- Atlétika -
Fantasztikus versenyeket, drámai küzdelmeket hozott a világbajnokság ötödik napja Edmontonban, ahol a magyar csapatra is esett egy kis fénysugár. A távolugró Vaszi Tünde országos csúccsal negyedik lett, s csak két centiméterrel maradt le a dobogóról. A tízpróbázó Zsivótzky Attila 1500 méteren a hetedik helyről futott föl a negyedikre, az ifjúsági világbajnok a legnehezebb versenyszámban szerzett értékes pontokat.
Pályafutásom legjobb eredményét értem el, ezért nem lehetek csalódott – mondta a 29 éves Vaszi Tünde a női távolugrás fináléja után. – Természetesen sajnálom, hogy két centiméteren múlt az éremszerzés, de azért nem fakadtam sírva, mert a tervem, az országoscsúcs-javítás sikerült. A harmadik sorozatban csak a kilencedik, kieső helyen álltam. Szerencsére nem estem pánikba, biztattam magam, meg akartam mutatni, hogy mire vagyok képes. És sikerült.
A Honvéd atlétanője – aki az előző két olimpián már döntős volt – 668 centiméterrel kezdett, harmadikra 686-ig repült, majd – jó formáját bizonyítandó – a negyedik ugrása 684 centiméter lett, tehát kétszer is felülmúlta Vanyek Zsuzsa tizennyolc éves, 681 centiméteres rekordját. A sok világversenyen második helyezést elérő olasz Fiona May nyerte az aranyérmet, aki egy centiméterrel előzte meg az orosz Tatjana Kotovát.
Kettős román sikerrel és egy békítő kézfogással ért véget a női 1500 méter döntője. Szabó Gabriella okos taktikával, fergeteges hosszú hajrával győzött Székely Violetta előtt. A korábban egy nyilatkozat miatt pereskedő két román futónő a célba érkezés után ugyan nem ölelkezett össze, de kézen fogva kezdték el futni a tiszteletkört.
Nem örömében, hanem bánatában sírta el magát a német Nils Schumann, miután az olimpiai bajnok 800 méteren csak az ötödik helyen ért célba. Vereségét azzal magyarázta, hogy az afrikai futók „bezárták”, ezért nem tudta a saját ritmusát futni. Bucher az egész idényben kitűnő formában versenyzett, ő nem hagyta magát „bezárni”, és biztosan nyert a kenyai Bungei előtt, így kellemes meglepetésre a bronzérem is európai futóé lett, a lengyel Czapiewskié. A női 10 000 méteren az olimpiai bajnok Derartu Tulu vezérletével hármas etióp siker született.
Harmadszor koronázták meg a cseh Tomas Dvorákot, aki tízpróbában harmadik világbajnoki aranyérmét nyerte Edmontonban. Honfitársa, a világcsúcstartó Sebrle sérülés miatt gyengébben szerepelt, s a tizedik helyen végzett. Kitűnően helytállt Zsivótzky Attila, az ifjúsági világbajnok egyetlen számban sem hibázott, és idei legjobbját érte el. Fejes Zoltán tanítványa a befejező 1500 méteren három helyezést javított összteljesítményén, és összetettben a negyedik helyen végzett. Ugyan a várt éremszerzés elmaradt, de Vaszi és Zsivótzky is remek eredménnyel szerzett értékes negyedik helyezést.
Férfiak. 800 m. Világbajnok: Andre Bucher (svájci) 1:43,70, 2. Bungei (Kenya) 1:44,55, 3. Czapiewski (lengyel) 1:44,63. Tízpróba. Vb: Tomas Dvorak (cseh) 8902, 2. Nool (észt) 8815, 3. Macey (brit) 8603, 4. Zsivótzky Attila 8371, ...13. Kürtösi Zsolt 8097.
Nők. 400 m. Vb: Amy Mbacke Thiam (szenegáli) 49,86, 2. Fenton (jamaikai) 49,88, 3. Guevara (mexikói) 49,97. 1500 m. Vb: Gabriella Szabo (román) 4:00,57, 2. Violeta Szekely-Beclea (román) 4:01,70, 3. Gorelova (orosz) 4:02,40. 10 000 m. Vb: Derartu Tulu (etióp) 31:48,81, 2. Adere (etióp) 31:48,85, 3. Wami (etióp) 31:49,98. Távolugrás. Vb: Fiona May (olasz) 702, 2. Kotova (orosz) 701, 3. Montalvo (spanyol) 688, 4. Vaszi Tünde 686. Kalapács. Vb: Yipsi Moreno (kubai) 70,65, 2. Kuzenkova (orosz) 70,61, 3. Eagles (ausztrál) 68,87.
