Lábon lőtte magát az Európai Unió, Kínát segíti az oroszok elleni szankció

Munkahelyek tízezreit sodorhatja veszélybe az EU legújabb szankciója egy svéd tanulmány szerint. A háborúpárti Európai Unió fékevesztett szankciós politikája versenyhátrányt okoz az európai cégeknek az orosz alumínium importjára vonatkozó európai szankció.

2025. 04. 19. 11:48
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel Oroszországot akarja büntetni, de csak saját magának árt és Kínát segíti a legújabb, az orosz alumínium importját korlátozó szankcióval – írja az Exxpress osztrák napilap.

Az orosz alumínium importjának tilalmával Európa lábon lövi magát (Illusztráció, forrás: Pixabay)
Az orosz alumínium importjának tilalmával Európa lábon lövi magát (Illusztráció, forrás: Pixabay)

A Free Trade Europa svéd agytröszt tanulmánya szerint az Európai Unió újabb szankciós csomagja komoly gazdasági kockázatokat rejt magában Európa, különösen Ausztria számára, 

az intézkedéseket „súlyos gazdaságpolitikai tévedésnek” minősítette.

Az EU tizenhatodik szankciós csomagja, amely többek között az orosz alumínium importjának betiltását célozza, várhatóan 20-30 százalékkal növeli az alumínium árát az unióban. Ez súlyos következményekkel járhat számos iparágra nézve, különösen az autó-, légi közlekedési és csomagolóiparra. 

EU szankciók: Európának árt a háborúpárti Brüsszel

A tanulmány szerint akár húszezer munkahely is veszélybe kerülhet, főként Németországban.

Ausztria különösen sebezhető ebben a helyzetben, mivel az országban nincs számottevő elsődleges alumíniumgyártás. Az osztrák ipar, beleértve az AMAG-ot, az ország legnagyobb alumíniumkonszernjét, teljes mértékben függ a világpiaci áraktól.

Ha az alumínium tartósan 30 százalékkal drágább lesz, be kell zárnunk – ilyen egyszerű

– mondta a lapnak egy iparági bennfentes.

A tanulmány rámutat, hogy miközben az európai gyártók emelkedő nyersanyagköltségekkel küzdenek, a kínai vállalatok dömping áron vásárolják az orosz alumíniumot. 2021-ben Kína még csak 290 ezer tonna orosz alumíniumot importált, 2023-ban ez a mennyiség már meghaladta az 1,2 millió tonnát. Az olcsó alumíniumot Kínában dolgozzák fel, majd autók, alkatrészek és fogyasztási cikkek formájában visszaexportálják Európába.

A Free Trade Europa tanulmánya élesen bírálja Brüsszel szankciós politikáját. Az EU tagállamainak nem szabadna rosszindulatból lábon lőniük magukat, amikor kétségbeesetten keresik a csodafegyvert az ukrajnai konfliktusban – fogalmaz a dokumentum. A kutatók szerint ez a szankció szimbolikus politizálást jelent Európa stratégiai érdekeinek rovására.

Brüsszel azonnal törölje el az alumíniumtilalmat, és helyette keressen diplomáciai megoldásokat, valamint gondoskodjon a hosszú távú ellátásbiztonságról – javasolja a tanulmány.

A szankciók munkahelyeket szüntetnek meg, ellátási láncokat rombolnak szét, és új függőségekbe kényszerítik Európát – éppen Kínától

– figyelmeztetnek a szakértők.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.