A német futball vérbeli realistája

A német válogatott igen döcögősen jutott ki az idei világbajnokságra, mint ismeretes, csak pótselejtezőn kvalifikálta magát. Az Ukrajna elleni visszavágó után – a kijevi 1-1-et követően a hazai pályán 4-1-re nyertek Ballackék – Dortmundban egyetlen névtől volt hangos a stadion, Rudi Völlerétől. „Ruuudi, Ruuudi!” – kiabálta egy emberként az 52 ezres publikum a szövetségi kapitányt ünnepelve, akit a japán–dél-koreai közös rendezésű vb közeledtével legalább olyan kimagasló személyiségnek tartanak, mint a szövetségi választás előtt álló kancellárt, Gerhard Schrödert.

Stefan Lázár
2002. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

A 41 esztendős Rudi Völlerbe vetett bizalmat, az általa gerjesztett szimpátiahullámot még az sem fogja vissza, hogy a Nationalelf a selejtezők hajrájában az angoloktól otthon elszenvedett vereséggel (1-5) és a finnek elleni
0-0-s döntetlennel majdnem eltékozolta a már biztosnak vélt világbajnoki részvételt.
Úgy tűnik, Völlert mintha a sérthetetlenség páncélja venné körül, mintha burokban született volna. Pedig inkább arról van szó, hogy pozitív életfilozófiája révén rendre képes egészségesen túljutni a kritikus szituációkon.
Így volt ez röviddel karácsony után is, amikor átalakítás alatt álló leverkuseni villája kigyulladt, és a lángok között a közeli beköltözés reménye is szertefoszlott. Felesége, Sabrina könnyes szemmel nézte a romokat, ám Völler ebben a szomorú hangulatban is hű maradt önmagához: „A költözködést el kell ugyan halasztani, de az a legfontosabb, hogy emberéletben nem esett kár. Csak ez számít, minden másra van megoldás!”
Szavai méltó folytatást jelentenek abban az életregényben, amely már számtalan sorskérdést vetett föl: 1987-ben a Bayern hátvédje, Klaus Augenthaler durva belemenése után súlyosan megsérült, majd úgy vélte, hogy a Werder Bremennél egyre unalmasabbak a napjai. „Tudtam, valaminek történnie kell!” – mondta. Útja Olaszországba, az AS Romához vezetett. „Ott éreztem igazán, hogy sikerült valamit elérnem. Csodálatos időt töltöttem az olasz fővárosban!” Az 1990-es, itáliai világbajnokság alatt és után is bejárta a világsajtót az a fotó, amelyen jól látható: a holland Frank Rijkaard leköpi Völlert, akit a játékvezető – jogtalanul – ki is állított. A torna végén viszont ismét a szerencse kegyeltje, hiszen aranyérmes. Aztán következik 2001, amikor a német válogatott súlyos vereséget szenvedett Angliától a müncheni Olimpiai stadionban, ráadásul az 1-5 hatására édesapja, Kurt Völler szívinfarktust kapott a lelátón. „Ez volt életem legsötétebb éjszakája!” – állítja később.
Az orvosok természetesen megmentik az idősebb Völlert, ám az ukránok elleni pótselejtező előtti zilált hangulatban az ország legnagyobb példányszámú napilapja felteszi a kérdést: „Rudi, hogyan akarsz megmenteni bennünket?” A csapatfőnök az egyetlen, aki töretlenül bízik az együttesben: „Csak semmi pánik!” – nyugtatgat mindenkit. És neki lesz igaza.
Elődei – Berti Vogts és Erich Ribbeck – már a sportbeli mélypont előtt eljátszották tekintélyüket, Völler viszont megelőző intézkedésként hivatalba lépése után azonnal közölte: „Lemondok, ha nem jutunk ki a világbajnokságra!” Világos beszéd, amely megerősíti a tekintélyét, és arra készteti a szövetséget, hogy a 2006-os – azaz a Németországban rendezendő – világbajnokságig meghosszabbítsa szerződését. Völler ezzel – Franz Beckenbauer mellett – a német futball legelismertebb személyisége lett, vele szemben a bizalom megingathatatlannak látszik. Miközben ő maga a krízishelyzeteket hűvös nyugalommal kezeli, lelki nyugalma imponáló. „Tudni kell, hogy mi a fontos, és mi nem az! Fontos pedig csak az lehet, amivel önmagamat adhatom!”
Tizennyolc hónappal ezelőtt vállalta el a padlóra került Nationalelf irányítását. E viszonylag rövid idő alatt elérte, hogy még a legkritikusabb megfigyelők is úgy vélekednek, hogy „majd a Rudi rendet csinál, csak hagyják nyugodtan dolgozni!”
A Rudi-mánia közepette szinte észrevehetetlen munkatársa, aki garancia a harmonikus együttműködésre: ő Michael Skibbe. A 36 éves szakembernek magas fokú edzői képesítése van, Völlernek nincs, ennek megfelelően osztja meg a feladatokat: Skibbe felelős az edzések szakmai programjáért, az ott begyakorolt akciók átültetéséért a játékba. Közösen vitatják meg a taktikát, a csapat-összeállítás viszont egyedül Völler hatáskörébe tartozik. Optimális összetételű kettős, semmit sem bíz a véletlenre. Az őszinte, bensőséges viszony annál is inkább szükséges, mert a rendelkezésre álló keret tudása nem világszínvonalú. Tisztában van ezzel Völler is: „Nincsenek jobbak” – deklarálja egyszerűen. Így a Nationalelf reményeit is csak a sokat hangoztatott német erényekre építheti: a küzdeni tudásra, az önbizalomra, az elszántságra. És persze, a hagyományosnak mondható szerencsére.
Fortuna már a csoportbeosztásnál jelezte jóindulatú támogatását: Írország, Kamerun és Szaúd-Arábia ellen kötelező a nyolcaddöntőbe jutás. Ezzel együtt Völler igyekszik – újra és újra – „leszállítani” a földre a reményeket: „Németországban a nyolcaddöntőbe kerülés kötelező elvárás, függetlenül attól, kik az ellenfelek. Nos, ideje ebúcsúznunk ettől a beállítottságtól, elmúltak azok az idők, amikor nyugodtan kimondhattuk: hopplá, most jövünk mi!”
És meglehet, most ez a szemlélet vezethet el odáig, ameddig a csapat korábban az ereje segítségével jutott el. A szerénység jó alapja lehet a sikeres világbajnoki szereplésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.