Berlin és Moszkva együtt a szankciókkal szemben

A gázkereskedelem kérdése meglepő össz­hangot teremtett Oroszország és Németország vezetője, Angela Merkel kancellár és Vlagyimir Putyin elnök között.

Buzna Viktor
2020. 01. 13. 6:45
Russian President Putin and German Chancellor Merkel hold a joint news conference in Moscow
Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök. Fotó: POOL New Forrás: Reuters
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz elképzelni, hogy a történelmi és geopolitikai okokból sem baráti Németország és Oroszország valamilyen témában egymásra találjon, a gázkereskedelem kérdése mégis meglepő össz­hangot teremtett a két ország vezetője, Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök között.

A hét végén Moszkvában találkoztak a felek, a megbeszéléseket követően lezajlott sajtótájékoztatón mindketten az Északi Áramlat 2 gázvezeték megépítésének fontosságát hangsúlyozták. A Balti-tengeren keresztül Németországba orosz gázt juttató vezeték terve ugyanis sok érdeket sért, kérdés, hogy Berlin és Moszkva elég erős-e a cseppfolyósított gáz exportálásában érdekelt Egyesült Államok vagy a Déli Áramlatban érdekelt országok ellensúlyozására. Angela Merkel kijelentette: az Északi Áramlat 2 gázvezeték építését be kell fejezni, azzal Németország és más európai országok is nyerni fognak.

Kérdéses ugyanakkor Washington véleménye, ezzel kapcsolatban a kancellár asszony azt mondta, hogy mivel Európában mindenki érdekelt a gázellátás diverzifikálásában, és az Északi Áramlat 2 kereskedelmi projekt, Németország a meghirdetett amerikai szankciók ellenére is támogatja annak befejezését.

A német és az orosz vezető a gázszállítás témájában félreteszi politikai nézetkülönbségeit
Fotó: Reuters

– Németország nem lát Oroszországtól való egyoldalú függőséget a gázszállítások terén – tette hozzá. Putyin azt mondta, hogy a gázvezetéket Oroszország képes egyedül is befejezni. Elismerte, hogy az építkezésben részt vevő cégek ellen bevezetett amerikai büntetőintézkedések miatt a megvalósítás több hónapos késedelmet szenved, de közölte, hogy a vezetéket még az idén, de legkésőbb a jövő év első negyedében üzembe fogják helyezni. A felek megelégedéssel nyugtázták, hogy december végén megszületett a megállapodás az orosz gáz ötéves ukrajnai tranzitjáról Európa felé.

Donald Trump amerikai elnök december végén írta alá a törvényt, amelynek értelmében az Egyesült Államok szankciókkal sújthat minden olyan vállalatot, amelyik részt vesz az Északi Áramlat 2 megépítésében.

A projektet ráadásul az Európai Bizottság is elutasította, de nemcsak Berlin, hanem a vízi utakon érintett Dánia, Finnország és Svédország kormányai is figyelmen kívül hagyták Brüsszel aggályait.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.