Ha nem adják el a kft.-t, felszámolják az FTC-t

Noha a kirakatban minden rendben volt, hiszen bajnok lett a Ferencváros futballcsapata, nagyon nehéz napokat élt át a zöld-fehér klub. Furulyás János klubelnök szerint: ha nem sikerül értékesíteni a labdarúgócsapatot működtető kft. nyolcvan százalékát, fel kellett volna számolni az egyesületet. Az üzletrészért a Fotex Rt.-től kapott 2,4 milliárd forintból már tartalékolni lehetett, sőt Furulyás szerint ma az FTC az egyetlen olyan egyesület Magyarországon, amelyiknek nincs adóssága. Ám egy kedvezőtlen bírósági döntés után még lehet.

Nemes Károly
2001. 12. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Labdarúgás -

Amikor Torgyán József lemondása után Furulyás János előbb ügyvivőként, majd ügyvezetőként átvette az FTC irányítását, elmondása szerint rettentő nehéz helyzetből kellett megtalálnia a kiutat. Az egyesület és az FTC Labdarúgó és Sport Kft. sportolói akkor már hosszú ideje nem kaptak fizetést. Az elnök szerint előbbinél katasztrofális állapotok uralkodtak, míg a kft. elvegetált volna valahogy.
„Májusban nagyon közel voltunk a felszámoláshoz, csak igen nehéz munkával értük el, hogy a sportolók a bíróság helyett edzésre járjanak” – mondta Furulyás. Ám a neheze még csak ezután jött…
„Komoly nehézséget jelentett, hogy Torgyán József lemondása után bizonyos cégek azonnal felmondták reklámszerződésüket. Ez a klubot érzékenyen érintette, hiszen több száz millió forintról volt szó. Végül írtam egy levelet az érintetteknek, hogyha a megállapodás ötven százalékát teljesítik, akkor a többitől eltekint az egyesület. Ha nem, a bíróságon folytatjuk az egyezkedést. Volt cég, amelyikkel hamar kiegyeztünk, de például a Concordia Rt.-vel csak a napokban sikerült aláírnom egy új szerződést. Mondanom sem kell, az eredeti, negyvenmilliós összeg helyett lényegesen kedvezőtlenebb feltételekkel.”
A Furulyás vezette elnökség gondjai azonban nem csökkentek, hiszen a múlt néhány terhét tovább kell cipelnie. Az Agrármarketing Centrum Kht. (AMC) 32 millió forintot és kamatait követeli a klubtól, mert annak idején elmaradt az életmódnap, rádásul kiderült, a szerződések megkötése sem volt szabályszerű. „Az eljárást az ügyészség indította meg, s ha semmissé nyilvánítják a szerződést, kénytelenek vagyunk kártérítést kérni, mert a szóban forgó reklámfelületet nem értékesítettük” – érvelt az elnök.
Ám vannak követelések még régebbről is. A Lisztes Krisztián játékjoga körüli bonyodalom során megismert Plank Kft. továbbra is hadakozik, mondván, a klub még tartozik neki a VfB Stuttgarttól kapott átigazolási díj egy részével. Az ügy jogosságát firtató kérdésre Furulyás így válaszolt: „Valószínűleg a bíróságra megyünk, mert én más lábából nem teszem át az enyémbe a tüskét.” Az összeg nagyságáról az elnök nem kívánt beszélni, de amikor felvetettük, hogy körülbelül 40-50 millió forintról lehet szó, nem cáfolta az értesülésünket.
Jelentős kiadást jelentett az FTC-nek az általa külső befektetőkkel együtt játékosvásárlásra alapított Fradi Befektetési Rt. követelésének kielégítése is. A cég felszólította az egyesületet, vásárolja vissza a korábban igazolt játékosokat. „Ez a megoldás akkor nagy segítséget jelentett, de az rt. 220 millió forintos igénye nyáron romba dönthetett volna mindent. Hogyan jutottunk el idáig? Nem tudom. A felügyelőbizottság elnöke voltam, de a Torgyán József klubelnökké választása utáni első ülésen lemondtam. Nem sikerült megtudnom ugyanis, hogy a klub aranyrészvényeit ki vásárolta meg negyvenmillió forintért. Csupán az biztos, hogy a Tartalékgazdálkodási Kht. alaptőkét emelt, s a később belépett, FVM-hez közel álló cégek is üzletrészt, majd labdarúgókat vásároltak. Végül kénytelenek voltunk megállapodni mindenkivel, mert az akkor még csak tulajdonosjelölt Várszegi Gábor érthetően azt mondta, tehermentesen szeretné megvenni a kft.-t. Az egyezkedés eredménye, hogy három részletben fizetünk a Fradi Befektetési Rt.-nek, amely a részvényesek igényének kielégítése után minden bizonnyal megszűnik.”
A Fotex Rt.-től a futball kft. nyolcvanszázalékos üzletrészéért kapott 2,4 milliárd forint első, hatszázmillió forintos részletét nagyrészt ilyen kiadásokra kellett költeni. Pontos összeget Furulyás nem árult el. „Sokat kellett az adósságrendezésre fordítanunk, de csak annyit, hogy a maradékot a szakosztályok között szétosztva még központi tartalékot is tudjunk képezni. Ez éppen arra elég, hogy a következő hatszázmilliós részlet megérkezéséig, június 30-ig gond nélkül működjön az egyesület. Sikerként minősítem, hogy talpon tudtam tartani az egyesületet, amelyet a futball kft. eladása nélkül már fel kellett volna számolni. Ma viszont már ott tartunk, hogy nincs adósságunk, ilyen egyesület talán nincs is Magyarországon”.
Furulyás számításai szerint az egyesület 1,2–1,5 milliárd forintot helyezhet el egy versenytárgyalás útján kiválasztott bank számláján, és évente 120–150 millió forintos kamatra számíthat. Ez az összeg elegendő lehet arra, hogy a szponzori támogatásokkal együtt évekre előre gondtalan legyen az FTC működése.
A jelenleg 103 millió forint törzstőkéjű FTC Labdarúgó és Sport Kft.-re Furulyás szerint „nincs gond”, mert a kft. taggyűlésének és az egyesület elnökségének határozata szerint a cég január elsejétől részvénytársasággá alakul. A tulajdonosi kör most szerveződik, vagyis nem biztos, hogy a Fotex Rt. marad az egyedüli befektető. „Minden csak a december közepén esedékes kft.-taggyűlésen dől el, így az alaptőke nagysága is, de valószínű, hogy az rt.-t hat hónap múlva bevezetik a tőzsdére. Az pedig biztos, hogy a kft.-vel ellentétben az rt.-ben már igazi aranyrészvénnyel rendelkezik majd az egyesület. Vagyis: a tulajdonrész lehet akár egytized százalék is, de a lényegi kérdésekben százszázalékos egyetértés kell, az egyesületet tehát nem lehet megkerülni.”
A futballcsapat őszi szerepléséről a kisebbségi tulajdonos képviselője nem fejtette ki részletetes véleményét, bár eddigi nyilatkozataiból kitűnik, hogy elégedetlen: „Én már nyáron mondtam: nem esek hasra a bajnoki címtől. Sajnos, fogyatékosságaink azóta is vannak, minden szinten.” A mondat talánya Furulyásé marad, azt viszont elárulta: Csank János szerződése úgy egészült ki, hogy ha a csapat a téli szünet előtt nem áll dobogós helyen, a vezetőedző végkielégítés nélkül felállítható a kispadról.
A Ferencváros a 22. forduló után az 5. a tabellán…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.