Biros Péter bízik a korona visszaszerzésében

Biros Péter vehette át a 2001-es év legjobb honi vízilabdázójának járó díjat. Nem sokkal később hatalmas pofonnal köszöntötte őt a vízben egyik ellenfele a múlt szombati Honvéd–Vasas Szuperkupa-mérkőzésen. Az ütéstől felszakadt a szemhéja, s bár a seb sajog, mégsem ez a legfájdalmasabb emlék, amit a 25 éves olimpiai bajnok a tavalyról őriz.

Kemenczky Zoltán
2002. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Vízilabda -

Gratulálok a kitüntető címhez, de elsőként az érdekelne, hogy van a szeme?
– Köszönöm, látok. Egyébként semmi szándékosság nem volt abban a mozdulatban.
– Lehet, mégis csoda, hogy azon a meccsen az öné volt az egyetlen vérző seb.
– Az én sérülésem lehetett az a szikra, amely lángra lobbantotta az indulatokat, előtte ugyanis nem éreztem, hogy durva lenne a küzdelem.
– Később annál inkább… Olyan ellenséges volt a hangulat a vízben, hogy még az olimpiai bajnokok is összeszólalkoztak.
– A harc hevében nem nagyon foglalkozol azzal, ki a jó barátod és ki nem. Később már nem volt semmi probléma, normális hangon beszélgettünk egymással.
– Többen már előre rettegnek, mi lesz, ha ez a két csapat a bajnoki döntőben feszül egymásnak, és nem egy gálamérkőzésen.
– A bajnokság az egészen más, az efféle durvaságoknak ott következményei vannak. Nem mindegy, hogy játszol-e a következő mecscsen, vagy eltiltanak, ezért mindenki jól meggondolja majd, mit tesz a vízben.
– A Szuperkupa előtti ünnepségen a díjazottak közül ezúttal nem ön, hanem Tóth Imre vitte el a pálmát, miután az előző bajnokság legjobbja a villáminterjúban szerényen azt mondta, mindig ő volt a legjobb, de most először kap érte díjat. Ismerve stílusát, azt hittem, ön is készült valami frappáns poénnal, de csak a szokásos protokollszöveget mondta.
– Valóban nem készültem, és akkor nem is jutott az eszembe semmi. Más lett volna, ha nem a meccs előtt történik a díjátadás, akkor már túlságosan a találkozóra összpontosítottam.
– Nem lehetett könnyű az ítészek dolga, hiszen a válogatott
hosszú idő óta nem szerepelt ilyen gyengén a világversenyeken, és sem ön, sem a játékostársai nem voltak olyan formában, mint egy évvel azelőtt, például Sydneyben.
– Valóban, az eredményeket nézve az egyik legrosszabb évem volt a tavalyi, előtte majdnem minden esztendőben nyertem valamit.
– Akaratán kívül talán a legnagyobb melléfogása a Becsej volt. Bár, honnan tudhatta volna, hogy a világ legjobb klubcsapata egy év alatt csődbe jut.
– Az idény végére rendkívül rosszra fordult a helyzet, s a játékosok is megértették, hogy vége. Sajnos, ez meg is látszott a szereplésünkön a Bajnokok Ligája négyes döntőjében. Molnár Papesszal anynyiban talán szerencsésebbek vagyunk a volt jugoszláv csapattársainknál, hogy nekünk nem tartozik olyan sok pénzzel a klub.
– Túlzás, hogy abból a pénzből, amit előzőleg Rijekában és legutóbb Óbecsén otthagyott, vehetne egy házat?
– Ha házat nem is, de lakást igen. Egyébként még nem vetettem keresztet arra a pénzre, amivel az óbecseiek tartoznak. Január 19-én BL-mérkőzést játszunk ellenük, remélem, a vezetők akkor már tudnak valami biztatót mondani.
– Mi biztatót mondtak a Honvéd vezetői, amikor augusztusban annak ellenére mellettük döntött, hogy külföldi ajánlatai is voltak?
– Megközelítőleg annyit ajánlottak, amennyit légiósként kaptam volna a Canottieri Napolitól. A főszponzor neve garanciát jelentett számomra. Kemény Dénes szövetségi kapitány elmondta, mennyire örülne annak, ha szem előtt lennék, ha itthon folytatnám. Végül pedig a Honvéd már akkor jó csapat volt, amikor leigazolta Kiss Gergelyt, Molnár Tamást és engem, azóta pedig még erősebb lett.
– És milyen a kapcsolata Kovács István edzővel?
– Tudtam, hogy kiváló edző, aki, ha jó csapatot kap, azzal bármit elérhet. Nagyon kedvelem őt, rendkívül nyugodt ember, Kemény Dénesnél is nyugodtabb.
– Azt azért nem lehet mondani, hogy Kemény Dénes a nyári világversenyeken maga volt a nyugalom szobra.
– Valóban feszültebb volt a szokásosnál, de a decemberi keretedzésen látszott rajta, hogy kipihente magát, s idézőjelben mondom, hogy megint a régi volt.
– Fél év telt el azóta, hogy a válogatott harmadik lett a budapesti Eb-n, majd ötödik a fukuokai világbajnokságon. A magyar vízilabda elsőségébe vetett hit megingott, a hivatalos változat most már az, hogy utolértek bennünket.
– Nagyjából ez a helyzet, van néhány csapat, amelyik a miénkkel azonos erőt képvisel. Ennek ellenére úgy gondolom, ha a tavalyi teljesítményünknek nem csupán az ötven, hanem mondjuk a nyolcvan százalékát nyújtjuk, bármelyik tornát megnyerhettük volna.
– Az idén keresve sem találhatnának jobb alkalmat a régi dicsőség visszaállítására a Világkupánál, amelyet ráadásul Belgrádban rendeznek. Legyőzni a jugoszlávokat a saját fővárosukban, kell ennél nagyobb motiváció?
– Úgy gondolom, mindenki tisztában van a helyzettel, ráadásul az olimpiai bajnoki címet nem számítva a Világkupa az egyetlen trófea, amelyet egyelőre mi őrzünk. Mindenképpen szeretnénk megvédeni a címet, s ezért hajlandók vagyunk megszakadni. Az idei nyár más lesz, hiszen két hónapot készülhetünk együtt a világversenyekre, és biztos vagyok abban, hogy ez meg is látszik majd az eredményen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.