Újabb kínos politikai ügybe keveredett Mark Rutte

Mark Rutte következetesen kritikus Moszkvával szemben, ám most kiderült, hogy magas rangú holland diplomaták a törvényhozás tudta nélkül üzletelhettek az oroszokkal. A kormányfőnek ez idén már a harmadik politikailag kényes ügye: a lapunknak nyilatkozó holland politikai elemző szerint viszont ezt is könnyűszerrel túlélheti.

Magyar Nemzet
2021. 07. 28. 15:22
Dutch parliament discusses coronavirus relief measures
epa08304386 Dutch Finance Minister Wopke Hoekstra (L) sits behind Prime Minister Mark Rutte (R) during a parliamentary debate about measures to relieve businesses affected by the ongoing pandemic of the COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus, in The Hague, the Netherlands, 18 March 2020. EPA-EFE/BART MAAT Fotó: Bart Maat Forrás: Getty Images
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A koalíciós tárgyalások kimenetelét is befolyásolhatja az újonnan kibontakozó jogállamisági botrány Hollandiában: mint azt oknyomozó portálok tegnap megszellőztették, Mark Rutte miniszterelnök nem megfelelően tájékoztatta a holland alsóházat arról, hogy magas rangú holland diplomaták orosz partnereikkel tárgyaltak, s feltételezhetően megállapodásokat is kötöttek velük. A sajtó idén immár másodszor közölt cikket az ügyben, most friss részletekkel, közérdekű adatigénylést követően. Az Oroszországgal ápolt kapcsolatok kérdése rendkívül érzékeny téma a Benelux-államban azóta, hogy 2014-ben az Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó MH17-es repülőjáratot Kelet-Ukrajna felett lelőtték. A hágai kormány szerint a gépet az oroszbarát szakadárok irányítása alatt álló Buk légvédelmi rakétával lőtték le, amely néhány nappal korábban érkezett Oroszországból érkezett. Mark Rutte miniszterelnök azóta is kőkeményen támadja Oroszországot a tagállami vezetőket tömörítő Európai Tanácsban: a nyári szünet előtti utolsó EU-csúcson is az ellen érvelt, hogy Vlagyimir Putyin elnök részvételével elevenítsék fel a korábban rendszeres EU-orosz találkozókat.

A mostani sajtóértesülések tükrében felháborodott a holland ellenzék, amelynek baloldali pártjai parlamenti vitát kezdeményeztek az ügyben. Erre legkorábban a parlamenti nyári szünetet követően, az ősszel kerülhet sor. Rutte még tavasszal, az első cikkek megjelenésekor azt mondta, hogy semmi különös nincs az oroszokkal – köztük a Gazprom és a Lukoil munkatársaival – való találkozókban. Szerinte

szabad véleménycsere történt a felek között, energetikai megállapodások pedig nem köttettek.

A Follow the Money és a The Investigative Desk portálok most ezzel ellentétes következtetésre jutottak: a birtokukba jutott dokumentumok szerint Hága maga kezdeményezett energetikai tárgyalásokat az oroszokkal, az egyeztetéseken pedig az Északi Áramlat 2 orosz földgázvezeték ügye, valamint az oroszokkal szembeni amerikai és uniós szankciók is terítéken voltak. Szerintük holland-orosz energetikai egyezségek is születtek, amelyekről szintén nem tudott a holland demokrácia letéteményese, a hágai parlament.

„Szenilisebb, mint Joe Biden”

A Magyar Nemzet a Hágában élő Marco van den Boomgaardot kérdezte a fejleményekről. – Mark Rutte állandóan a jogállamiság jelentőségéről beszél, de kulcsfontosságú ügyekben könnyen felejt, sőt hazugságokon is gyakran rajta kapják. Immár szenilisebbnek tűnik, mint Joe Biden. Ez az ember tényleg a miniszterelnöki székben ül? – fogalmazott a holland politikai elemző, utalva arra, hogy idén tavasszal, egy hasonló botrány kirobbanásakor, a miniszterelnök egyszerűen azzal érvelt, hogy nem emlékszik a számára kényes ügyre. Mint lapunk is beszámolt róla: a márciusi parlamenti választásokat követő kormányalakítási tárgyalások kudarcba fulladtak, mert egy napvilágot látott feljegyzés szerint a liberális kormánypártok – a Rutte-féle Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) és a 66-os Demokraták (D66) – egy velük szemben kritikus kereszténydemokrata (CDA) politikus elmozdításán munkálkodtak.

Az ügy következtében bizalmatlansági indítvány nyújtottak be a parlamentben Rutte ellen, de túlélte a bizalmi szavazást. Jelenleg is ügyvivő minőségben vezeti a holland kormányt, részben a sorozatos aggályok nyomán nem sikerült a márciusi választások óta egyezségre jutni Hágában. Arra a felvetésünkre, hogy az újabb vitás ügy hatással lehet-e az augusztusban folytatódó koalíciós tárgyalások kimenetelére, Rutte végleg elveszítheti-e a bizalmat, Marco van den Boomgaard azt mondta: véleménye szerint nem, ugyanis az elmúlt hónapokban láthattuk, hogy

politikailag a mostaninál nehézkesebb helyzeteket is túlélt.

Az év eleji családtámogatási botrányról, valamint a miniszterelnök egy korábbi kormánytaggal szembeni munkálkodásáról itt és itt írtunk.

Mark Rutte a hágai parlament egy vitáján 2020 márciusában Fotó: Bart Maat / Getty Images

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.