Csodálatosnak és gyümölcsözőnek nevezte Donald Trump amerikai elnök a fehér házi találkozóját Recep Tayyip Erdoğannal, miután török kollégája nagy rajongójának mondta magát. Erdoğan vizitjét – mint másutt, így a múlt héten hazánkban is – Washingtonban is tüntetések kísérték, az elnököt háborús bűnösnek is nevezték a szíriai beavatkozás miatt. Örmények és kurdok is demonstráltak a helyszíni beszámolók szerint.
Az azonban, hogy a fehér házi megbeszélések valójában mennyire voltak gyümölcsözőek, a Reuters szerint kevéssé derült ki a találkozót követő sajtótájékoztatón, miután csak általánosságok hangzottak el a két ország között feszültséget jelentő kérdésekről, megoldásukra nem tettek javaslatot. Mindemellett a két vezető több, a világpolitikára is kiható problémáról tárgyalt.
– Az, hogy Ankara fejlett orosz fegyvereket vásárolt Oroszországtól, mint például az Sz–400-as rakétavédelmi rendszert, nagyon súlyos kihívások elé állít bennünket, s erről folyamatosan beszélünk is – mondta Trump. – Ma is beszéltünk, a jövőben is fogunk, s reméljük, egyszer majd megoldjuk a helyzetet, tovább erősítve védelmi együttműködésünket – tette hozzá.
Csodálatos és gyümölcsöző találkozó?
Fotó: REUTERS/Joshua Roberts
Ennek mikéntjéről azonban sem ő, sem vendége nem beszélt. Washington korábban értésre adta, elképzelhetetlen az orosz fegyverek beillesztése a NATO védelmi rendszerébe, s ha Ankara részt akar venni az F–35-ös vadászbombázók vásárlási és fejlesztési programjában, sürgősen le kell mondania az orosz üzletről. Mivel Törökország fittyet hányt az amerikai fenyegetésre, az USA kizárta Ankarát a programból. Szerdán viszont már abban állapodtak meg, hogy minden erejükkel az ellentétek feloldásán dolgoznak, új lapot nyitva kapcsolatukban.
A török államfő az MTI szerint közölte Trumppal, országa készen áll megfelelő feltételek mellett, azaz reális áron Patriot rakétákat vásárolni Washingtontól. Ankara előzőleg a washingtoni kongresszust azzal is felbőszítette, hogy az amerikai csapatok kivonulása után offenzívát indított az USA-val szövetséges szíriai kurdok ellen. Trump ezt azzal ütötte el, hogy a kurdok mellett Törökország volt a legfontosabb szövetségese az Iszlám Állam elleni harcban. Erdoğan egy későbbi beszédében ugyanakkor arra szólította fel az amerikai elnököt, szakítsa meg kapcsolatait az általa terroristáknak tartott szíriai kurdokkal.
Az újságírók kérdezték Erdoğant arról a jordán származású amerikai állampolgárról, az ISIS egyik elfogott dzsihadistájáról is, akit hétfőn Görögországon keresztül visszaküldtek az Egyesült Államokba, ám a görögök nem engedték tovább, így a határsávban, a senki földjén rekedt. – Ha ott ragadt a határnál, az már nem a mi ügyünk. Mi továbbra is visszaküldjük őket – fogalmazott a török elnök. Tegnap viszont már arról tájékoztatott az ankarai külügyminisztérium: megkezdődött az arra irányuló eljárás, hogy Törökország közvetlenül az Egyesült Államokba küldje a sajtóértesülések szerint Mohamed Darvisz Baszam nevű dzsihadistát.