Putyin-vizit: fókuszban a keresztények megsegítése

A közel-keleti keresztény közösségek támogatása is kiemelt témája lesz a szerdán Budapestre látogató orosz elnök és a magyar kormányfő tárgyalásainak.

2019. 10. 29. 15:49
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közel-keleti keresztény közösségek támogatása is kiemelt témája lesz a szerdán Budapestre látogató orosz elnök és a magyar kormányfő tárgyalásainak, tudatta kedden Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter a magyar–orosz csúcstalálkozó apropóján hazánkba látogató közel-keleti keresztény egyházi vezetőkkel szervezett konferencia megnyitóján beszélt erről, kitérve arra is: Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor személyesen is konzultál az egyházi vezetőkkel, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy újabb projektek indulhassanak a térségben. A két politikus éves eszmecseréje mostanra megszokottá vált, Putyin legutóbb 2017-ben járt hazánkban, Orbán Viktor pedig tavaly szeptember közepén látogatott Moszkvába.

A magyar tárcavezető hangsúlyozta, az a – hamis – konszenzus alakult ki a nemzetközi politikai közbeszédben, hogy a keresztényüldözés a diszkrimináció utolsó elfogadható formája.

– Elképesztő képmutatás, hogy a nemzetközi közösség nem hajlandó tudomást venni a keresztényüldözés problémájáról, miközben kiemelt felelőssége lenne, hogy fellépjen az arra rászorulók védelme érdekében – mondta. Emlékeztetett: a világ legüldözöttebb vallása a kereszténység, naponta átlagosan 11 keresztényt ölnek meg azért, mert gyakorolja a hitét. A külügyminiszter arról is beszélt, hogy Magyarország 40 millió dollár értékben nyújtott segítséget a Hungary Helps program keretében: házakat, templomokat, iskolákat építettek, újítottak fel, hogy a keresztény közösségeknek megteremtsék a lehetőséget a szülőföldjükön maradásra. – Magyarország már 50 ezer embernek tudott segíteni, és sokkal többnek lehetne, ha a nemzetközi közösség követné a példáját – mondta Szijjártó Péter. Mint a miniszter hangsúlyozta, a magyar példát követve a világnak nézőpontot kell váltania, segítve a migráció ösztönzése helyett a szülőföldjüket elhagyni kényszerültek hazatérését.

A megnyitón felszólalt Azbej Tristan, az üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkár is. A magyar kezdeményezés bemutatását követően hangsúlyozta: ez több mint politikai, kormányzati program, ez az együttérző Magyarország programja.

Csak papíron elszigetelt

Noha a balliberális média előszeretettel hangoztatja Moszkva elszigeteltségét a Krím félsziget 2014-es annektálása óta, a gyakorlatban a nyugati vezetők sorra látják vendégül Vlagyimir Putyint, vagy éppen élvezik a vendégszeretetét. A csak papíron számkivetett orosz elnököt az európai uniós vezetők közül legutóbb, két hónapja Emmanuel Macron francia elnök fogadta, nem sokkal korábban pedig Rómában látták vendégül, ahol Sergio Mattarella olasz elnök és Giuseppe Conte kormányfő mellett Ferenc pápával is találkozott. Angela Merkel német kancellár tavaly májusban az oroszországi Szocsiban folytatott kétoldalú megbeszélést az orosz elnökkel a nemzetközi kérdésekről, három hónappal később pedig Berlinben látta vendégül az orosz vezetőt. A kétoldalú telefonos egyeztetések is rendszeresnek tekinthetők a nyugati vezetők és Putyin között. Ezt az energetikai és gazdasági kapcsolatok mellett Oroszországnak a közel-keleti konfliktusban betöltött szerepe is indokolttá teszi.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.