Csak egy érem hiányzik a gyűjteményből

Tegnap utazott el a világbajnokság helyszínére, a dél-tiroli Meranóba a magyar női válogatott, s ma 16.30-kor már pályára is lép az első csoportmérkőzésen Angola ellen. Bár az olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok csapat részben átalakult, az éremszerzésre most sem esélytelen az együttes.

Sütõ-Nagy Zsolt
2001. 12. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KÉZILABDA-
Valószínűleg tisztában sincsenek az olaszok azzal, mekkora lehetőséghez jutott a dél-tiroli kisváros, Merano, hogy a magyar válogatott csoportmérkőzéseit itt játszhatja, illetve a helyosztóknak is otthont adhat. A városka neve ugyanis kifejezetten rosszul cseng a magyar fül számára, hiszen II. András felesége, Gertrudis meráni származású volt, s mint tudjuk, kiterjedt családjával a mohó tékozlás jelképe. Merano azonban egy csillogó siker szimbólumává is válhat december közepére, ugyanis 16-án rendezik a helyosztókat, s reményeink szerint Mocsai Lajos szövetségi kapitány csapata akkor már minél előkelőbb helyezésért harcolhat.
Annál is inkább, mert a válogatott tavaly elkényeztette a szurkolókat, s bár tudjuk, hogy az olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok együttes összetétele más volt, a sikerekhez könnyű hozzászokni.
– A válogatottságtól vissza-vonult Simics Judit és Kökény Beatrix nélkül elsősorban a védekezésünk változik meg, s az új taktikai repertoárt csak keveset gyakorolhattuk – teszi hozzá Mocsai Lajos. – Mivel tavaly huszonhárom hetet edzett együtt a válogatott, akceptálnom kellett a klubok kérését, ezért az idén jóval rövidebb lett a felkészülés.
A kapitány a legutóbbi világbajnokságon fájdalmasan szembesülhetett azzal a ténnyel, hogy nem mindig a legjobbak léphetnek a dobogóra. Két esztendeje Norvégiában ugyan csak az aranyéremig jutó hazai együttes tudta legyőzni Kökényéket, a válogatott mégis csupán az 5. helyen végzett. A rengeteg munka tavaly az olimpián, majd az Európa-bajnokságon azonban meghozta a gyümölcsét. Viszont a készlet még nem teljes, a vb-érem hiányzik a gyűjteményből. A játékosok egy része ugyan már 1995-ben is szerepelt a válogatottban, és az osztrák–magyar rendezésű világbajnokságon ezüstérmet szerzett, míg a kapitány korábban a férfiakkal jutott hasonló magaslatokba, ám együtt még nem sikerült a vb-dobogóra fellépni.
– Óva intek mindenkit a túlzott elvárásoktól, legalább hat csapat pályázik közel egyforma eséllyel az érmekre, ráadásul az egyenes kieséses rendszerben bármi megtörténhet, senki nem mehet biztosra – int visszafogott várakozásra mindenkit a kapitány.
A szokatlan módon négy városban – Merano, Bolzano, Brixen, Trento – sorra kerülő világbajnokságon a csoportbeosztásra aligha lehet panasz. Az angolai és a kongói együttes legyőzése nem okozhat gondot, és a spanyol vagy a svéd válogatott sem tartozik még a világ élvonalába. Így remélhetően a románokkal küzdenek meg kézilabdázóink a csoportelsőségért. A java persze csak ezután következik.
A világbajnokság mérkőzéseit a Sport1 közvetíti, amely ezúttal nem lesz kódolt.
***
Az utazó keret, kapusok: Farkas Andrea (ASPTT Metz, 127-szeres válogatott/0 gól), Pálinger Katalin (Dunaferr, 78/0), Sugár Tímea (FTC, 27/0). Mezőnyjátékosok: Balogh Beatrix (Hypo NÖ, 98/332), Borók Rita (Viborg HK, 37/44), Radulovics Bojana (Dunaferr, 17/95), Siti Beáta (Ikast Bording, 127/225), Siti Eszter (FTC, 20/41), Deli Rita (Hypo NÖ, 100/322), Farkas Ágnes (FTC, 144/783), Kulcsár Anita (Cornexi, 86/183), Pádár Ildikó (FTC, 175/312), Kirsner Erika (FTC, 29/89), Pigniczki Krisztina (Dunaferr, 64/132), Kindl Gabriella (Győr, 15/22), Pálffy Zsuzsanna (Dunaferr, 15/32).
A magyar válogatott korábbi eredményei: 1957. (Jugoszlávia) Világbajnok: Csehszlovákia, 2. MAGYARORSZÁG. 1962. (Románia) Vb.: Románia …5. MAGYARORSZÁG. 1965. (NSZK) Vb.: MAGYARORSZÁG. 1971. (Hollandia) Vb: NDK …3. MAGYARORSZÁG. 1973. (Jugoszlávia) Vb: Jugoszlávia …4. MAGYARORSZÁG. 1975. (Szovjetunió) Vb: NDK …3. MAGYARORSZÁG. 1978. (Csehszlovákia) Vb: NDK …3. MAGYARORSZÁG. 1982. (Magyarország) Vb: Szovjetunió, 2. MAGYARORSZÁG. 1986. (Hollandia) Vb: Szovjetunió …8. MAGYARORSZÁG. 1990. (Koreai Köztársaság) Vb: Szovjetunió (Magyarország nem vett rész). 1993. (Norvégia) Vb: Németország …7. MAGYARORSZÁG. 1995. (Ausztria/Magyarország) Vb: Koreai Köztársaság, 2. MAGYARORSZÁG. 1997. (Németország) Vb: Dánia …9. MAGYARORSZÁG. 1999. (Norvégia). Vb: Norvégia …5. MAGYARORSZÁG.
A program. Csoportmérkőzések. 4-én (16.30): Magyarország–Angola, 5-én (18.30): –Kongó, 6-án (20.30): –Spanyolország, 8-án (16.30): –Svédország, 9-én (16.30): –Románia. December 11-én: nyolcaddöntők, 13-án: negyeddöntők, 15-én: elődöntők, 16-án: helyosztók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.