A hegyek királya a magyarokra vár

Ha minden a tervek szerint alakul, holnap átlépi a Kínai Népköztársaság által megszállás alatt tartott Tibet határát a Magyar Millenniumi Mount Everest-expedíció csapata. Ezzel kezdetét veszi a vállalkozásnak az a szakasza, amely már konkrétan a világ legmagasabb hegycsúcsának meghódításáról szól. Magyar ember még sohasem járt a „világ tetején”, ezúttal a millenniumi expedíció mellett az Explorers nevű vállalkozás csapata is megkísérli a feljutást.

Kemenczky Zoltán
2001. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Hegymászás -

Az útvonalterv szerint a millenniumi expedíció néhány napon belül eléri a Rongbuk-gleccseren, azaz egy mozgó jégfolyam hátán, 5300 méteres tengerszint feletti magasságban felállított alaptábort. Az alaptábortól 30 kilométerre található a 6400 méter magasan fekvő előretolt alaptábor. A csúcs felé erről a bázisról indul el az expedíció.
A több évtized alatt összegyűjtött tapasztalatok szerint a csúcstámadásra az október 1–20. közötti időszak nyújt majd kedvező alkalmat, mivel ekkor általában napos, viharmentes az időjárás a Mount Everesten. A tapasztalt hegymászók pedig tudják, hogy a tetőre feljutás kizárólag tökéletes időjárási körülmények között képzelhető el, a vihar ugyanis odafönn a halált jelenti.
A Magyar Millenniumi Mount Everest-expedíció hét alapembere július utolsó napján indult el a Távol-Keletre. Mécs László technikai vezető, Erőss Zsolt, Markos Huba, Keresztesi Koppány, Kertész Zoltán, illetve a két hölgy, Nedeczky Júlia és Bradács Ágnes az első két héten az észak-indiai Ladakk tartományban túráztak, és próbálták hozzászoktatni a szervezetüket a ritkább levegőhöz.
Bár Ladakk fővárosa, Lek 3500 méter magasan fekszik, a magyar alpinisták célja az volt, hogy eltöltsenek néhány éjszakát 5000 méter fölött is, ahol a levegő oxigéntartalma már csupán a fele annak, amennyit a tengerszinten belélegezhetünk (ahhoz, hogy 8000 méteren egyharmad mennyiségű oxigén is elég legyen a csúcsra feljutóknak, a szervezetüknek meg kell tanulnia, hogyan tud létezni a nagy magasságban uralkodó, egészen szélsőséges körülmények között).
A Stok Kangui 6121 méteres csúcsát ugyan nem mászhatták meg (engedély kellett volna hozzá, ráadásul egy japán csapat a normál útvonalat tíz napra kibérelte), ám a többnapos, augusztus elejétől a hónap közepéig tartó túra így is eredményes volt. Erőss Zsolt és Keresztesi Koppány egy 5900 méteres, jeges résszel nehezített oromra kapaszkodott fel, Mécs László egyedül mászott, míg a csapat többi tagja egy, a tábor melletti, 5450 méter magas csúcsra jutott fel.
A millenniumi expedíció hegymászói augusztus 12-én találkoztak Ladakk első számú vallási vezetőjével, Bakula rinpocséval, aki meghívta őket egy különleges, tibeti lakomára, a gyakokra. A helyi hagyományok szerint a gyakok minden ottani embernek ajánlott évente legalább egyszer, hogy egészséges és szerencsés legyen.
Ha a gyakoknak valóban varázsereje van, akkor a millenniumi csapatnak nincs miért aggódnia a következő másfél hónapban. Hiedelmekre azonban nem építhetnek, ezért nyilván rendkívül óvatosnak és körültekintőnek kell lenniük, hogy kitűzhessék a magyar lobogót a világ legmagasabb hegycsúcsára.
A hétfős társasághoz az előző héten csatlakozott Katmanduban az expedíció további néhány tagja, közöttük az orvos, Gárdos Sándor is. Velük kiegészülve a társaság létszáma már elegendő ahhoz, hogy sikerrel ostromolja meg a Mount Everestet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.