A választásokat eredetileg 2025 őszére tervezték, azonban Michael Ludwig szociáldemokrata polgármester januárban bejelentette, hogy április 27-re hozzák előre a voksolást. Az indoklás szerint el akarták kerülni a hosszú kampányidőszakot, és biztosítani kívánták, hogy a nyári szünet előtt stabil kormányzat alakuljon ki. A döntést a városi tanács minden pártja támogatta – írta a Kurier.

Kik szavazhatnak?
A Gemeinderat választásán 1 109 936 osztrák állampolgár jogosult szavazni, míg a kerületi képviseletek választásán 1 374 712 fő, köztük 264 776 nem osztrák EU-állampolgár is részt vehet. A szavazásra jogosultaknak 2009. április 27-én vagy korábban kellett születniük, és legkésőbb 2025. január 28-án bejelentett lakóhellyel kellett rendelkezniük Bécsben.
Hogyan zajlik a szavazás?
A választók két szinten adhatják le szavazataikat: a tartományi parlament (Gemeinderat) és a kerületi képviseletek szintjén. A szavazólapon pártlisták szerepelnek, de a választók előnyben részesíthetik egyes jelölteket is, az úgynevezett előnyben részesítési szavazatokkal. A tartományi választáson három, míg a kerületi választáson egy ilyen szavazat adható le.

Kik indulnak a választáson?
A főbb pártok és vezető jelöltjeik a következők:
Szociáldemokrata Párt (SPÖ): Michael Ludwig, jelenlegi polgármester
Osztrák Szabadságpárt (FPÖ): Dominik Nepp, a Szabadságpárt bécsi vezetője, volt alpolgármester
Osztrák Néppárt (ÖVP): Karl Mahrer, a Néppárt bécsi vezetője, Bécs volt rendőrparancsnoka
Zöldek: Judith Pühringer, a párt társelnöke, a bécsi Zöldek szóvivője
NEOS: Selma Arapovic és Bettina Emmerling alpolgármester, oktatásért, ifjúságért, integrációért és átláthatóságért felelős városi tanácsnok
KPÖ és LINKS : Barbara Urbanic a KPÖ és a LINKS szövetségének első számú jelöltje
HC Strache csapata : Heinz-Christian Strache, korábbi osztrák alkancellár
Emellett több kisebb párt is indul a választáson, például a SÖZ (Soziales Österreich der Zukunft) és a HERZ (Plattform Obdachlos – Armut – Arbeitslos – Teuerung).