A gyengélkedő egyházfő a Szent Márta Ház zárt fala közül követi a Krisztus kálváriájára, kereszthalálára és feltámadására emlékező vallási eseményeket. A katolikus egyházban a liturgikus év során ez a legnagyobb ünnep.

A Vatikán, mint minden évben nagy gondossággal készítette elő, hogy az ünnep méltóságához híven rendezzék meg a liturgiákat.
Közzétették a szertartásokat vezető bíborosok névsorát is. A legfontosabb részlet azonban hiányzott idén a vatikáni kalendáriumból. Ferenc pápa neve. A Szentszék csak annyit tudatott a legnagyobb diszkrécióval, a szentatya személyes jelenléte pillanatnyi erőnlététől függ. Lélekben azonban most sem marad távol a nyájtól a katolikus főpásztor.
Nagypéntek esti Via Crucis, azaz Keresztút elmélkedéseit ő maga írta, amelyet Baldassare Reina bíboros vezetett a Colosseumnál.
Az ájtatosságokat mélyen átszövi a szentév szellemisége a remény üzenete, a megtérés és az irgalmasság témái. Az elmélkedésekben a pápa minden stációnál párbeszédet folytat Jézussal, megvizsgálja a bűnt, a szenvedést, kereszthordozásra és gyógyulásra bátorítja az emberiséget.
Nagyszombaton folytatódnak a húsvéti Triduum szertartásai. A Szentszék annyit tudatott, hogy Ferenc pápa küldöttjeként Angelo Comastri bíboros, a Szent Péter bazilika esperese vezeti a húsvéti vigíliát.
Másnap a húsvéti ünnepi szentmisét pedig Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja celebrálja.
Ferenc pápa jelen lesz a húsvéti misén
A Szentszék szombat délután közölte a húsvéti mise rendjét, amelyben Ferenc pápa jelenléte fel van tüntetve a szertartást követő Urbi et Orbi áldáskor.
A szentszéki sajtóközpont kiegészítése szerint az egyházfő jelen kíván lenni a Róma városához és az egész világhoz intézett latin nyelvű áldáson, amelyet a pápa húsvét vasárnap délben oszt a hagyományos ünnepi üzenet elhangzása után.
Vasárnap délelőtt Angelo Comastri bíboros, a Szent Péter-bazilika nyugalmazott főpapja mutatja be a Szent Péter téren az ünnepi misét. A hagyomány szerint délben a pápa a bazilika központi lodzsájáról mondja el húsvéti beszédét, amelynek állandó témája a béke, majd latinul Urbi et Orbi áldást ad.
A Vatikántól származó információk szerint a pápa beszédét más fogja felolvasni, de Ferenc pápa mondhatja el az áldás bevezető sorait a Szent Péter téri szabadtéri oltárnál.
A Szent Péter térre több tízezres tömeget várnak - hívőket és turistákat -, akik Ferenc pápát akarják látni és hallani. A pápa március 23-án távozott a Gemelli kórházból. A nagyhéten a bíborosi testület általa kijelölt tagjai vezették a szertartásokat.
Ferenc pápa egyedül virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre, valamint nagycsütörtök délután a Vatikánhoz közeli Regina Coeli börtönt kereste fel, ahol rabokkal találkozott.
Szombat este a Szent Péter-bazilikában tartják a virrasztást Giovanni Battista Re, a bíborosi testület dékánja vezetésével. A vigília a Szent Péter-bazilika előcsarnokából indul, ahol megáldják a tüzet, majd előkészítik a húsvéti gyertyát, vagyis keresztet vésnek bele, az alfa és az ómega görög betűt és az idei évszámot. Azt követően a gyertyát meggyújtják. Papok és hívők a bazilika főhajóján az oltárig haladnak.
A pápa jelenléte kulcsfontosságú ezen az eseményen.
Ferenc pápa Urbi et Orbi áldása nemcsak liturgikus szempontból érdekes, erőteljes politikai és spirituális üzenettel is bír. Azt üzeni, hogy a szentatya lábadozása ellenére az egyház stabil, töretlenül folytatja küldetését a világban.
Borítókép: Ferenc pápa (Fotó: AFP)