„Látom a félelmet a fiam szemében”

A Gázai övezet mellől nyilatkozott a Magyar Nemzetnek egy családapa, aki gyermekeivel az óvóhelyre vonulva várja a robbanásokat.

2021. 05. 17. 6:26
null
Palesztin asszony zokog egyizraeli légicsapásban megrongálódott lakóépület romjainál Gázában 2021. május 16-án. MTI/AP/Adel Hana Fotó: Adel Hana
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Ezekben a percekben is, mikor beszélünk, éppen szólnak a szirénák. Az óvóhelyre húzódtunk, ott várjuk a robbanásokat

– nyilatkozta lapunknak Mark Reidman, akit az izraeli Asdód városában értünk utol. Beszélgetésünk után érkeznek is a hírek: Asdódban egy lakóházba csapódott egy rakéta – szerencsére senki sem sebesült meg –, a szomszédos Askelóban a zsinagógát és több autót ért találat. A tengerparti települést az elmúlt héten alaposan megszórták rakétákkal: mivel nincs negyven kilométerre a Gázai övezettől, gyakran a Hamász célkeresztjébe kerül.

– Általában egyszerre több száz rakétát lőnek ki, megnehezítve a Vaskupola légvédelmi rendszer dolgát, elég félelmetes a robbanások sorozata

– folytatta az izraeli férfi. Elmondása szerint, mint az újabb házakban általában, nekik is van kiépített óvóhelyük, ha jön a riasztás, 45 másodpercük van bemenekülni a becsapódás előtt. Egész napos a készültség: a támadások szórványosak, egyik követi a másikat, egy riasztás nagyjából fél óráig tart. – Az éjszakák a nehezebbek, mivel gyermekeink is vannak. Igyekszünk megtalálni az egyensúlyt, hogy biztonságban legyünk, de ne keltsünk pánikot, ne rémítsük őket halálra – sorolta a nehézségeket.

– Ami a gyerekeket illeti, szomorú ezt kimondani, de már hozzászoktak az effajta támadásokhoz. Az iskolában gyakorolják is, hogyan keressenek óvóhelyet, ha meghallják a riasztást. Ugyanakkor persze ettől még gyerekek, a pszichológiai hatást nem ismerjük. És higgye el nekem, azért ez nyomot hagy

– panaszolta, hogyan viselik a gyerekek a háborút. – A kislányomnak rémálmai vannak, sikítva ébred esténként. A hétéves fiam nagyon jól kezeli, de az erősebb robbanások után azért megijed, és látom a félelmet a szemében – tette hozzá. A férfi egyébként nemcsak a helyi, de a nemzetközi médiát is figyeli, de alapvetően nem tartja elfogultnak a híradásokat. – Minden a tálalás kérdése. Ha mi jobban védjük meg magunkat, az azt jelenti, hogy mi vagyunk a rosszfiúk?

A Hamász a gázai civileket élő pajzsként használja, például kórházakból lövi ki a rakétákat, hogy az izraeli hadseregnek kétszer is meg kelljen gondolnia, hogy válaszcsapást mér-e. Persze ezek aztán nem szép képek. De mit tehetnénk? Nem hinném, hogy bárki választ tud adni erre, amíg nem jár ugyanebben a cipőben

– magyarázta Mark Reidman.

Túlélők után kutatnak egy izraeli légicsapásban megrongálódott lakóépület romjai között Gázában 2021. május 16-án Fotó: MTI/EPA/Haitha Imad

A Hamász múlt hét hétfő óta már közel háromezer rakétát lőtt ki, közülük néhány száz még saját területén csapódott be, a többségét semlegesítette a Vaskupola, lapzártánkig tíz életet követeltek támadásaik. Óriási erővel vág vissza az izraeli hadsereg is, a Gázai övezetből tegnapig 181 halálesetet jelentettek, közülük állítólag 52 nő és 31 gyermek. Izrael stratégiája, hogy úgynevezett célzott csapásokat hajt végre, az övezetet uraló terrorszervezet vezetőit, házait, támaszpontjait, fegyverraktárait, állásait lövi. Hétvégén viszont nemzetközileg is nagy botrányt kavart, hogy a katari székhelyű al-Dzsazíra csatornának, illetve az amerikai Associated Press hírügynökségnek is otthont adó toronyházat is légicsapás érte. Izrael a támadás előtt egy órával figyelmeztetést adott ki, így az épületet kiürítették.

Vádjaik szerint a sajtóközpontban a Hamász erői rejtőznek, akik mintegy élő pajzsként használták az újságírókat, de az AP azt állította, nem volt tudomásuk arról, hogy a terrorszervezet jelen lett volna a komplexumban.

A rakétaháború nemzetközileg is egyre nagyobb aggodalmat okoz, hétvégén az uniós külügyminiszterek rendkívüli tanácskozást tartottak, Joe Biden amerikai elnök pedig telefonon beszélt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel és Mahmúd Abbász palesztin elnökkel. Egyelőre a diplomáciai nyomás sem kényszerítette rá a feleket a tűzszünetre, sőt az izraeli kormányfő azt ígérte, a hadműveletek addig folytatódnak, amíg szükséges. Sajtóinformációk szerint a biztonsági kabinet ülésén nem került napirendre a kérdés, pedig az eredetileg kitűzött stratégiai célokat már korábban elérték.

Palesztin asszony zokog egy izraeli légicsapásban megrongálódott lakóépület romjainál Gázában 2021. május 16-án Fotó: MTI/AP/Adel Hana

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.