-LABDARÚGÁS-
Miután a Fotex Rt. nyáron 2,4 milliárd forintért 80 százalékos üzletrészt vásárolt az FTC Labdarúgó és Sport Kft.-ben a Ferencvárosi Torna Clubtól, Furulyás János, az egyesület elnöke úgy nyilatkozott, hogy a sportklub és a futballcég egyaránt megmenekült a pénzügyi összeomlástól. Tény, hogy a vételár első, 600 milliós részlete a szerződések aláírása utáni napokban megérkezett, belőle pedig nemcsak a tartozások kiegyenlítésére futotta, hanem – Furulyás szerint – még félretenni is sikerült a pénzből, ami elegendő júliusig, a következő 600 millió megérkezéséig. Ezek után született a döntés a szavazati jogok átruházásáról, miközben a tulajdonosi jogok maradtak a Fotexnél. A lényeg, hogy az történik, amit az egyesület elnöksége akar, a Várszegi Gábor vezette Fotex pedig megtölti pénzzel a klub kasszáját. Legalábbis Furulyás ezt az idillikus képet tárta a nyilvánosság elé a december 30-i megállapodás után. Kérdés azonban, hogy a Fotex – illetve Várszegi – valóban csak pénzügyi befektetőként húzódik-e meg a háttérben, vagy beleszól a napi ügyek intézésébe is. Mondható persze, hogy az edzőváltás után nincs szükség arra, hogy Várszegi Gábor naponta tájékozódjék, hiszen a vezetőedző és a klub szakmai irányvonalának kialakítója, Garami József, aki az MTK szakmai igazgatói posztjáról került át az Üllői útra – vagyis Várszegi bizalmi embere. Ugyanakkor az is nehezen hihető, hogy a Fotex csupán pénzügyi befektetőként, afféle mecénásként álljon a hattérben, s ne legyen befolyással a klubnál történtekre. Az ilyesmi logikusan elképzelhetetlen, hiszen Furulyás klubelnök az FTC hivatalos honlapján látható nyilatkozata szerint a százmilliós tőkeemeléssel és a Fradi Befektetési Rt.-nek visszafizetendő 83 millióval együtt már 783 milliót költött az FTC-re, miközben azt is elárulja, hogy az összadósság közel egymilliárd forintot tett ki. Néhány héttel ezelőtt ugyanakkor az elnök arról beszélt, hogy még tartalékot is képeztek a 600 millióból…
A klub működése stabil lett, ám az egyik alelnök, a tekeszakosztály főszponzora, Takács Tibor kétkedve figyeli Furulyás tevékenységét.
– Tekintettel arra, hogy hivatalos információt még mindig nem kapott az elnökség, még véleményt sem tudok formálni az új megállapodásról – vélekedik. – Mindenesetre meglepett a hír, de az még inkább, hogy a sajtóból kell értesülnöm arról, ami az elnökség hatáskörébe tartozik.
Ez persze igen diplomatikus nyilatkozat, ám az internetes újságokban az alelnök gebinben működtetett klubról, látszatintézkedésről, a többségi tulajdonos akaratának további érvényesüléséről és az ellenvéleménnyel élők ellehetetlenítéséről beszél. – Hivatalosan ilyet nem mondtam, az első reakcióm persze akár ez is lehetett… – válaszolja a szembesítésre az alelnök, akinek meggyőződése: – Ok nélkül ma már semmi sem történik.
Kérdés még, miért volt szükség a szavazati jogok átruházására, ha a tulajdonrészét megtartotta a Fotex. Furulyás János elsősorban úgy véli: „Ezzel a döntéssel sikerült feloldani azt a problémát, miszerint Várszegi Gábor közvetett módon, két különböző első osztályú csapatot működtető kft. taggyűlését is ellenőrzi.” Ráadásul emiatt – véli az elnök – számtalan igaztalan vád érte az érintetteket. A taggyűlésen a Fotex újólag deklarálta, hogy tulajdonrészét a kft. piacképessé válása után értékesítené – akár egészben, akár részben. A döntés tehát e folyamat első lépéseként is értékelhető, amit Furulyás közvetlenül nem cáfol, hiszen úgy véli: a Fotex befektetése úgy is megtérülhet, ha a cég a közeljövőben értékesíti tulajdonrészét.
A kötelező sorkatonai szolgálat visszaállítását a német államfő is támogatja + videó
