Megerősödött Magyarország szerepe az amerikai választásokat követően
Olasz elemzések szerint kulcsfontosságú szerepbe lépett Orbán Viktor magyar miniszterelnök az amerikai választásokat követően.
A járványhelyzet miatt az Európai Unió történetében eddig példátlan mértékű beutazási tilalomról döntöttek a tagállamok vezetői ma este. Az állam- és kormányfők virtuális csúcstalálkozóján zöld jelzést kapott a bizottsági javaslat, miszerint legalább harminc napra lezárják a schengeni övezet külső határait.
Akár szimbolikus is lehetne, hogy az estébe nyúló ülést követően nem a csúcsintézmények vezetői Brüsszelben, hanem Angela Merkel kancellár – a nyitott határok egykori szorgalmazója – állt először kamerák elé Berlinben, majd tájékoztatott a szigorításról. – Németország azonnal életbe lépteti az intézkedést – közölte, hozzátéve, hogy a tagállamok teljes egyetértésben döntöttek a harminc napig tartó beutazási tilalomról.
Megerősítette azt is, hogy a korlátozás egyelőre harminc napra szól, de amennyiben a járványhelyzet úgy kívánja, meg is hosszabbítható. – A polgárok egészsége most a prioritás – szögezte le Merkel, aki szerint az áruk szabad áramlása, illetve az egységes belső piac működése tekintetében is teljes volt az egyetértés az országvezetők között.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Brüsszelben a járványhelyzettel kapcsolatban kiemelte: kulcsfontosságú, hogy még a következő napokban eredményt érjenek el a védőfelszereléseket, valamint az azokra vonatkozó közös beszerzéseket illetően. – Természetében és méretében is kivételes válsággal állunk szemben – fogalmazott Charles Michel. A koronavírus okozta járvány miatt az Európai Unió tagországai vezetőinek jövő héten esedékes csúcstalálkozóját is videokonferencia formájában tartják meg – mondta az Európai Tanács elnöke.
Urusla von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig köszönetet mondott azért, hogy a tagállamok felkarolták a bizottság járványügyben tett javaslatait. – Most a tagállamokon a sor, hogy a külső határokat lezárják – mondta, utalva arra, hogy az EU-nak önmagában erre nincs hatásköre.
Von der Leyen első ízben hétfő este tájékoztatta az európai közvéleményt a beutazási tilalomról. Utóbbi alól természetesen kivételt képeznek majd az európai unió állampolgárai, a schengeni egyezmény tagországainak polgárai, illetve azon harmadik országbeli személyek, akik állandó európai lakcímmel rendelkeznek. A frissen „brexitelt” britekre a beutazási tilalom nem vonatkozik, ők európai polgároknak minősülnek – erősítette meg Von der Leyen, a rendelkezés nyilvánosságra hozott szövege pedig azt is kimondja, hogy amennyiben hajlandók rá, az Egyesült Királyság és Írország is korlátozhatják a blokkon kívülről történő beutazást. (Írország bár EU-tagállam, máig fenntartja a saját határellenőrzés jogát, nem tagja schengeni térségnek – a szerk.) A továbbiakban az unió szintén fogadja majd a nem schengeni államokból érkező orvosokat, ápolókat, határőröket, diplomatákat, illetve a nemzetközi védelemre szoruló személyek előtt sem zárja be az ajtót.
A jelenleginél lényegesen rugalmasabbá teszi az Európai Unió az állami támogatásra vonatkozó szabályokat annak érdekében, hogy a tagállami kormányok hatékonyan tudják támogatni a vállalatokat – közölte Ursula von der Leyen.
A bizottsági elnök ma este pozitívumként említette azt is, hogy a bizottság tudományos szakértőkből álló, frissen létrehozott csoportja is a minél kisebb mértékű társadalmi érintkezést javasolta a koronavírus feltartóztatásának érdekében. A bizottság nemrég egy videót is közzétett, amelyben Von der Leyen azt üzente az európaiaknak: „Önök az otthonmaradással segíthetik a legtöbbet!” A felvételen az is elhangzik, hogy Brüsszel számításai szerint akár már az ősszel piacra kerülhet a koronavírus elleni oltóanyag.
Olasz elemzések szerint kulcsfontosságú szerepbe lépett Orbán Viktor magyar miniszterelnök az amerikai választásokat követően.
Ukrajna támogatásának fontosságát hangsúlyozták a svéd tudósítások.
Az orosz elnök most először szólalt meg Trump választási győzelme után.
Három fő pontja van az elképzelésnek, amely véget vethetne a háborúnak.
Orbán Viktor ismerteti a budapesti csúcs eredményeit - élőben az Origón
Juszt László súlyos titkára derült fény
Csak a lányát szerette volna az oltár elé kísérni – belehalt a fogyásba az édesapa
Ismét Orbánék miatt kongatja a vészharangot a Politico
Krausz Gábor a kislányával fog táncolni
Újabb diplomáciai botrány szomszédunkkal – a magyar külügynél is kiverte a biztosítékot a nyelvtörvény tervezete
Elkészült Pressman búcsúdala, ezt nem teszi ki az ablakba
Pascal Jansen: Négy gólt szerezni a Dinamo Kijev ellen nagy dolog
Barátai szeme láttára lépett vonat elé egy fiatal
Vlagyimir Putyin üzent Donald Trumpnak
Bűnözők bosszújától tart a Lakatos Márk-botrány egyik koronatanúja?
Kiszivárgott Donald Trump ukrajnai béketerve?
Olasz elemzések szerint kulcsfontosságú szerepbe lépett Orbán Viktor magyar miniszterelnök az amerikai választásokat követően.
Ukrajna támogatásának fontosságát hangsúlyozták a svéd tudósítások.
Az orosz elnök most először szólalt meg Trump választási győzelme után.
Három fő pontja van az elképzelésnek, amely véget vethetne a háborúnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.