Hazaárulással vádolják Ukrajna legnépszerűbb oroszbarát politikusát

Hazaárulással vádolják az egyik legnagyobb ukrán ellenzéki párt vezetőjét, az ország tizenkettedik leggazdagabb emberét, Viktor Medvedcsukot. A politikus a 2014-es ukrán hatalomváltás után is oroszbarát politikát folytatott, élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt és elődjét, Petro Porosenkót, és rendszeresen találkozott az orosz vezetéssel. Az oroszbarát politikust szoros szálak fűzik Vlagyimir Putyin elnökhöz, ami miatt sokáig érinthetetlen volt Ukrajnában, de most akár 15 év börtönt kaphat.

Bendarzsevszkij Anton
2021. 05. 14. 19:48
null
Viktor Medvedcsuk találkozója Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnök Novo-Ogarjovoi rezidenciáján 2020. Októberében. Forrás: Kremlin.ru
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pénteken házi őrizetbe helyezték Ukrajna egyik legbefolyásosabb politikusát, az oroszbarát Ellenzéki Platform Az Életért párt vezetőjét, Viktor Medvedcsukot. Az ellenzéki politikust kedden hivatalosan is hazaárulással vádolta meg az ukrán főügyész, Irina Venediktova. Ezt követően az ukrán nemzetbiztonsági szolgálat, az SZBU házkutatásokat tartott Medvedcsuk kijevi otthonában és pártja székhelyén.

A Medvedcsuk elleni vádak több részből állnak, de mindegyikben szerepel orosz kapcsolat. A legsúlyosabb szerint az ukrán politikus 2020-ban államtitkokat adott át orosz titkosszolgálatoknak az ukrán hadseregről.

Ezen kívül természeti erőforrások kizsákmányolásával megkárosította az ukrán államot, amikor a Krím félszigeti gázkitermelésről egyezett meg Moszkvával. A harmadik vádpont ukránellenes tevékenységgel gyanúsítja a politikust az Oroszországban dolgozó ukránok hálózatán keresztül. Ha bűnösnek találják a felsorolt pontokban, akár tizenöt év börtönre is számíthat.

Viktor Medvedcsuk találkozója Vlagyimir Putyinnal az orosz elnök Novo-Ogarjovo-i rezidenciáján 2020 októberében
Fotó: Kremlin.ru

Viktor Medvedcsuk az elmúlt két évtizedben fokozatosan építette ki a befolyását Ukrajnában. A Forbes magazin idén a tizenkettedik leggazdagabb ukránnak nevezte, vagyonát 620 millió dollárra becsülik. Érdekeltségei között találunk kőolaj- és földgázlelőhelyeket, illetve olajfinomítókat Oroszországban, faszén-értékesítési hálózatot a kijevi kormány által nem kontrollált donbaszi területeken, valamint médiaérdekeltségeket és ingatlanbefektetéseket Ukrajnában. Az Ukrán Pravda számításai szerint vagyona csak az utolsó egy év alatt megduplázódott.

A politikus igazán közeli kapcsolatokat ápol az orosz vezetéssel is – sajtóinformációk szerint 2004-ben Vlagyimir Putyin orosz elnök lett Medvedcsuk lányának a keresztapja, a későbbi orosz államfő, Dmitrij Medvegyev felesége, Szvetlana pedig a keresztanyja.

Ez a kapcsolat egyértelműen megjelenik a politikai irányvonalában is: jelenleg ő számít a legbefolyásosabb oroszbarát politikusnak Ukrajnában, aki Kijev és Moszkva között közvetít, rendszeresen találkozik orosz vezetőkkel, a hozzá tartozó népszerű televíziós csatornák pedig a kormányellenes orosz narratívát terjesztik. Erős politikai pozícióit jól mutatja, hogy ő volt az egyetlen, aki magángéppel rendszeresen mehetett Moszkvába, miközben a 2014-ben kirobbant ukrán–orosz konfliktust követően minden légi közlekedést letiltottak a két ország között.

Az évek során a Viktor Medvedcsuk által vezetett párt lett Ukrajna második legnagyobb politikai ereje – a 2014-es események után széthullott Régiók pártja és más oroszbarát erők összeolvasztásával 2018-ban létrejött Ellenzéki Platform Az Életért a 2019-es parlamenti választásokon már a szavazatok 13 százalékát szerezte meg. A politikus körül kialakított erőtér szétverése még év elején kezdődött el: februárban az üzletemberhez tartozó, három ukrán televíziós csatornát betiltották, és Medvedcsuk és párttársa, Tarasz Kozak ellen szankciókat vezettek be terrorizmus finanszírozásának a vádjával. Márciusban a sajtóban megjelent, kompromittáló hangfelvételek miatt hallgatták ki, néhány hete a vele kapcsolatban lévő társadalmi mozgalom vezetőit pedig szintén hazaárulással vádolták meg. 2019-ben Medvedcsukot már vádolták hazaárulással a „donbaszi autonóm régióról” szóló kijelentései miatt, de az ügyet végül lezárták.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.