Vaszi és Zsivótzky: csillagos négyes

- Atlétika - Fantasztikus versenyeket, drámai küzdelmeket hozott a világbajnokság ötödik napja Edmontonban, ahol a magyar csapatra is esett egy kis fénysugár.

Munkatársunktól
2001. 08. 09. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Atlétika -

Fantasztikus versenyeket, drámai küzdelmeket hozott a világbajnokság ötödik napja Edmontonban, ahol a magyar csapatra is esett egy kis fénysugár. A távolugró Vaszi Tünde országos csúccsal negyedik lett, s csak két centiméterrel maradt le a dobogóról. A tízpróbázó Zsivótzky Attila 1500 méteren a hetedik helyről futott föl a negyedikre, az ifjúsági világbajnok a legnehezebb versenyszámban szerzett értékes pontokat.

Pályafutásom legjobb eredményét értem el, ezért nem lehetek csalódott – mondta a 29 éves Vaszi Tünde a női távolugrás fináléja után. – Természetesen sajnálom, hogy két centiméteren múlt az éremszerzés, de azért nem fakadtam sírva, mert a tervem, az országoscsúcs-javítás sikerült. A harmadik sorozatban csak a kilencedik, kieső helyen álltam. Szerencsére nem estem pánikba, biztattam magam, meg akartam mutatni, hogy mire vagyok képes. És sikerült.

A Honvéd atlétanője – aki az előző két olimpián már döntős volt – 668 centiméterrel kezdett, harmadikra 686-ig repült, majd – jó formáját bizonyítandó – a negyedik ugrása 684 centiméter lett, tehát kétszer is felülmúlta Vanyek Zsuzsa tizennyolc éves, 681 centiméteres rekordját. A sok világversenyen második helyezést elérő olasz Fiona May nyerte az aranyérmet, aki egy centiméterrel előzte meg az orosz Tatjana Kotovát.

Kettős román sikerrel és egy békítő kézfogással ért véget a női 1500 méter döntője. Szabó Gabriella okos taktikával, fergeteges hosszú hajrával győzött Székely Violetta előtt. A korábban egy nyilatkozat miatt pereskedő két román futónő a célba érkezés után ugyan nem ölelkezett össze, de kézen fogva kezdték el futni a tiszteletkört.

Nem örömében, hanem bánatában sírta el magát a német Nils Schumann, miután az olimpiai bajnok 800 méteren csak az ötödik helyen ért célba. Vereségét azzal magyarázta, hogy az afrikai futók „bezárták”, ezért nem tudta a saját ritmusát futni. Bucher az egész idényben kitűnő formában versenyzett, ő nem hagyta magát „bezárni”, és biztosan nyert a kenyai Bungei előtt, így kellemes meglepetésre a bronzérem is európai futóé lett, a lengyel Czapiewskié. A női 10 000 méteren az olimpiai bajnok Derartu Tulu vezérletével hármas etióp siker született.

Harmadszor koronázták meg a cseh Tomas Dvorákot, aki tízpróbában harmadik világbajnoki aranyérmét nyerte Edmontonban. Honfitársa, a világcsúcstartó Sebrle sérülés miatt gyengébben szerepelt, s a tizedik helyen végzett. Kitűnően helytállt Zsivótzky Attila, az ifjúsági világbajnok egyetlen számban sem hibázott, és idei legjobbját érte el. Fejes Zoltán tanítványa a befejező 1500 méteren három helyezést javított összteljesítményén, és összetettben a negyedik helyen végzett. Ugyan a várt éremszerzés elmaradt, de Vaszi és Zsivótzky is remek eredménnyel szerzett értékes negyedik helyezést.

Férfiak. 800 m. Világbajnok: Andre Bucher (svájci) 1:43,70, 2. Bungei (Kenya) 1:44,55, 3. Czapiewski (lengyel) 1:44,63. Tízpróba. Vb: Tomas Dvorak (cseh) 8902, 2. Nool (észt) 8815, 3. Macey (brit) 8603, 4. Zsivótzky Attila 8371, ...13. Kürtösi Zsolt 8097.

