Új falak kialakítására a gipszkarton a leggyorsabb megoldás: nincs száradási ideje, csak le kell glettelni. Könnyű alumínium profilrendszer tartja, ami többféle vastagságban kapható (10 vagy 7,5 vagy 5 cm), erre kerül mindkét oldalról a gipszkarton. Egy tábla 120 × 200 cm, vastagsága 12,5 mm.
Létezik belőle impregnált és tűzgátló változat is. Az impregnált lapból szerelt válaszfal, illetve álmennyezet olyan helyiségekben használható, ahol a relatív páratartalom – ha csak időszakosan is – meghaladja a 75%-ot.
Munkások gipszkarton lapot visznek egy építkezésen
Fotó: MTI/Kovács Tamás
A gipszkarton falak nem zárják úgy a hangot, mint egy téglafal, de ez a probléma kiküszöbölhető, ha az alumínium vázrendszerre 2 × 2 rétegben hanggátló karton kerül, a köztes légrésbe pedig normál testsűrűségű (50 kg/m3) hangszigetelő kőzetgyapot (Rockwool). Ez így 45-50 dB hanggátlást biztosít. A vázrendszer merevítői 60 cm távolságra állnak egymástól. Amikor megtervezzük a konnektorok, kapcsolók helyét és az álmennyezetbe süllyesztett lámpák pozícióját, ügyeljünk, hogy ne ütközzenek a profillal.
Ajánlott előzetesen kijelölni a nagyobb képek, valamint a konyhabútor felső szekrényeinek rögzítési pontjait, mert a terhelést csak úgy bírja el a rendszer, ha a furatoknál erősítő pluszprofil fut.
Festés előtt az új – de akár az összes – falra kerülhet üvegfátyol a repedések megelőzése érdekében.
A teljes cikk ITT érhető el.
Valóban jobb, mint a tégla? A kerámiakompozit házak előnyei
A kerámiakompozit házak WLS-falazata hasonlít a téglához, de sokkal előnyösebb tulajdonságokkal bír. Egész falakat tudnak öntéssel előállítani, tehát amíg egy hagyományos téglaháznál 3000 db téglát kell egymáshoz ragasztani, addig ugyanezt az épületet 25 db előregyártott elemből építik fel.
A WLS-falaknak köszönhetően jelentősen javul az otthon minősége, az építési folyamat sokkal gyorsabb, olcsóbb és egyszerűbb. Egészséges, a falazat természetes anyagokból készül, de természetes és környezetbarát a főfalak szigetelése is. A szerkezet erős, szilárd: a többi könnyűszerkezetes épülethez képest van tömege, ezért kiváló a hőmegtartó képessége, ugyanakkor a súlya sokkal kisebb a téglaházakénál. Rendkívül jó a hőszigetelése, méretpontos, egyszerűen alakítható falakból állítják össze.