-KÉZILABDA-
Ki tudja, jó ötlet volt-e Olaszországnak adni a vb-t, de az biztos, hogy kifejezetten rossz gyakorlat, hogy négy különböző városban tartják a meccseket, hiszen az itt – kivételesen – nem túl népszerű sportág iránt sokkal nehezebb felkelteni az érdeklődést. Ez persze egyáltalán nem zavarja a magyar csapatot, sőt Mocsai Lajos szövetségi kapitány az üres lelátókból is erényt próbál kovácsolni:
– Ne aggódjatok – mondta a délelőtti edzésen a lányoknak –, biztos, hogy több magyar szurkoló lesz, mint kínai.
A kínai együttes ugyan roppant harcos, és jó benyomást tett a kapitányra, de a franciák például 29-18-ra győzték le a távol-keletieket a csoportmérkőzéseken.
– A franciák az első félidőben nem tudtak elhúzni a kínaiak ellen, mert nem játszották végig a támadásaikat – magyarázta Mocsai. – Csak akkor lett nagyobb a különbség, amikor lerohanásokból eredményesek voltak, ezt a megoldást nekünk is alkalmaznunk kell. Ugyanakkor a felállt védelemmel szemben türelmesen kell a helyzeteket kidolgozni.
Délelőtt eldőlt, hogy Radulovics Bojana a legjobb esetben is csak a csütörtöki negyeddöntőn léphet pályára. Ez persze csupán lelki és szellemi teher lehetett a csapatnak, hiszen Borók Rita az utóbbi két mérkőzésen jól helyettesítette a dunaújvárosi átlövőt. Azt tudtuk, hogy Borók képes ilyen teljesítményre, ám több mint tíz hónapos kihagyás után félő volt, hogy nem érzi majd a játékot. A kapitánynak inkább a balátlövők gyengélkedése okozott a csoportmérkőzéseken fejfájást. Eddig ugyanis sem Deli, sem Farkas Ágnes nem nyújtotta azt, amire valóban képes.
Hat éve, 1995-ben a magyar– osztrák közös rendezésű világbajnokságon 9-0-s magyar vezetéssel indult a Kína elleni nyolcaddöntő. Nem csoda, ha győzelem lett a vége. Most, ha nem is kilenc, de hét gólt azért lőtt egyvégtében, kínai válasz nélkül a válogatott, s a lehető legjobbkor – éppen a hajrában –, amikor a fordulatra szükség volt. Ennek a hét-nullának köszönhetően az 50. és 58. perc között 17-20-ról 24-20-ra módosította az állást a magyar csapat, s bár az utolsó percben a kínaiak még szépítettek, valójában már nem kellett izgulni a negyeddöntőbe kerülésért.
A mérkőzés elején persze ismét volt kilences széria, csak ezúttal a kínaiak nevéhez fűződött – még szerencse, hogy közben a mieink is betaláltak háromszor. Még szerencse, hogy a kínaiak ösztönös kézilabdázók: ha megy a szekér, akkor bravúrokra is képesek, ha viszont megtorpannak, nincsenek jól begyakorolt „panelek”, amelyekkel képesek tartani az előnyt. Az más kérdés, hogy tizenöt percnyi jó játékkal – mert összesen ennyi ideig nyújtott tegnap kiemelkedő teljesítményt a magyar válogatott – meddig lehet eljutni egy világbajnokságon.
– Ez az ellenfeleken is múlik, hiszen még nem láttam olyan mérkőzést, ahol valamelyik csapat ennél sokkal hosszabb ideig játszott volna kiemelkedően – magyarázta Mocsai Lajos, aki azért nem tagadta, az elején nagyon is meglepték a kínaiak. – Sajnálom, hogy nem tudtunk ázsiai csapatokkal játszani a felkészülés során, mert egészen másképp kézilabdáznak, mint amit megszoktunk. Kínával pedig különösen régen volt dolgunk. A második félidőben az emberfogásos védekezéssel már kellően megzavartuk őket, a hajrában pedig három magas átlövővel eldöntöttük a mérkőzést.
A váratlanul izgalmasan alakult csatát követően ma mindenkire ráfér a pihenés. Délelőttre csak városnézést és sétát rendelt a kapitány, s a csütörtöki negyeddöntő idejéhez közel, este hat órákor csak a megszokás kedvéért iktat be egy edzést.
***
NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, NYOLCADDÖNTŐ: Magyarország–Kína 24-23 (11-13) Trento, 200 néző, vezette: Arnaldsson, Vidarsson (izlandiak). Magyarország: Sugár – Balogh 3, Siti B. 1, Kindl, Farkas Á. 6/1, Pigniczki 2, Kirsner 4. Cserék: Pálinger (kapus), Borók 2, Pádár, Siti E. 4, Deli 2. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos. Kína: Vang – Csao, Si 6, Csen 1, Liu 1, Csaj 7/1, Vu 4. Cserék: Caj 2, Lung 2. Szövetségi kapitány: Csun Hjung Kvan. Hétméteresek: 1/1, illetve 1/1. Kiállítások: 8, illetve 4 perc. További eredmények: Ausztria–Szlovénia 26-21, Jugoszlávia–Brazília 38-22, Franciaország–Spanyolország 32-25.
Cristiano Ronaldo lett az év játékosa Szaúd-Arábiában