Nők. 400 m. Vb: Amy Mbacke Thiam (szenegáli) 49,86, 2. Fenton (jamaikai) 49,88, 3. Guevara (mexikói) 49,97. 1500 m. Vb: Gabriella Szabo (román) 4:00,57, 2. Violeta Szekely-Beclea (román) 4:01,70, 3. Gorelova (orosz) 4:02,40. 10 000 m. Vb: Derartu Tulu (etióp) 31:48,81, 2. Adere (etióp) 31:48,85, 3. Wami (etióp) 31:49,98. Távolugrás. Vb: Fiona May (olasz) 702, 2. Kotova (orosz) 701, 3. Montalvo (spanyol) 688, 4. Vaszi Tünde 686. Kalapács. Vb: Yipsi Moreno (kubai) 70,65, 2. Kuzenkova (orosz) 70,61, 3. Eagles (ausztrál) 68,87.

Végre valamit javítottunk a tavalyi gyenge olimpiai bizonyítványon – mondta közvetlenül a tízpróba befejezése után a lelátón Fejes Zoltán, az egykori vezetőedző, Zsivótzky Attila tapasztalt mestere.

– Elégedett a tanítványával? – kérdeztük az idős mestert.

– A helyezéssel feltétlenül, de ami az egyes számokat illeti, bizony, még sok a javítani való.

– Éspedig?

– Ha valaki tizenegy másodpercen belül futja a száz métert, és kettőszáztizennyolc centimétert teljesít magasugrásban, annak távolban és gáton sokkal jobbat kell elérnie. Ehhez Attilának a technikáján kell javítani. A következő esztendőt erre kell szánnunk, még akkor is, ha Európa-bajnokságot rendeznek. Mert a mi célunk az athéni olimpia, s ha terveink valóra válnak, Attila akár a legfényesebb éremre is eséllyel indulhat három év múlva. Mindenesetre most is boldog vagyok, mert tanítványom az idény legfontosabb versenyén nyújtotta a legjobb teljesítményt.

A látható fáradtság mellett érthető öröm tükröződött a 24 éves Zsivótzky Attila arcán is.

– A helyezésem csodálatos. Ilyen balszerencsés, nehéz év után engem is nagyon meglepett – mondta a negyedik helyezett versenyző. – Titkokban arra számítottam, hogy ha minden sikerül, az ötödik-hatodik helyet talán el tudom csípni. De azután, részben a világcsúcstartó cseh Sebrle sérülése miatt megnyílt az út előttem a dobogó felé. Legszebb álmaim váltak valóra. De néhány számban szeretném mielőbb elfelejteni a mutatott teljesítményemet.

– Előtte még elárulná, hogy melyek voltak ezek?

– Főleg a távolugrás és a gátfutás nem ment, de rúdugrásban és négyszázon sem jeleskedtem. Sajnos, kisebb sérülések akadályozták a felkészülésemet. Nem volt elég idő a technika csiszolására. Hiába érzem az edzéseken a távolugrás ritmusát, verseny közben mindent elfelejtek, idegeskedek, kapkodok, jobb nem is beszélni róla.

– Edzője, Fejes Zoltán a jövő évet a technika csiszolásának kívánja szentelni.

– Igaza van... Azért remélem, az eredményemmel is sikerült szüleimnek és szurkolóimnak örömet szerezni. Biztos vagyok abban, hogy ezúttal édesapám (Zsivótzky Gyula olimpiai bajnok kalapácsvető – a szerk.) is meg lesz elégedve.



--------------------------------------------------------------------------------


ELNÖKI ELISMERÉS DVORÁKNAK. Václav Havel cseh köztársasági elnök táviratban köszöntötte a tízpróbázó Tomas Dvorákot. „Nagy örömmel gratulálok ahhoz a kiemelkedő teljesítményhez, amellyel a sportág királyaként ismét sikerült megvédenie címét” – áll az államfő levelében. (MTI)

A LEGSÚLYOSABB BÜNTETÉS. Örökre eltiltotta a Brazil Atlétikai Szövetség Fabiane dos Santost, a női 800 egyik esélyesét, mivel a futónő most nyilvánosságra került pozitív doppingtesztje előtt 1995-ben már egyszer lebukott, így visszaesőnek minősül. A 25 éves futónőt május 6-án Rio de Janeiróban ellenőrizték, és a teszt a megengedettnél magasabb tesztoszteron- (férfihormon) értéket mutatott ki. (MTI)

BADARSÁG A NŐI TÍZPRÓBA? Jelena Prohorova, a hétpróba edmontoni világbajnoka őrültségnek nevezte azt az ötletet, hogy a férfiakhoz hasonlóan a női többpróbázók is tíz versenyszámban mérjék össze erejüket: „A hétpróba éppen elég nehéz. Ráadásul nem is tudom, hogyan indulnék tízpróbában, ahol a rúdugrás, meg a diszkoszvetés is szerepel” – nyilatkozta Prohorova. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.