A sportok királynője árnyékban

- Atlétika - Felemásan sikerült az év legjelentősebb sporteseményének, az atlétikai világbajnokságnak az első hét napja Edmontonban.

Munkatársunktól
2001. 08. 12. 13:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példátlan módon egyszer sem telt meg a Commonwealth stadion, amelyben eddig egyetlen világcsúcs sem született. A hetedik napon a magyar atléták nem voltak érdekeltek, a négy döntőben az esélyesek győztek, köztük két olimpiai bajnok: Allen Johnson (110 m gát) és Konsztadinosz Kederisz (200 m).

Bírálják a kanadaiak érdektelenségét, és elégedetlenek a rendezéssel a Nemzetközi Atlétikai Szövetség vezetői is, pedig ők szavaztak arról, hogy 2001-ben ebben a távoli városban vetélkedjenek a világ legjobb atlétái. Helmut Diegel, a nemzetközi szövetség alelnöke elismerte, hogy a jövőben sokkal körültekintőbben kell kiválasztaniuk a vb helyszíneit. A sportvezető szerint a következő két házigazda, Párizs (2003) és London (2005) már ideális helyszín lesz. A kanadaiak passzivitásának egyik magyarázata, hogy a legfényesebb atlétacsillaguk, Ben Johnson 1988-ban a szöuli olimpián besározódott, a vágtázó doppingbotránya miatt a szurkolók és a támogatók elfordultak a sportok királynőjétől.

Ha a nemzetközi szövetség vezetői és a NOB nem lép fel hatékonyabban a doppingolók ellen, akkor ez a folyamat az egész világon folytatódhat. Ezen a világbajnokságon több szó esett a doppingról, mint egy-egy látványos versenyről, mert a szaporodó vizsgálatok ellenére jól láthatóan a versenyzők nem egyforma eséllyel indulnak. Ugyan az orosz Olga Jegorova EPO-tesztje negatív lett Edmontonban, így a Párizsban megbukott futónő indulhatott 5000 méteren, de a világbajnokság alatt végzett ötven vérmintából tizenegy esetben merült fel a tiltott szer használata, a vizsgálatok a lausenne-i laborban folytatódnak. Könnyen megismétlődhet az 1983-ban, Helsinkiben rendezett világbajnokságon történt eset, amikor egy „fültanú” szerint tucatnyi doppingvizsgálat eredménye lett pozitív, de Primo Nebiolo, a nemzetközi szövetség akkori nagyhatalmi elnöke nem engedte nyilvánosságra hozni a vétkesek nevét, mert ez beárnyékolta volna az első vb hatalmas erkölcsi és anyagi sikerét.

Az viszont továbbra is hagyomány: aki nem bukik meg, azt tisztának kell tekinteni. Ezért aztán hiába pletykálnak évek óta arról, hogy a román Szabó Gabriella milyen tiltott módszerrel készül, a világbajnoknő nyugodtan pocskondiázhatja riválisát, Jegorovát. Így aztán nehéz megállapítani: ki fut fényben és ki az árnyékban.

A közönséget azonban úgy látszik, csak a fény érdekli, például a fehérorosz rúdugró, Dimitrij Markov produkciója, aki 605 centiméterrel nyert aranyérmet választott hazájának, Ausztráliának. A hetedik versenynap győztesei következőképpen nyilatkoztak sikereik után:

Konsztadinosz Kederisz (200 m): ,,Az első százon megpróbáltam lazán, de gyorsan haladni, majd a hajrában mindent beleadtam. Nagyon boldog vagyok, hiszen tudom, hogy otthon, Görögországban mindenki örül a sikeremnek. A következő nagy célom természetesen a 2004-es athéni olimpia. Most azonban szeretnék pihenni, több időt tölteni a családommal, hiszen az előző néhány hónapban rendkívül keményen dolgoztam.”

Dimitrij Markov (rúdugrás): ,,A verseny előtt nem gondoltam volna, hogy hat méter fölé kerülök, és nagyon büszke vagyok rá, hogy sikerült elérnem a 605 centimétert. Egy kicsit tartottam az ugrásoktól, hiszen fáj a lábam, tegnap tíz, ma pedig három órán keresztül jegeltem, de természetesen aranyéremmel a nyakamban már sokkal jobban érzem magam.”

Allen Johnson (110 m gát): ,,Nem volt tökéletes a futásom, de a lényeg, hogy elértem, amit akartam. Amikor eldördült a startpisztoly, csak arra koncentráltam, hogy tisztán vegyem az első gátat, és ne veszítsek a sebességemből. A hajrában Garcia nagyon rám futott, kicsit tartottam attól, hogy megelőz. A 13,04 elég jó eredmény, nagyon örülök, hogy nyertem.”

Olimpiada Ivanova (20 km gyaloglás): ,,Az volt a taktikám, hogy már a rajt után az élre állok. Őszintén szólva, ez a mai verseny olyan volt számomra, mint egy edzés. Biztos vagyok abban, hogy a jövőben még sok siker és rekord vár rám.”

Férfiak. 200 m. Világbajnok: Konsztadinosz Kederisz (Görögország) 20,04, 2. Williams (Jamaica) 20,20, 3. Crawford (Egyesült Államok) és Collins (Egyesült Államok) 20,20-20,20. 110 m gát. Vb: Allen Johnson (Egyesült Államok) 13,04, 2. Garcia (Kuba) 13,07, 3. Dorival (Haiti) 13,25. Rúdugrás. Vb: Dimitrij Markov (Ausztrália) 605, 2. Averbuh (Izrael) 585, 3. Hysong (Egyesült Államok) 585.

Nők. 20 km gyaloglás. Vb: Olimpiada Ivanova (Oroszország) 1:27:48, 2. Cibulszkaja (Fehéroroszország) 1:28:49, 3. Perrone (Olaszország) 1:28:56.



--------------------------------------------------------------------------------


Lassú futó, gyors népszerűség. Továbbra is csak álmodozhat ragyogó karrierről Trevor, a teknős: az edmontoni világbajnokság leglassúbb „vágtázója”, mert az amerikaifutball-klubok ajánlatai nélkül tér haza Amerikai Szamoára. A 100 métert 14,28 másodperc alatt teljesítő Trevor Misapeka abban reménykedett, hogy a vb után valamelyik NFL-csapatban folytathatja pályafutását. A 140 kilós behemót – akinek nevezését súlylökésben nem fogadta el a nemzetközi szövetség, ezért állt rajthoz a klasszikus sprintszámban – nem keseredett el, inkább élvezi pillanatnyi népszerűségét: „Remekül érzem magam, hiszen híres lettem, naponta öt interjút adok.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.