Amit szabad Jupiternek...

Malonyai Péter
2002. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz eldönteni – én legalábbis képtelen vagyok rá –, hogy mekkora a hatalma a közönségnek. A fölvetés persze elintézhető egyetlen kézlegyintéssel, mondván, a tömeg akaratát képtelenség figyelmen kívül hagyni, ám amióta a sport nem csupán szórakozás, hanem elsősorban szórakoztatás, az érzelmi szempontok kárára is az üzleti érveké az elsőség. Mint minden iparágban, szerte a világon.
A Lazio futballcsapata vasárnap szurkolói akarata ellenére győzte le az Internazionalét, bajnoki címhez segítve ezzel a Juventust. A lefújás után a római klub elnöke, Sergio Cragnotti egyrészt örült annak, hogy sportszerűségből jelesre vizsgázott a csapat, ugyanakkor keserűen állapította meg, hogy elveszítette népszerűségét.
Abból lett tehát botrány, hogy a sport, a fair play diadalmaskodott.
Mondhatnám, hogy ilyen a világ, de inkább hallgatok, mi több, reménykedem, hogy hosszú távon Cragnotti és a Lazio fuballistáinak alapállása diadalmaskodik. Hozzáteszem, sejtésem szerint a Lazio–Inter-meccs visszhangja nem lett volna kisebb akkor sem, ha simán nyer a forduló előtt a tabellát vezető milánói csapat. Egy olyan közegben, ahol a futball szent ügy, szinte őrület, minden esemény, amely csak egy picit túlhaladja a megszokottat, eltér az átlagostól – szenzáció. Téma napokon, heteken át.
Minderre bizonyság egy, a rómaival ellentétes példa, legalábbis, ami a közvélemény érdeklődését illeti. Állítom, kevesen tudják, hogy a vívók nemzetközi szövetsége nemrégiben sorsolással (!) döntötte el, hogy a női tőrözők és a férfi kardozók a jövőben csapatban nem vetélkedhetnek az olimpiai bajnoki címért, mert így ott lehetnek a játékokon a női kardozók. A döntés, a módszer jellemző, mint ahogy az is szinte belső ügy maradt, és marad, hogy az elmúlt hetekben a különféle Világkupa-versenyeken a vívók egyszerűen sztrájkoltak, nem voltak, és nem hajlandók eldönteni, ki a legjobb az adott napon a páston. Demonstrációjuk célja nemes, hiszen szeretnék jobb belátásra bírni a sportág és a NOB elöljáróit, szeretnék elérni, hogy a bornírt műsorváltozás csupán hamvába holt ötlet legyen. A cél nemes, az eszköz már kevésbé.
Már csak azért is, mert régi gondja a vívóknak, hogy versenyeiket a bennfenteseken kívül alig-alig értik, kívülálló csak ritkán ül föl miattuk a lelátóra. Elképzelem azt a nézőt, aki mégis rászánja magát, hogy figyelemmel kísérjen egy Világkupa-döntőt, aztán csak annak lehet tanúja, hogy milyen bátran, fegyelmezetten demonstrálnak azok, akiknek a kedvéért jegyet váltott. Meglehet, a vívótársadalom egységéről pozitív véleménnyel lesz, ám a vívásba nem szerethet bele. Pedig ugyebár a sportág legnagyobb gondja éppen az, hogy nem tombol a lelátó a viadalokon, nem véletlen, hogy rendre csak a hagyományokra hivatkozhatnak az elöljárók, amikor veszélybe kerül a vívás helye az olimpiai programban.
Rómában hetvenezren figyelték, hogy a Lazio, úgymond semmibe veszi a szurkolói akaratot, megeshet, hogy a létszám legközelebb csak ötvenezer lesz. A vívók, fölteszem, nem is gondoltak a közönségre, igazuk lehet, néhány száz néző nem oszt, nem szoroz.
Nálam a számok önmagukért beszélnek. Másként: amit szabad Jupiternek…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.