Balczó András, a magyar öttusasport halhatatlanja mondta az 1972-es müncheni olimpián szerzett aranyérme után, hogy kegyelmi állapotban versenyzett. Ha nem is fogalmazott ilyen emelkedetten a magyar cselgáncssport legújabb kontinensbajnoka, azt elmondhatta, hogy nem akármilyen bravúr az övé.
– Ha kegyelmi állapotról nem is beszélhetek, de valami ahhoz hasonló történt velem a maribori napok alatt. Az egyéni és a csapatverseny során hat alkalommal léptem tatamira, s valamennnyi ellenfelemet ipponnal győztem le. Ha valaki az Európa-bajnokság előtt állítja ezt, azt szép csöndesen megmosolygom, s megköszönöm neki, hogy ekkora önbizalmat akar belém csöpögtetni. Az edzőm, Bíró Tamás és a szövetségi kapitány, Nagy Ernő azt az elvárást fogalmazta meg velem szemben, hogy pontszerző legyek, s ha ez azt jelentené, hogy fellopakodhatok a dobogóra, az már a csúcs lenne.
– Ez a bizonyos csúcstámadás a lehető legtökéletesebbre sikerült. Az ipponok egyik részét földharctechnikával, a másikat pedig állásharc után, dobásból érte el.
– A hat győzelem közül kétszer földharc után, négyszer állásból értem el a tiszta győzelmet. A döntőben Krnac ellen vesztésre álltam, a szlovák lábfelszedése után bő egy perc lehetett hátra, amikor ugyanilyen akcióval kísérleteztem én is. Olyannyira bejött, hogy a bírók ippont, tíz pontot adtak rá. Amikor felemelték a kezemet, nem akartam elhinni, hogy ez a csoda megesett velem. Még a másnap reggeli ébredés is olyan volt, mintha meseországban ébredtem volna fel.
– Egy lendületben lévő, sikerrel felvértezett fiatalembertől illik megkérdezni, hogy mit jelenthet pályafutásában ez a váratlan siker.
– Azt semmi esetre sem, hogy elbízom magam. Igyekszem ugyanolyan maradni, amilyen voltam, s a terveim sem törnek az égbe. Jövőre Európa- és világbajnokság lesz, arra kell felkészülnöm. Ráadásul úgy, hogy én leszek a közellenség, mindenki a bajnokot akarja majd legyőzni. Az athéni olimpia még nem jár a fejemben, sok minden történhet addig. Azt azért sajnálom, hogy az olimpiát nem közvetlenül a mostani Európa-bajnokságok után rendezik meg, mert akkor talán folytathattam volna az ippongyőzelmeket.
Ungvári Miklós
Született 1980. október 15., Cegléd.
Egyesületei: Ceglédi Geosaurus, Kecskeméti JC.
Edzői: Bíró Tamás és Nagy Ernő.
Legjobb eredményei: junior Eb V., 1999. Felnőtt ob I., 2000.
*
A magyar válogatott a 100 kilós Kovács Antal révén egy bronzérmet is szerzett az Európa-bajnokságon.
Hölvényi György: A keresztény közösségek nélkülözhetetlenek
