Zsanna Pintuszevics legyőzte Jonest

- Atlétika - Női 100 méteren megszületett az edmontoni világbajnokság eddigi legnagyobb meglepetése: az elődöntő után Zsanna Pintu-szevics a fináléban is legyőzte Marion Jonest, és 10,82 másodperccel a világ idei legjobb eredményével lett aranyérmes!

Munkatársunktól
2001. 08. 08. 11:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Női rúdugrásban az orosz Szvetlana Feofanova 475 centiméterrel öt centit javított saját Európa-rekordján, de az aranyérmet az ugyanennyit teljesítő címvédő amerikai Stacy Dragila szerezte meg. Női gerelyhajításban és férfi hármasugrásban is a világcsúcstartó győzött, előbbi számban a kubai Osleidys Menéndez (69,53 ), utóbbiban a brit Jonathan Edwards (17,92 m) lett első.

Marion Jones nem győzött!…„ Ez a 8. világbajnokság első négy napjának legnagyobb meglepetése, s alighanem végig az is marad. Marion Jones, a 26 esztendős futócsillag, bár az elmúlt négy esztendőben mindent megnyert, amit csak lehetett, nem tudott triplázni. Athén és Sevilla sprinterkirálynőjét Zsanna Pintuszevics, a 29 éves, szőkésbarna ukrán fiatalasszony taszította le trónjáról. A különbség csupán három század volt közöttük. Ez a három század Zsanna álmainak beteljesülését jelentette. A célba érés után leült a pályára, s örömkönnyeket hullatott. Két éve különben az ismert amerikai menedzser, Marc Block felesége, de változatlanul ukrán színekben versenyez. Szerencse, hogy az ukrán atléták az utolsó pillanatokban lefújták tiltakozó akciójukat. Azzal fenyegetőztek ugyanis, hogy mivel otthon szerényen támogatják őket, ezért valamennyien mezítláb állnak rajthoz Edmontonban. Az akció elmaradt, Zsanna győzelme bizonyára Ukrajnában is örömet okoz, bár a nyugdíjasok annak jobban örülnének, ha havi 20 dollárnak megfelelő nyugdíjukat valamenynyivel megemelnék.

De maradjunk Edmontonban.

Az IAAF-család részére fenntartott lelátón ülő Valerij Borzov, München kétszeres olimpiai bajnoka, a leváltott ukrán sportminiszter örömében felugrott a helyéről, késő este az atlétika legendáinak díszvacsoráján pedig alig győzte fogadni az egykori társak gratulációját. Húszan vannak a meghívott kiválóságok, Al Oertertől, a diszkoszvetés egykori koronázatlan királyától kezdve a magasugrás új technikáját feltaláló Dick Fosburyn át a kenyai futócsodáig, Kip Keinóig valamennyien világhírnévnek örvendenek, s fantasztikus tisztelet övezi mindanynyiukat.

A profi sportok vonzereje még nagyobb ebben a hatalmas országban. Vince Carter kiváló kosaras éppen a napokban írt alá hatéves szerződést a Toronto Raptors együtteséhez – 94 millió dollárért. Stacy Dragila, napjaink legjobb rúdugrónője viszont kénytelen volt megelégedni a győztesnek járó 60 ezerrel, pedig csak hajszál választotta el a 482 centiméteres világrekordtól. Harmadik kísérletekor már-már úgy tűnt, sikerül átlendülnie a lécen, de az mégis megrezdült, és utána-esett. Ezzel 100 ezer dollárt vesztett, a nemzetközi szövetség ugyanis ennyit ad egy-egy világrekordért.

A tízpróbázók hetedik száma, a diszkoszvetés után Kürtösi Zsolt 45,20 méteres teljesítményéért 771 pontot kapott, s a hatodik 5936 ponttal. Zsivótzky Attila 47,23 métert ért el, ezért 813 pontot járt, így 5927-tel a hetedik.

Elutasították az óvást Fazekas Róbert ügyében. A magyar csapat azt szerette volna elérni, hogy érvényesnek tekintsék a diszkoszvető selejtezőben bemutatott első, érvénytelennek nyilvánított kísérletét, mert az a televíziós felvételek szerint szabályosnak tűnt. Szakemberek szerint Fazekas dobása 64,50 m körül ért földet, azaz döntőbe jutást jelentett volna. Héder Barna, a magyar szövetség elnöke és Makszin Áron főtitkár további lépéseket tervez.

Férfiak 400 m. Világbajnok: Avard Moncur (Bahama) 44,64, 2. Schultz (Németország) 44,87, 3. Haughton (Jamaica) 44,98. Hármas. Vb: Jonathan Edwards (Nagy-Britannia) 17,92, 2. Olsson (Svédország) 17,47, 3. Szpaszovhodszkij (Oroszország) 17,44.

Nők 100 m. Vb: Zsanna Pintuszevics (Ukrajna) 10,82, 2. M. Jones (Egyesült Államok) 10,85, 3. Tanou (Görögország) 10,91. Rúd. Vb: Stacy Dragila (Egyesült Államok) 475, 2. Feofanova (Oroszország) 475, 3. Pyrek (Lengyelország) 455. Gerely. Vb: Osleidys Menéndez (Kuba) 69,53, 2. Manjani-Celíli (Görögország) 65,78, 3. Bisset (Kuba) 64,69.



--------------------------------------------------------------------------------


Világbajnok mondatok

Zsanna Pintuszevics (100 m): „Legyőztem Marion Jonest, ez fantasztikus. Az egész idényben jó formában voltam, ezért ott motoszkált a fejemben, hogy hátha sikerül megvernem őt. Csak akkor bizonyosodtam meg arról, hogy ez tényleg lehetséges, amikor az elődöntőben elsőként értem célba. Utána nyugalom szállt meg: éreztem, hogy minden megtörténhet.”

Osleidys Menéndez (gerelyhajítás): „A győzelmet a mamámnak, a családomnak, a testvéremnek, a vőlegényemnek, az edzőmnek és a mi főparancsnokunknak, Fidel Castrónak ajánlom, aki mindennap segít bennünket.”

Stacy Dragila (rúd): „Nagyszerű verseny volt, s még jobb is lehetett volna, ha az eredményhirdetések miatt nem húzódik el a szokásosnál is jobban. A rúdugrás – azt hiszem, ezt nem kell magyaráznom – komoly összpontosítást igényel, s az ismétlődő szünetek miatt akadtak gondjaink. Könnyen világcsúccsal ünnepelhettük volna ezt az estét, de sajnos ez nem jött össze.”

Jonathan Edwards (hármasugrás): „Már a bemelegítésnél éreztem, hogy jó formában vagyok és senki sem verhet meg. Nagyon boldog vagyok, de még jobban örültem volna, ha sikerül túlszárnyalnom a 18 métert. Bízom benne, hogy idén még erre is sor kerül.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.