A remélt siker ára

Egy évig álmodozhatunk ismét arról, hogy magyar csapat is bejut az európai labdarúgó-főcirkuszba, a Bajnokok Ligája harminckét együttese közé.

Munkatársunktól
2001. 08. 07. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Ferencváros ugyanis drámai csatában, tizenegyes- párbajban már a BL-selejtező második fordulójában kiesett. Miközben a szurkolók még arról vitatkoznak, hogy Csank Jánosnak kivel kellett volna az első tizenegyest rúgatni, addig a Világgazdaság összeállításából egyértelműen kiderül, hogy a magyar labdarúgásnak – a szakmai hiányosságok mellett – továbbra is az egyik legnagyobb gondja a pénzhiány. Mert köztudott, a labdarúgás az egész világon hatalmas szórakoztató iparág lett, s egy-egy klubcsapat produkcióját elsősorban anyagi helyzete határozza meg.

Az irigyelt olasz labdarúgásban az idén nyáron, az átigazolási időszakban eddig négyszázmillió dollárért vásároltak labdarúgókat, ehhez képest a német piac százharmincmillió dolláros forgalma szegényesnek tűnik. A magyar labdarúgás vezetői ugyan már évek óta hirdetik, hogy a pénzt ki kell rakni az asztalra, az átigazolási díjakat azonban még mindig titkosan kezelik. Az viszont kiszámítható, hogy a magyar élvonalbeli klubok a nyári vásáron összesen nem költöttek annyit, mint amenynyiért a Real Madrid megvásárolta Zidane-t a Juventustól. A világhírű francia középpályás 61,5 millió dollárért cserélt gazdát, ez pedig 17 milliárd forint. Ehhez képest a hazai nyári rekord, Kenesei Krisztián 55 millió forintos ára borravalónak tűnhet.

Még mindig sokakat felháborít, hogy a hazai szerény színvonalú bajnokságban milyen irreálisan magas összegeket lehet keresni. A sarki hentes véleménye szerint – aki csalódott szerelmében, a labdarúgásban – vissza kell térni az amatőrizmushoz: „Ezeknek egy fillért sem!”

A nemzetközi futball fejlődését látva mindez demagógia, mert a piac éppen az ellenkezőjét bizonyítja. Elcsépelt mondás a kis pénz, kis foci, de az új évszázadban már törvényszerűség. Éppen ezért a hazai bajnokságban tehetségesnek számító játékosok megpróbálnak külföldön szerencsét próbálni, ahol közepes tudásukkal is jelentősen többet kereshetnek, mint itthon. Dárdai Pál az elmúlt évben a magyar válogatottban ugyan nem váltotta meg a világot, de a Hertha jelenleg kispados középpályásának a Sport Bild szerint 2,5 millió márka a jövedelme, amely átszámítva 320 millió forint. Bármennyire is hihetetlen, de a huszonöt éves volt pécsi játékos egy év alatt keres annyit, mint az ország miniszterelnöke 53 vagy egy magyar professzor 130 év alatt, s zsebből ki tudná fizetni a Ferencváros összes játékosának a bérét. Ez az arány megdöbbentő, viszont napjaink helyzetét tükrözi, mert Nyugat-Európában a játékosoknak reális ára van.

Persze ostobaság lenne csak az anyagiak hiányával indokolni a magyar labdarúgás összes problémáját, de ebben a hihetetlenül gyorsan fejlődő nemzetközi iparágban a tőkehiány, a gyenge színvonalú „áru” behozhatatlan hátrányt jelent. Ezért inkább ábrándnak, mint reális tervnek tűnik, hogy egy magyar klubcsapat bejut a gazdag klubok ligájába, ismertebb nevén: a Bajnokok Ligájába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.