott felvételen a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta indítása látható a stratégiai elrettentő erők gyakorlatai során.
Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2024. október 29-én kiadott felvételen a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta indítása látható a stratégiai elrettentő erők gyakorlatai során. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez a bejelentés komoly aggodalmat kelt a nemzetközi színtéren, különösen a jelenlegi feszült geopolitikai helyzetben. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASSZ hírügynökségnek nyilatkozva erősítette meg a változásokat. A módosításokról szóló bejelentésre szeptember végén került sor, miután Vlagyimir Putyin elnök egy orosz Biztonsági Tanács ülésen elmondta a szükséges változtatásokat a geopolitikai helyzet változása miatt – írta meg a RT.com.

Egy orosz Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétaindító gördül a Vörös téren a Győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában
Egy orosz Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétaindító gördül a Vörös téren a győzelem napi katonai parádén Moszkva központjában. Fotó: AFP

A frissített doktrína több olyan katonai fenyegetést sorol fel, amelyekre Oroszország nukleáris visszatartó erővel válaszolhat. Két kulcsfontosságú változás kiemelkedik:

  • Közös támadás: A nem nukleáris államok által végrehajtott, de nukleáris államok által támogatott agressziót a jövőben Oroszország elleni közös támadásként fogják kezelni.
  • Tömeges légitámadás: Egy külföldi hatalom tömeges légitámadása, amely átlépi az orosz határokat, nukleáris megtorlást válthat ki.

Putyin korábbi nyilatkozata szerint ez a bejelentés figyelmeztetésként is értelmezhető a Nyugat „forrófejű” képviselői számára, akik folyamatosan növelik a feszültséget Oroszországgal szemben. 

A szóvivő legfrissebb megjegyzései azután hangzottak el, hogy Joe Biden amerikai elnök állítólag engedélyezte Kijev számára az amerikai gyártmányú, nagy hatótávolságú ATACMS-rakéták használatát Oroszország belsejében történő támadásokhoz. Moszkva ezt jelentős eszkalációként értékeli, hiszen Putyin korábban hangsúlyozta, hogy egy ilyen támadás csak a fegyvereket biztosító ország közvetlen bevonásával hajtható végre, ami a NATO-tagállam és Oroszország közötti közvetlen háborút jelentene, és megfelelő reakciót váltana ki.

A módosított atomdoktrína pontos tartalma egyelőre nem ismert, de a bejelentés világos üzenetet küld a nemzetközi közösségnek: Oroszország kész minden eszközt bevetni a nemzeti érdekeinek védelmében, és a megnövekedett fenyegetésekre nukleáris visszatartó erővel válaszolhat. A kialakult helyzet további feszültséget generál, és növeli a véletlen konfliktus kockázatát. A nemzetközi közösségnek sürgős szüksége van a deeszkalációra és a diplomáciai megoldások keresésére, mielőtt a helyzet tovább romlik.

Borítókép: Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata által 2024. október 29-én kiadott felvételen a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakéta indítása látható a stratégiai elrettentő erők gyakorlatai során (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.