Fényesen ragyogtak a sportcsillagok

A sportcsillagok gálaestjén a magyar sport ez évi legjobbjait köszöntötték a kongresszusi központban. A sportújságírók szavazatai alapján a következő sorrend alakult ki. Nők: Likerecz Gyöngyi (súlyemelő), Kovács Ágnes (úszó), Szabó Szilvia (kajak-kenu). Férfiak: Balogh Gábor (öttusázó), Lázár Vilmos (fogathajtó), Deák Bárdos Mihály (birkózó). Csapatok: Pető Tibor, Haller Ákos (evezés), női vízilabda-válogatott, női kézilabda-válogatott. Edzők: Fábiánné Rozsnyói Katalin, Likerecz János, Rátonyi Gábor. Szövetségi kapitányok: Angyal Zoltán, Faragó Tamás, Mocsai Lajos. Orbán Viktor miniszterelnök különdíját Szabó Szilvia kapta. 2001 legjobb fogyatékos sportolója: Kovács Ervin (mozgássérült úszó) és Jung Andrásné (szervátültetett atléta).

Salánki Miklós
2001. 12. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-SPORTGÁLA-
Szülői kísérettel érkezett Oroszlányból a gálára a tizennyolc éves Likerecz Gyöngyi. A súlyemelő edző-édesapjával, Likerecz Jánossal jött, aki szintén díjazott lett az év edzői között. A súlyemelő lány elsősége éppen olyan meglepetés volt, mint ez évi szereplése. A tavalyi olimpián elért ötödik helyezése után még csak nagy tehetségnek tartották, aki ebben az évben három világbajnoki és három Európa-bajnoki aranyérmével tizennyolc évesen a csúcsra jutott. Világcsúcsával kapcsolatban felmerül a kérdés: vajon egy tinédzser hogyan lökheti ki a testsúlyának (75 kg) majdnem a kétszeresét, 140 kilót?
– Ebben a világcsúcs-beállításban tizenegy év kemény munkája van benne – magyarázta a szavazás női győztese. – Apám súlyemelő volt, bátyáim is ezt a nehéz sportágat választották. Így aztán, amikor kislány voltam, nem arról álmodoztam, hogy atléta vagy műkorcsolyázó leszek, hanem súlyemelő- világbajnok akartam lenni. Hétéves korom óta emelem a súlyzókat. Soha nem számoltam mennyit. Egy-egy edzésen néhány tonnát.
– Ebben a nehéz, doppingérzékeny sportágban nagyon fiatalon került a csúcsra. Hogyan viseli el a reflektorfényt? Nem szédül kicsit?
– Boldog vagyok, hogy az év sportolónője lehettem, mert ezt csak titokban reméltem. Az elismerés jól esik, de bevallom, a népszerűséggel járó kötelezettségeket nem igazán kedvelem. Még sokszor szeretném megvédeni a világbajnoki címemet. Legfontosabb célom a jó olimpiai szereplés, így remélem lesz időm legyőzni ezt a nehézséget is.
Az öttusázó Balogh Gábor az idén kétszeresen is duplázott: a legendás Balczó András óta ő lett az első magyar öttusázó, aki világbajnokságon legalább két egyéni aranyérmet szerzett, s két év után ismét az év legjobb sportolójának választották.
– Csodálatos érzés volt két év után ismét a dobogó felső fokán állni a vébén, és újból a legjobbnak lenni itthon – magyarázta Balogh Gábor. – Két éve hatalmas terhet jelentett hazai közönség előtt a világbajnokságon szerepelni. A fantasztikus szurkolósereg azonban segített, biztatása a futáson szinte repített a cél felé. Az idei angliai világbajnokságon ilyen segítségem nem volt. A jól sikerült lövészet után felcsillant a remény a győzelemre, és pályafutásom eddigi legnehezebb versenyét sikerült megnyernem.
– Pedig még a nyáron is úgy nézett ki, hogy nem találkozunk ezen a gálán.
– Tavaly olimpiai aranyérmet akartam nyerni, ez nem sikerült, ezüstérmes lettem, ezért még az is felvetődött bennem, hogy végleg abbahagyom, vagy egy évet kihagyok. Később kezdtem a felkészülést, s mivel a Világkupa-versenyeken még nem voltam jó formában, ezért elég sok támadás ért. Ezekre a világbajnokságon válaszoltam. Jól jött az aranyérem, mert így nyugodtabban készülhetek az athéni olimpiára.
Balogh Gábor egyik edzője, Rátonyi Gábor szintén érmes lett, s a koccintás után nem a karácsonyról, hanem a szakmáról beszélgettünk, arról: hogyan sikerült tanítványát az év legfontosabb versenyére csúcsformába hozni:
– Az olimpia után elhatároztuk, hogy ezt az évet rászánjuk a futásra – monta Rátonyi. – Szerencsére Pálvölgyi Miklós szövetségi kapitánytól Gábor zöldkártyát kapott, így csak a világbajnokságra pihent rá. Az Európa-bajnokság előtt megbetegedett, de így is az első tíz között végzett, persze jó magyar szokás szerint néhányan már elkezdték leírni. Elképzelésünk végül is valóra vált, Gábor úgy lett világbajnok, hogy a befejező futásban a negyedik helyen végzett. Ebben az olimpiai ciklusban továbbra is csak a világbajnokságokra fogunk készülni. Nem szeretném ugyanis, ha Gábor korán kiégne, mert ugyan éremgyűjteménye már így is elég gazdag, de még van hely a vitrinben…
A látványos gálán is kiderült, hogy a magyar sport ismét eredményes évet zárt, ezt az is jelezte: még olimpiai számokban szerzett világbajnoki aranyéremmel sem kerülhetett mindenki az év legjobbjainak választásán a dobogóra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.