Anglia már búcsúzkodik

-LABDARÚGÁS-

Jotischky László
2002. 06. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap délelőtt, a négynapos ünnepi hétvége első napján Angliában alig lehetett embert látni az utcán vagy a bevásárlóközpontokban. Az elnéptelenedés oka nemcsak az volt, hogy több százezren ragadták meg az alkalmat az utazásra, hanem az is, hogy akik itthon maradtak, azok jó része a tévé előtt ült. Arra számított mindenki, hogy Erzsébet királynő uralkodásának ötvenéves jubileumán az angol válogatott győzelemmel ajándékozza meg az ünneplő országot a saitamai stadionban.
Két órával később komor arccal keltek fel a szurkolók a képernyő elől. A tévéadásban szereplő szakértőktől az aggok házában ápolt dédnagymamákig mindenki úgy érezte, hogy ha az angol csapat csak döntetlent tudott elérni Svédországgal szemben, akkor aligha van esélye a világklasszis Argentína és az ugyancsak rendkívüli képességű Nigéria ellen. Az volt az általános várakozás, hogy Argentína árnyékában Angliának sikerül majd belopóznia a második fordulóba, ha a svédeket megveri, és Nigériával döntetlent ér el.
Rosszul kezdődött. A mérkőzés előtti két-három napban valamennyi csatorna minden hírműsorában mámorosan közölte, hogy David Beckham, az angol csapat kapitánya, a közimádott Becks meggyógyult, tud már járni, sőt futni, ugrani is. Beckham szintén biztosította híveit, hogy játszani fog a svédek ellen. Na, akkor jó, gondolta mindenki, a jelek szerint még Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott svéd edzője is. Csak az angol csapat hatvanon felüli magyar szurkolói sziszegtek az 1954-es döntőre emlékezve, amikor a gyógyultnak nyilvánított Puskást pályára léptették az első fordulóban egyszer már legyőzött németek ellen.
Az igazság kedvéért meg kell mondani, hogy a megsemmisítőnek ítélt 1-1 nem Beckham hibája volt. Ellenkezőleg. Az ő remekbe szabott beadása nélkül Campbell aligha bólinthatta volna a hálóba a vezetést érő gólt az első félidő közepén. Nem Beckhammel volt baj, hanem a csapattal, amely az első félidőben az alkalomhoz méltó odaadással és fegyelemmel játszott, a másodikban pedig úgy, mintha nem a világbajnokság első fordulójában harcolna a továbbjutásért, hanem egy vasárnap délelőtti kiránduláson a hűvösvölgyi Nagyréten rúgná a bőrt egy helyi cserkészcsapat ellen. Amikor a svédek egyenlítettek, Beckhamet csak azért szólították le a pályáról, mert kéthavi kényszerpihenő után nem volt elég friss két teljes félidőre, ezt egyébként mindenki előre tudta. Akkor már az is nyilvánvaló volt, hogy a saját kapuja körül sündisznóállást elfoglaló angolokat csak a játékvezető sípja mentheti meg a további svéd góloktól.
Vasárnap délután óta az angol szurkolók vagy csodában reménykednek, vagy azt mondogatják, hogy a második fordulón úgysem jutott volna túl a válogatott. Senki nem remélte, hogy Anglia akár a negyeddöntőig is eljut, de vasárnap óta az az általános vélemény, amelyet a tévéstúdióban Mark Laurenson, az egykori angol válogatott, a Liverpool volt játékosa fogalmazott meg: ha egy csapat képtelen a labdát a középpályán tartani, akkor a mostani nemzetközi mezőnyben nincs keresnivalója. A jubileumi remények lassan áttevődnek Tim Henmanre és Wimbledonra, ahol a teniszbajnokság első hete egybeesik a világbajnokság várhatóan angolmentes utolsó hetével. Elvégre a királynő huszonöt éves jubileumán, negyed százada minden várakozás ellenére wimbledoni bajnok lett az angol Virginia Wade.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.