Példátlan módon egyszer sem telt meg a Commonwealth stadion, amelyben eddig egyetlen világcsúcs sem született. A hetedik napon a magyar atléták nem voltak érdekeltek, a négy döntőben az esélyesek győztek, köztük két olimpiai bajnok: Allen Johnson (110 m gát) és Konsztadinosz Kederisz (200 m).
Bírálják a kanadaiak érdektelenségét, és elégedetlenek a rendezéssel a Nemzetközi Atlétikai Szövetség vezetői is, pedig ők szavaztak arról, hogy 2001-ben ebben a távoli városban vetélkedjenek a világ legjobb atlétái. Helmut Diegel, a nemzetközi szövetség alelnöke elismerte, hogy a jövőben sokkal körültekintőbben kell kiválasztaniuk a vb helyszíneit. A sportvezető szerint a következő két házigazda, Párizs (2003) és London (2005) már ideális helyszín lesz. A kanadaiak passzivitásának egyik magyarázata, hogy a legfényesebb atlétacsillaguk, Ben Johnson 1988-ban a szöuli olimpián besározódott, a vágtázó doppingbotránya miatt a szurkolók és a támogatók elfordultak a sportok királynőjétől.
Ha a nemzetközi szövetség vezetői és a NOB nem lép fel hatékonyabban a doppingolók ellen, akkor ez a folyamat az egész világon folytatódhat. Ezen a világbajnokságon több szó esett a doppingról, mint egy-egy látványos versenyről, mert a szaporodó vizsgálatok ellenére jól láthatóan a versenyzők nem egyforma eséllyel indulnak. Ugyan az orosz Olga Jegorova EPO-tesztje negatív lett Edmontonban, így a Párizsban megbukott futónő indulhatott 5000 méteren, de a világbajnokság alatt végzett ötven vérmintából tizenegy esetben merült fel a tiltott szer használata, a vizsgálatok a lausenne-i laborban folytatódnak. Könnyen megismétlődhet az 1983-ban, Helsinkiben rendezett világbajnokságon történt eset, amikor egy „fültanú” szerint tucatnyi doppingvizsgálat eredménye lett pozitív, de Primo Nebiolo, a nemzetközi szövetség akkori nagyhatalmi elnöke nem engedte nyilvánosságra hozni a vétkesek nevét, mert ez beárnyékolta volna az első vb hatalmas erkölcsi és anyagi sikerét.
Az viszont továbbra is hagyomány: aki nem bukik meg, azt tisztának kell tekinteni. Ezért aztán hiába pletykálnak évek óta arról, hogy a román Szabó Gabriella milyen tiltott módszerrel készül, a világbajnoknő nyugodtan pocskondiázhatja riválisát, Jegorovát. Így aztán nehéz megállapítani: ki fut fényben és ki az árnyékban.
A közönséget azonban úgy látszik, csak a fény érdekli, például a fehérorosz rúdugró, Dimitrij Markov produkciója, aki 605 centiméterrel nyert aranyérmet választott hazájának, Ausztráliának. A hetedik versenynap győztesei következőképpen nyilatkoztak sikereik után:
Konsztadinosz Kederisz (200 m): ,,Az első százon megpróbáltam lazán, de gyorsan haladni, majd a hajrában mindent beleadtam. Nagyon boldog vagyok, hiszen tudom, hogy otthon, Görögországban mindenki örül a sikeremnek. A következő nagy célom természetesen a 2004-es athéni olimpia. Most azonban szeretnék pihenni, több időt tölteni a családommal, hiszen az előző néhány hónapban rendkívül keményen dolgoztam.”
Dimitrij Markov (rúdugrás): ,,A verseny előtt nem gondoltam volna, hogy hat méter fölé kerülök, és nagyon büszke vagyok rá, hogy sikerült elérnem a 605 centimétert. Egy kicsit tartottam az ugrásoktól, hiszen fáj a lábam, tegnap tíz, ma pedig három órán keresztül jegeltem, de természetesen aranyéremmel a nyakamban már sokkal jobban érzem magam.”
Allen Johnson (110 m gát): ,,Nem volt tökéletes a futásom, de a lényeg, hogy elértem, amit akartam. Amikor eldördült a startpisztoly, csak arra koncentráltam, hogy tisztán vegyem az első gátat, és ne veszítsek a sebességemből. A hajrában Garcia nagyon rám futott, kicsit tartottam attól, hogy megelőz. A 13,04 elég jó eredmény, nagyon örülök, hogy nyertem.”
Olimpiada Ivanova (20 km gyaloglás): ,,Az volt a taktikám, hogy már a rajt után az élre állok. Őszintén szólva, ez a mai verseny olyan volt számomra, mint egy edzés. Biztos vagyok abban, hogy a jövőben még sok siker és rekord vár rám.”
Férfiak. 200 m. Világbajnok: Konsztadinosz Kederisz (Görögország) 20,04, 2. Williams (Jamaica) 20,20, 3. Crawford (Egyesült Államok) és Collins (Egyesült Államok) 20,20-20,20. 110 m gát. Vb: Allen Johnson (Egyesült Államok) 13,04, 2. Garcia (Kuba) 13,07, 3. Dorival (Haiti) 13,25. Rúdugrás. Vb: Dimitrij Markov (Ausztrália) 605, 2. Averbuh (Izrael) 585, 3. Hysong (Egyesült Államok) 585.
Nők. 20 km gyaloglás. Vb: Olimpiada Ivanova (Oroszország) 1:27:48, 2. Cibulszkaja (Fehéroroszország) 1:28:49, 3. Perrone (Olaszország) 1:28:56.
--------------------------------------------------------------------------------
Lassú futó, gyors népszerűség. Továbbra is csak álmodozhat ragyogó karrierről Trevor, a teknős: az edmontoni világbajnokság leglassúbb „vágtázója”, mert az amerikaifutball-klubok ajánlatai nélkül tér haza Amerikai Szamoára. A 100 métert 14,28 másodperc alatt teljesítő Trevor Misapeka abban reménykedett, hogy a vb után valamelyik NFL-csapatban folytathatja pályafutását. A 140 kilós behemót – akinek nevezését súlylökésben nem fogadta el a nemzetközi szövetség, ezért állt rajthoz a klasszikus sprintszámban – nem keseredett el, inkább élvezi pillanatnyi népszerűségét: „Remekül érzem magam, hiszen híres lettem, naponta öt interjút adok.”
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
