A nyugat-balkáni EU-bővítés felgyorsítását sürgeti Varsó

Zbigniew Rau szerint az EU kétségbe vonja azon ambícióját, hogy hatással legyen a külvilágra.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 05. 11. 11:54
RAU, Zbigniew
Zbigniew Rau lett az új lengyel külügyminiszter Fotó: Czarek Sokolowski Forrás: MTI/AP/Czarek Sokolowski
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió képtelen határozott álláspontot megfogalmazni a Nyugat-Balkán integrációjáról, ezzel megkérdőjelezi saját ambícióit a nemzetközi kapcsolatokban folytatandó hatékony politikára – jelentette ki ma Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter.

– Az EU képtelen arra, hogy tényleges, belátható csatlakozási távlatot teremtsen a nyugat-balkáni országoknak

– nyilatkozott Rau a PAP lengyel hírügynökségnek, utalva az uniós tagországok külügyminisztereinek előző napi brüsszeli ülésén elhangzottakra.

Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter
Fotó: MTI/AP/Czarek Sokolowski

Mint beszámolt, egyes tagállamok ragaszkodnak a csatlakozási kritériumok szigorú betartásához, ennek eredményeképpen semelyik nyugat-balkáni ország nem nyitotta meg eddig az integrációs tárgyalások egyik fejezetét sem. Rau szerint a Nyugat-Balkán a harmadik, az EU-val versenyző, más értékeket valló és más cselekvési formákat képviselő országok befolyása alatt áll, az említett cselekvési formák pedig semmiképpen sem küszöbölik ki a nyugat-balkáni országokat gyötrő korrupciót, szervezett bűnözést és társadalmi közömbösséget. Egyúttal az uniós államok megosztottak a csatlakozást illetően,

az integrációs folyamat ezért „vérszegény”.

Rau úgy látta: különbség van az EU külügyi doktrínája és a valódi politikája között. Mint fogalmazott: az unió képtelen megoldani hat szomszédos, kicsi ország csatlakozásának problémáját, ez pedig kétségbe vonja azon ambícióját, hogy hatással legyen arra, mi történik a világ minden zugában.

Várhelyi Olivér, az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős tagja sajtótájékoztatót tart egy szkopjei oltóponton tett látogatást követően május 4-én
Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki

Montenegró, Szerbia, Észak-Macedónia és Albánia hivatalos tagjelölt országok. Közülük Montenegróval és Szerbiával elkezdődtek a csatlakozási tárgyalások, és megnyíltak a csatlakozási fejezetek. Bosznia-Hercegovina és Koszovó pedig potenciális tagjelölt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nemrég világossá tette: Magyarországnak gazdasági és nemzetbiztonsági érdeke a Nyugat-Balkán stabilitása. Ezért

a Nyugat-Balkán országainak segítése, európai uniós és euroatlanti csatlakozási folyamataik előmozdítása a magyar külpolitika egyik központi eleme.

A lapunknak adott hétfői interjúban Várhelyi Olivér bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős EU-biztos is azt mondta: a bővítéssel haladnunk kell, több időt nem veszíthetünk.

A helyzetet nehezíti, hogy Észak-Macedónia társulását tavaly december óta Bulgária akadályozza. Erről korábban itt írtunk. Emiatt az Európai Bizottság részéről felmerült Albánia és Észak-Macedónia csatlakozási folyamatának különválasztása, de Zbigniew Rau aláhúzta: lehetetlen csak Albániával elkezdeni a hivatalos csatlakozási tárgyalásokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.