Végre valamit javítottunk a tavalyi gyenge olimpiai bizonyítványon – mondta közvetlenül a tízpróba befejezése után a lelátón Fejes Zoltán, az egykori vezetőedző, Zsivótzky Attila tapasztalt mestere.
– Elégedett a tanítványával? – kérdeztük az idős mestert.
– A helyezéssel feltétlenül, de ami az egyes számokat illeti, bizony, még sok a javítani való.
– Éspedig?
– Ha valaki tizenegy másodpercen belül futja a száz métert, és kettőszáztizennyolc centimétert teljesít magasugrásban, annak távolban és gáton sokkal jobbat kell elérnie. Ehhez Attilának a technikáján kell javítani. A következő esztendőt erre kell szánnunk, még akkor is, ha Európa-bajnokságot rendeznek. Mert a mi célunk az athéni olimpia, s ha terveink valóra válnak, Attila akár a legfényesebb éremre is eséllyel indulhat három év múlva. Mindenesetre most is boldog vagyok, mert tanítványom az idény legfontosabb versenyén nyújtotta a legjobb teljesítményt.
A látható fáradtság mellett érthető öröm tükröződött a 24 éves Zsivótzky Attila arcán is.
– A helyezésem csodálatos. Ilyen balszerencsés, nehéz év után engem is nagyon meglepett – mondta a negyedik helyezett versenyző. – Titkokban arra számítottam, hogy ha minden sikerül, az ötödik-hatodik helyet talán el tudom csípni. De azután, részben a világcsúcstartó cseh Sebrle sérülése miatt megnyílt az út előttem a dobogó felé. Legszebb álmaim váltak valóra. De néhány számban szeretném mielőbb elfelejteni a mutatott teljesítményemet.
– Előtte még elárulná, hogy melyek voltak ezek?
– Főleg a távolugrás és a gátfutás nem ment, de rúdugrásban és négyszázon sem jeleskedtem. Sajnos, kisebb sérülések akadályozták a felkészülésemet. Nem volt elég idő a technika csiszolására. Hiába érzem az edzéseken a távolugrás ritmusát, verseny közben mindent elfelejtek, idegeskedek, kapkodok, jobb nem is beszélni róla.
– Edzője, Fejes Zoltán a jövő évet a technika csiszolásának kívánja szentelni.
– Igaza van... Azért remélem, az eredményemmel is sikerült szüleimnek és szurkolóimnak örömet szerezni. Biztos vagyok abban, hogy ezúttal édesapám (Zsivótzky Gyula olimpiai bajnok kalapácsvető – a szerk.) is meg lesz elégedve.
--------------------------------------------------------------------------------
ELNÖKI ELISMERÉS DVORÁKNAK. Václav Havel cseh köztársasági elnök táviratban köszöntötte a tízpróbázó Tomas Dvorákot. „Nagy örömmel gratulálok ahhoz a kiemelkedő teljesítményhez, amellyel a sportág királyaként ismét sikerült megvédenie címét” – áll az államfő levelében. (MTI)
A LEGSÚLYOSABB BÜNTETÉS. Örökre eltiltotta a Brazil Atlétikai Szövetség Fabiane dos Santost, a női 800 egyik esélyesét, mivel a futónő most nyilvánosságra került pozitív doppingtesztje előtt 1995-ben már egyszer lebukott, így visszaesőnek minősül. A 25 éves futónőt május 6-án Rio de Janeiróban ellenőrizték, és a teszt a megengedettnél magasabb tesztoszteron- (férfihormon) értéket mutatott ki. (MTI)
BADARSÁG A NŐI TÍZPRÓBA? Jelena Prohorova, a hétpróba edmontoni világbajnoka őrültségnek nevezte azt az ötletet, hogy a férfiakhoz hasonlóan a női többpróbázók is tíz versenyszámban mérjék össze erejüket: „A hétpróba éppen elég nehéz. Ráadásul nem is tudom, hogyan indulnék tízpróbában, ahol a rúdugrás, meg a diszkoszvetés is szerepel” – nyilatkozta Prohorova. (MTI)
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
