Az interaktív kiállítás, amely átfogó képet nyújt az animációkészítés műhelytitkairól, a Pécsen készült animációs filmekről, 2013-ban nyitotta meg kapuit. A működtető Total Art Egyesület – amely az elmúlt tíz év alatt számos kulturális programot valósított meg itthon és külföldön – a kerek évfordulót egész napos programsorozattal ünnepli.
A rendezvényre ellátogatók jubileumi kiállítást tekinthetnek meg, ahol a lezajlott programokból kaphatnak ízelítőt fotókon keresztül.
A jubileumi programokra való belépés ingyenes.
Az állandó kiállításról
A látogatók megismerkedhetnek az animációkészítés titkaival – a kellékekkel, az eszközökkel és a munkafolyamatokkal. Betekintést nyerhetnek az egyszerű kezdetleges eszközöktől a klasszikus rajzfilmeken és stoptrükk-animációkon át a számítógéppel készített filmekig. A kiállítás központi témája a razjfilm, lépésről lépésre ismerhető meg egy film elkészítésének folyamata.
A látogatók olyasmit is láthatnak itt, ami egy animációs film megtekintésekor sosem kerül a néző szeme elé: például eredeti forgatókönyv, figura- és háttértervek sora, a mozgásfolyamatok tervei, a kihúzott és kifestett celluloid lapok sokasága, a ma is üzemképes trükk-kamera és a filmvágóasztal. Rendkívül érdekes a mai fiatalok számára, hogy miként készültek ezek a filmek még a számítógépek megjelenése előtt. A stoptrükk-technikával életre kelnek a bábok, kockák, papírból kivágott figurák, kisautók, vagy akár bonbonok is megmozdulnak. A bemutató tárlat áttekintést ad az 1970-es évektől három évtizeden át működő pécsi animációs filmstúdió alkotásairól is. A kiállítás interaktív, a technikák kipróbálhatók, mindenki elkészítheti saját animációs filmjét.
A Pécsi animáció története című kiállításról bővebben ITT olvashatnak információkat.
Borítókép: A Pécsi animáció története című kiállításon megtekinthetők a rajzfilm-készítés hőskorának eszközei, berendezései (Forrás: Total Art Egyesület)