Visszautasította azokat a magyar bírálatokat, az Európai Bizottság értékekért és átláthatóságért felelős alelnöke pénteken, amelyek szerint a testület jogállamisági jelentésének Magyarországot érintő részét csak a magyar ellenzéki szervezetek információi alapján állították össze. A bizottság elsősorban a hivatalnokoktól, köztük a belügyi és az igazságügyi minisztériumtó, valamint az Alkotmánybíróságtól kapott információkból és adatokból indult ki – jelentette ki Věra Jourová a Hospodárské Noviny című cseh lapban megjelent interjúban.
Arra a kérdésre, igaz-e, hogy elsősorban a magyar ellenzékkel tárgyalt, közölte: az ellenzékkel nem egyeztetett, közvetlen kontaktusa csak az újságírók szakszervezetével volt.
Věra Jourová elutasította azt a magyar bírálatot is, miszerint szoros kapcsolatban áll Soros Györggyel.
„Ezt teljes mértékben elutasítom. Ez minden, amit ezzel kapcsolatban mondhatok” – szögezte le az alelnök. Jourová kijelentette, hogy nincs kapcsolatban Soros Györggyel, akivel egyszer, 2016-ban valóban találkozott, amikor az üzletember az ukrán jogrendszer reformja iránt érdeklődött nála.
„Határozottan visszautasítom, hogy valamiféle szövetségről vagy hasonló elméletekről lenne szó” – folytatta Jourová.
Az EB-alelnök nem ért egyet Varga Judit igazságügyi miniszter azon értékelésével sem, hogy a jogállamisági jelentés magyar része nem objektív és a Magyarország-ellenes szervezetek anyagai alapján készült.
Egyszer talán megtudjuk, kivel egyeztetett és kivel nem Věra Jourová
Fotó: MTI/EPA pool/Francisco Seco
„Ilyen szigorú értékeléssel nem értek egyet. Transzparensek vagyunk, és egy sor olyan, Magyarországon működő szervezetet szólítottunk meg, amelyeknek tekintélyük van és ismerik a helyzetre. Továbbá mind Magyarországon, mind más országokban is, legfőbb partnereink a minisztériumok, az ügyészségek és az állami szervek voltak” – fejtette ki.
„Személyesen és igen szigorúan felügyeltem azt, hogy az értékeléseknél ne jelenjenek meg a néhány állammal, mint például Magyarország, szembeni előítéletek” – szögezte le Jourová.
Elmondta: januárban olyan tárgyalást szeretett volna kezdeményezni a magyar kormánnyal, mint amilyet Varsóban sikerült megtartani, de a koronavírus-járvány miatt már nem jöhetett létre. „Magyarországon sok a probléma, és ezeket asztalnál kellene megtárgyalni. Varsóban ez sikerült, de Magyarországon ez valóban hiányzik” – fejtette ki Věra Jourová.
Kovács Zoltán: Tudnunk kell, milyen kontextusban helyezzük el a Jourová-interjút
Věra Jourová bizottsági alelnök a Hospodárské noviny liberális gazdaságpolitikai napilapnak adott interjút – reagált hivatalos közösségi oldalán a magyar kormány kormányzati kommunikációért felelős államtitkára.
Kovács Zoltán szerint a tartalmi részek előtt kell egy kis kontextus, hogy el tudjuk helyezni az interjút a függetlenség és az objektivitás skáláján. A lap kiadója a Zdeněk Bakala tulajdonában álló Economia kiadó vállalat. Ismerős lehet a név, az úriember ugyanis nemrég 2̶0̶0̶ ̶0̶0̶0̶ ̶e̶u̶r̶ó̶é̶r̶t̶ ̶v̶e̶t̶t̶e̶ ̶m̶e̶g̶ 200 000 euró támogatást ajánlott fel a volt indexesek portáljának, a Telexnek. A cseh Sorosnak is becézett Bakala kezdeményezője volt az Aspen Intézet kelet-európai szekciója létrehozásának, ahol politikusokat, újságírókat és álcivileket képeznek Sorosék. A képzésen részt vett többek között Gulyás Márton baloldali aktivista; Krekó Péter, a Political Capital igazgatója vagy épp Heil Péter, a Gyurcsány-család érdekeltségébe tartozó ALTUS Zrt. tanácsadási igazgatója.
Nos, ennek a lapnak nyilatkozta most Jourová, hogy nem ért egyet Varga Judit igazságügyi miniszter azon „meredek/éles” értékelésével, amely szerint a Magyarországra vonatkozó jelentés kritériumai nem voltak objektívek, és az értékelést csak egy központilag finanszírozott nemzetközi hálózat szervezetei szolgáltatták, amelyek bekapcsolódtak egy összehangolt politikai kampányba Magyarország ellen. Elmondása szerint főleg a kormányzati szervektől kapott információkra és adatokra támaszkodtak.
A valóság az, hogy a jelentés magyar fejezetében az Európai Bizottság tizenkét civil szervezet tizennégy anyagára támaszkodik. Ebből tizenhárom forrás tizenegy olyan „civil” szervezettől származik, amelyek az elmúlt években pénzügyi támogatást kaptak a Soros Györgyhöz kötődő Nyílt Társadalom Alapítványoktól. Věra Jourová nem Csehországot, nem a cseheket, nem az európaiakat, sőt nem is az Európai Bizottságot képviseli, hanem Soros Györgyöt – írta Kovács Zoltán a Facebook-oldalán.
Vera Jourová bizottsági alelnök a Hospodárské noviny liberális gazdaságpolitikai napilapnak adott interjút. A tartalmi…
Közzétette: Kovács Zoltán – 2020. október 9., péntek