Ünneplésben részesítették a tagok Juan Antonio Samaranchot a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 113. ülésszakán, Salt Lake Cityben.
,,Nem én voltam a legjobb elnök, de igyekszem a legjobb volt elnök lenni„ – mondta a 81 éves spanyol sportdiplomata, aki 1980-tól 2001-ig állt a NOB élén, miután beszámolt a nevét viselő lausanne-i olimpiai múzeum működéséről.
Samaranch utódja, Jacques Rogge a közgyűlésen megerősítette: a nyári játékok programja nem bővíthető, ugyanakkor néhány változtatás történhet: – A golf a világ egyik legnépszerűbb sportága, Tiger Woods a legismertebb sportolók közé tartozik, ezért a sportágnak ott lenne a helye az olimpián. Nehézség, hogy a golfozóknál több profi szervezet is létezik, ennél azonban fontosabb kérdés, hogy mi maradjon ki helyette a programból.
A NOB elnöke szerint vannak olyan alapsportágak, amelyeknek olimpiai szerepe megkérdőjelezhetetlen, ilyen az úszás, az atlétika és a torna. Hagyományai miatt kihagyhatatlan a birkózás, s ott vannak még azok a sportok – például a tollaslabda és a baseball –, amelyek csak egy-egy kontinensen népszerűek.
A felmérések szerint az atlétikai versenyek után a labdarúgásra kíváncsiak a legtöbben az olimpiákon.
,,Szeretném elérni, hogy futballban a férfiaknál ne a 23 éven aluliak szerepeljenek a csapatokban, hanem – a nőkhöz hasonlóan – a legerősebb együttesek lépjenek pályára. Haladni kell a korral, a szponzorok és a nézők a sztárokra kíváncsiak. Az egyes sportágakat szakmai és marketingszempontok alapján egyaránt elemezzük majd, csak utána döntünk a módosításokról, de a 2008-as pekingi játékokon még nem várható változás.”
Jacques Rogge azt tanácsolja a sportolóknak, hogy ne használjanak táplálékkiegészítőket, mert a tapasztalatok szerint doppingveszélyesek, ráadásul a tudósok meggyőző többsége szerint a versenyzőknek nincs igazán szükségük rájuk.
A tiltott szerek elleni harc fontos állomásaként a NOB megszigorította a gyógyszerhasználók ellenőrzését. A korábbi ötkarikás eseményekkel ellentétben az asztmájukra panaszkodók közül ezúttal csak azok – összesen kilencvenen – kapnak engedélyt az ellenszer használatára, akik valószínűleg rászorulnak.
A hétfő éjféli határidőig hét város, illetve egy miniállam jelezte a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak, hogy szívesen otthont adna a 2010-es téli játékoknak. Andorra mellett Bosznia-Hercegovinából Szarajevó, Svájcból Bern, Kínából Harbin, Spanyolországból Jaca, a Koreai Köztársaságból Phjongcshang, Ausztriából Salzburg, Kanadából pedig Vancouver jelentkezett házigazdának. A nemzeti olimpiai bizottságok május 31-ig kandidálhatnak a NOB-nál, amely 2003 júliusában dönt a helyszínről.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
