Egy európai az NBA sztárjai között

Az NBA-ban a kispad is megtiszteltetés, az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság sztárjai közé bekerülni pedig szinte a lehetetlenséggel határos. Pláne, ha a kosaras nem tengerentúli. Az Európából érkezett játékosok alighanem sokat tudnának erről mesélni. A jugoszláv válogatott Predrag Sztojakovicsnak azonban sikerült ez a bravúr, a Sacramento Kingsben eltöltött három év alatt immáron nemcsak az egyik legjobb európai profivá, hanem a világ legerősebb kosárlabda-bajnokságában a hazaiakkal egyenrangúként tisztelt tagjává vált.

Gáspár Mihály
2002. 01. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KOSÁRLABDA-
Rick Adelman, a Sacramento edzője az idei bajnokság során nem fukarkodott a dicsérő jelzőkkel, amikor csapata legponterősebb játékosának a neve szóba került.
– Pegya Sztojakovics tanári szinten teljesít. Meccsről mecsre jobb. Volt olyan, hogy azt hittem, ez már a maximum a részéről, aztán a következő mérkőzésen rádöbbentett: tud ő annál sokkal jobban is – mondta róla a mester.
S ez tényleg nem túlzás, hiszen a jugoszláv bedobó még csak 24 éves. 1998-ban 45 millió dolláros, hatéves szerződést írt alá a Sacramentónál. Az első esztendőben nyújtott mérkőzésenkénti 8,4 pontos átlagról az ősszel már eljutott a 22,2-ig. Tavaly hazájának válogatottját segítette pazar teljesítménnyel az Európa-bajnoki címhez, most pedig a vezérletével a Sacramento az NBA egyik legerősebb csapatává vált.
– A címekkel nem terhelem magamat – mondta az újévi ünnepeket Belgrádban töltő kosaras. – Természetesen örültem annak, hogy az NBA rájátszása során jól ment nekem is és a csapatnak is, boldog voltam a törökországi Eb-arany után is, de elégedett az ember nem lehet. Mindig kell egy új cél ahhoz, hogy még jobb lehessek. Nekem az idén kettő is lesz: Indianapolisban a világbajnokság, az NBA-ben pedig a döntő.
Hogy milyen sokat jelent Sztojakovics a sacramentóiaknál, azt bizonyítja, hogy a tavaly lejátszott 31 meccse során 19 alkalommal ő volt a Királyok legponterősebb embere, s tette ezt annak ellenére, hogy szerződtetésekor nem is mesterlövészként tartották számon! Csapatember ő a legjavából, de mit hoz a sors, az őszi idény úgy hozta, más szerepet kellett magára vállalnia. Chris Webber, az együttes pontfelelőse megsérült, s az ő „beosztása” kényszerből Sztojakovicsé lett. Az eredmény: 20 mérkőzésből 15 győzelem.
– Az igazság az, hogy a Sacramentóban mindenki a maximumot nyújtotta – tette hozzá szerényen a klasszis. – Valósággal robotoltunk, mindenki mindenkiért küzdött. Eleinte nekem kellett vezérré válnom, de nem volt ez olyan nehéz, hisz játékostársaim ezt elfogadták. Aztán, amikor Chris felépült és visszatért, az én dolgom is könynyebb lett. Az ellenfél általában rá összpontosít leginkább, őt igyekszik kikapcsolni, s mire rádöbbentek, hogy máshonnan is fenyeget veszély, rendszerint már elkéstek. A folytatás szerintem még jobb lesz. Chris Webber mellett újra teljes értékű harcos a zseniális honfitársam, az immár 13. esztendőt az NBA-ben töltő Vlade Divac, s retteg tőlük mindenki. Számomra persze külön boldogság, hogy Divaccal egy csapatban játszhatok, mert nem szabad elfeledni, amikor ő már a Lakers centere volt, én csak akkor kezdtem az úttörők között.
– Ha már itt tartunk: javultak az európai sztárjátékosok esélyei arra, hogy világ legerősebb bajnokságában szerephez jussanak?
– Nehéz kérdés. Tény és való, hogy a nyolcvanas évek vége óta megnőtt a számuk, de az is, hogy igazán meghatározó kulcsemberekké elvétve váltak csapataikban. Csak egy példa: körülbelül velem egy időben érkezett ide egy magyar kosaras, Dávid Kornél. Miután láttam őt játszani, merem állítani, nemcsak fizikai ereje, hanem sokoldalúsága és tehetsége is meglepett. Már csak azért is, mert előtte klasszis magyarral nem találkoztam a pályán. Szóval Dávid szerintem a jugoszláv bajnokságban is a legjobbak között lenne, itt viszont esélye sem volt. Pedig még csak nem is a legjobb csapatokban játszott. Mondom, más világ ez, a puszta tehetség az NBA-ben talán semmire nem elég. A játéklehetőségért akkor is rettenetesen és hatalmas önbizalommal kell harcolni, ha az embert Jordannek hívják. Ha pedig európai, még annál is sokkalta jobban.
A Sacramento jugoszláv csillaga persze azzal is tisztában van, hogy ami a pillanatnyi NBA-erőviszonyokat illeti, a Shaquille O’Neal és Kobe Bryant vezette Los Angeles Lakers esélyei a legnagyobbak a végső győzelemre.
– A fantasztikus edző, Phil Jackson által dirigált társulat három éve együtt van, s félelmetesen erős, de ők is csak emberek, meg lehet csípni őket. Mi mindenesetre megpróbáljuk ezt, akkor is, ha szinte lehetetlennek tűnik. Saját csarnokunkban pláne nem az, mert az NBA mezőnyére általában az is a jellemző, hogy otthon mindenki kétszer erősebb, mint idegenben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.