Számolnak a magyar voksokkal

Klaus Johannis román államfő, a november 24-i elnökválasztás második fordulójának nagy esélyese sajtótájékoztatóján azt mondta, számít a romániai magyarok szavazatára.

Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Klaus Johannis román államfő, a november 24-i elnökválasztás második fordulójának nagy esélyese sajtótájékoztatóján azt mondta, számít a romániai magyarok szavazatára még akkor is, ha a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) erre vonatkozóan nem mozgósít. – Azt gondolom, a többség nagyon jól megérti, mi ennek a választásnak a tétje. 2014-ben rám szavaztak a magyar kisebbség vezetőinek kifejezett kérése nélkül is – fogalmazott a kormányzó jobbközép Nemzeti Liberális Párt által támogatott Johannis. Kampányának fő jelszavára utalva hozzátette: arra számít, hogy egy normális Romániára fognak szavazni. Viorica Dăncilă szociáldemokrata államfőjelölt ugyancsak újságíróknak azt mondta, várja az RMDSZ szavazóinak támogatását.

Előzőleg az RMDSZ a lelkiismeretük szerinti szavazásra biztatta szimpatizánsait az elnökválasztás döntő fordulójában. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke ezt azzal indokolta, sem Johannis, sem Dăncilă sem kérte a szövetség támogatását. A magyar párt vezetője ugyanakkor újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: ő maga az Európai Néppárthoz tartozó jelöltre, azaz Johannisra fog szavazni. Kelemen Hunor közvetlenül a múlt vasárnapi első fordulót követően az Erdélyi Magyar Televíziónak nyilatkozva a „kisebbik rossznak” nevezte Johannist. Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke tegnap az elnökválasztás második fordulóján való részvételre, ugyanakkor a szavazólap érvénytelenítésére biztatta szimpatizánsait. Szerinte egyik jelölt sem érdemli meg a magyarok támogatását.

Az RMDSZ becslései szerint a megméretés első fordulójában a romániai magyar szavazók 76 százaléka voksolt Kelemen Hunorra. A Johannisra szavazó magyarok aránya 13 százalékra tehető, míg a liberális Dan Barnát hét, Viorica Dăncilát pedig négy százalékuk támogathatta. A legutóbbi, 2014-es államfőválasztás döntő menetében a magyar szavazók több mint 80 százaléka voksolt Johannisra. Akkor az Orbán-kormányt többször élesen támadó Victor Ponta volt a baloldali jelölt. Mindeközben a kampány egyik fő témájává vált a két jelölt tévévitájának kérdése. Dăncilă ez irányú kezdeményezését elutasította az újrázásra készülő államfő, amiért a román sajtó élesen bírálja Johannist. Vélhetően e téma háttérbe szorítását szolgálja az a tegnapi belügyminiszteri döntés, amellyel feloldották a 2018. augusztus 10-i tüntetésen történt csendőri beavatkozás dossziéjának titkosságát. A tavalyi demonstráción az akkori szociáldemokrata kormányt vádolták amiatt, hogy a csendőrök békés tüntetők ellen is felléptek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.