Megvannak a Kaszás Attila-díj jelöltjei, elindult a közönségszavazás

Már lehet szavazni a Kaszás Attila-díj 2021. évi jelöltjeire: Fándly Csabára (Csiky Gergely Színház), Gulácsi Tamásra (Móricz Zsigmond Színház) és Rusznák Andrásra (Radnóti Miklós Színház).

Magyar Nemzet
2021. 06. 24. 11:12
null
Fotó: ASUS Forrás: Wikipédia
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A www.kaszasattiladij.hu oldalon adhatók le a szavazatok egészen augusztus 20-án éjfélig – jelentették be a június 24-ei online tájékoztatón.

A Kaszás Attila-díj rendkívüli elismertséget vívott ki magának az évek során, és nemcsak azért, mert a legkiválóbb művészek nyerték el eddig is, hanem mert a legdemokratikusabb elismerésként a szakma és a közönség választja ki a díjazottat. „Amikor egy civil kezdeményezésből először egy szakmai kezdeményezés alakul, amikor egy szakmai kezdeményezésből egy magas rangú díj alakul ki, akkor megkérdőjelezhetetlen, hogy a magyar kulturális életnek az egyik legjelentősebb díjáról van szó. A Kaszás Attila-díj ilyen” – fogalmazott Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár. „A díj odaítélése példaértékű, hiszen a magyar színjátszás közösségei, társulatai jelölnek egy-egy művészt maguk közül, majd a jelöltek választják ki azt a hármat, akik közül a díjazottat aztán a közönség szavazza meg” – mondta el Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára. „Büszkék lehetünk arra, hogy idén már a 14. Kaszás Attila-díjat adjuk át” – tette hozzá Pokorni Zoltán, a Hegyvidéki Önkormányzat polgármestere, a díj társalapítója.

Mintegy 22 társulat tagjai választották ki szavazataikkal a három idei jelöltet, akik közül a közönség voksai alapján kerül ki a győztes. Az elismerés átadását minden évben nagy összefogás kíséri: a díjat ugyanis a Hegyvidéki Önkormányzat alapította a Mozaik Művészegyesülettel közösen. Az elismerést a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. gondozza a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával, a szakmai szavazatokat pedig a Magyar Teátrumi Társaság gyűjti össze. Jelentős anyagi megbecsüléssel is jár a díj: az Emberi Erőforrások Minisztériumának díja bruttó 400-ról 800 ezer forintra emelkedett 2020-ban, és jelentős pénzjutalomban részesíti a díjazottat a Raiffeisen Bank is. A jelöltekkel továbbá interjúkat készít a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap, és sugározza azt felületein.

Kaszás Attila-díj – Jelöltek 2021

Fándly Csaba 1983-ban született Nagykárolyban. Itt végezte általános, majd középiskolai tanulmányait, miközben versmondóként kezdett az előadó-művészettel ismerkedni. Első fellépései a helyi református templomban, iskolai rendezvényeken, később pedig a városi rendezvényeken voltak. Versmondó és diákszínjátszó versenyek sokaságán vett részt Erdélyben és Magyarországon is. A „Hepaj” csapat tagjaként országos diákszínjátszó fesztiválokon szerepelt. 2002-ben vették fel a Pesti Magyar Színiakadémiára, a Magyar Színház stúdiójába, ahol osztályfőnökei voltak Huszár László és Sipos Imre. Dolgozott többek között Iglódi Istvánnal, Vidnyánszky Attilával, Agárdy Gáborral, Béres Ilonával. A Magyar Színház stúdiójának elvégzése után a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karának színész szakán folytatta tanulmányait, ahol 2008-ban szerezte meg diplomáját. 2008 óta a Kaposvári Csiky Gergely Színház tagja.

Gulácsi Tamás 1984-ben született Békéscsabán. Színészeti tanulmányait először a Csabai Színistúdióban kezdte, majd 2003 és 2006 között a Pesti Magyar Színiakadémiára járt. 2009-ben színészi végzettséget szerzett a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karán. 2009 és 2012 között a Kaposvári Csiky Gergely Színház tagja volt, majd 2013-tól a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház társulatához csatlakozott.Több szakmai elismerésben és díjban részesült, többek között a 2015-ös Villám drámaíró versenyen legjobb férfi szereplő díjat nyert, 2019-ben pedig a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház társulatának tagjai Móricz-gyűrűt szavaztak meg az adott évadban nyújtott kiemelkedő teljesítményéért. Fontosabb szerepei között tartja számon Banquo megformálását William Shakespeare Macbeth című drámájában, valamint A Padlás című előadásban Rádiós szerepét.

Rusznák András 1984-ben született. A Soós Imre-díjas színész pályája a debreceni Ady Endre Gimnázium dráma tagozatán indult. A színjátszás mellett ekkor kezdett el írni. 2005 és 2009 között a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója volt Marton László és Hegedűs D. Géza osztályában. Mesterként tekint Székely Gáborra, akitől szintén tanulhatott az egyetemen, és Novák Eszterre is, akivel a tatabányai Jászai Mari Színházban dolgozott. Szabadúszóként játszott a Vígszínházban, a Pécsi Nemzeti Színházban és a HoPPart Társulattal. 2012 és 2016 között a Miskolci Nemzeti Színház tagja volt, majd 2016-tól Kováts Adél szerződtette a Radnóti Miklós Színházhoz. A Radnóti Színházban emblematikus szereppel indított, A párnaember Michaeljeként. A társulat közösségi életében központi szerepet tölt be. A nézők azonban nem csupán a színpadon, de a televíziós szerepei miatt is ismerhetik, hiszen 2019 óta állandó szereplője a Mi kis falunk című sorozatnak.

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=Nm0NkV1wl7M[/embed]

(A borítóképen Kaszás Attila Jászai Mari-díjas színész, a Kaszás Attila-díj névadójának portréja Forrás: Wikipédia)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.