Harmincéves a saría törvényeken alapuló emberi jogi nyilatkozat

Idén harmincéves az Emberi Jogok az Iszlámban című kairói deklaráció, melyet az Iszlám Konferencia Szervezetének 45 tagállama írt alá. A dokumentum, amely az emberi jogokat muszlim felfogás szerint a saría alapján értelmezi, egyfajta válasz az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatára.

Forrás: v4na hírügynökség2020. 09. 15. 10:30
TO GO WITH AFP STORY BY CYRIL BELAUD: BR
TO GO WITH AFP STORY BY CYRIL BELAUD: BRITAIN-RELIGION-ISLAM-CHRISTIANITY Haitham al-Haddad (L), Dr Suhaib Hasan (R), Maulana Abu Sayeed (2ndR) and Mr Mufti Barabatullah (2ndL) of the Sharia Council of Britain preside over marital cases at their east London headquarters on February 14, 2008. Rowan Williams, the religious head of the Anglican church, on February 8, 2008 sparked an angry row after saying the adoption of some parts of Islamic sharia law alongside Britain's legal system "seems unavoidable." AFP PHOTO/SHAUN CURRY (Photo credit should read SHAUN CURRY/AFP/Getty Images) Fotó: AFP/Getty Images
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Muzulmán Külügyminiszterek Tizenkilencedik Konferenciáján, 1990. augusztus 5-én írta alá az Iszlám Konferencia Szervezetének 45 tagállama a kairói nyilatkozatot, Emberi Jogok az Iszlámban címmel. A dokumentumot egyfajta válaszként hozták létre az ENSZ által elfogadott Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatára, melynek egyes pontjaival a muszlim országok nem tudtak egyetérteni, így annak teljes adaptálása nem is jöhetett szóba – olvasható a v4na.com-on.

A muzulmán országok részéről a kairói deklaráció elfogadása egyfajta reakció volt a nyugati elvárásokra, melynek segítségével összhangba hozták saját, a saríán alapuló világszemléletükkel az ENSZ által kiadott, nyugati felfogású emberi jogi nyilatkozatot. Ezzel elismerték az emberi jogok védelmének fontosságát, ugyanakkor a nyilatkozatban egyértelművé teszik, hogy az „ebben a dokumentumban kikötött összes jog és szabadság a saría alá tartozik”, valamint, hogy a „saría nyújtja e nyilatkozat minden paragrafusának magyarázatához vagy értelmezéséhez a forrást”.

Az első paragrafusban a dokumentum kimondja, hogy „az alapvető emberi méltóság, valamint az alapvető kötelességek s felelősségek szempontjából minden ember egyenlő, minden megkülönböztetés nélkül, tekintet nélkül fajra, színre, nyelvre, hitre, vallásra, társadalmi állásra, vagy bármi másra.” Hozzáteszik ugyanakkor, hogy „az igaz vallás garantálja ennek a méltóságnak a növelését”, és azt is, hogy „senki sem áll a többi fölött, hacsak nem jámborsága és jótettei következtében”. A saría szerint azonban az egyetlen igaz vallás létezik, ahogy a muszlim hitvallás is mondja: „Nincs más istenség az egy igaz Istenen kívül, és Mohamed az Ő prófétája”. Az emberi jogi nyilatkozatnak már az elején azt írják, hogy minden emberi élőlény Allah alárendeltje.

A dokumentum szövegében végig megfigyelhető, hogy az emberi jogokat – melyek az ENSZ emberi jogi nyilatkozatában is nevesítve vannak – az iszlám törvénynek rendelik alá.

Az erőszakot illetően a dokumentum úgy fogalmaz, hogy a testi épséget biztosítani kell mindenki számára, és ez az állam dolga, és „tilos elvenni az emberi életet, kivéve a saríában előírt okok esetén”.

Az is kiderül a kairói nyilatkozatból, hogy bár a szülők megválaszthatják, hogy a gyermekeiket milyen oktatásban akarják részesíteni, annak összhangban kell állnia a saría elveivel. Továbbá a dokumentum kimondja, hogy mindenki kifejezheti szabadon a véleményét, de csak olyan módon, ami nem ellentétes a saría elveivel.

A kairói deklaráció célja tehát – ahogy írják – hogy „a tagállamok számára általános vezérfonalul szolgáljon az emberi jogok tekintetében”, a dokumentumot azonban az elmúlt években többen bírálták.

Shirin Ebadi Nobel-díjas szerző 2018-as cikkében a dokumentum kapcsán arról ír, hogy ha a nyilatkozatot úgy tekintjük, mint a muszlim országok saját módszerét az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának végrehajtására, akkor nincs vele probléma. Akkor viszont nagyon rossz úton haladnak az muszlim államok, ha a nyilatkozatot ellenválaszként alkották meg az ENSZ emberi jogi nyilatkozatával szemben.

Ez ugyanis szerinte azt jelentené, hogy a muszlimok jogot formáltak arra, hogy vallási alapon alkossanak meg maguknak egy emberi jogi dokumentumot. Ezzel együtt akkor a muszlimokon kívül más vallási csoportok is hasonló kezdeményezéseket indíthatnának, ez viszont nem férne össze az univerzális emberi jogokkal.

A harmincéves évforduló kapcsán Jürgen Braun, az Alternatíva Németországért (AfD) parlamenti csoportjának szóvivője arról beszélt, hogy a dokumentum a saría törvények hatálya alá helyezi az embereket, és ez szerinte egyértelműen ellentétben áll az emberi jogokkal. Mint mondta, a Kairói Nyilatkozat értelmében például lopás esetén a tolvajnak le lehet vágni a kezét, a házasságtörő személyt pedig meg lehet kövezni – ezeket a büntetéseket szabja ki ugyanis a saría a törvényszegőkre.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.