Argentína volt a nevető harmadik

Hét csoportmérkőzéssel folytatódott szombaton és vasárnap a 17. labdarúgó-világbajnokság. Szombaton az E csoportban a német válogatott lelépte Szaúd-Arábiát (8-0), Kamerun és Írország pedig döntetlent játszott (1–1). A francia, azaz az A csoport másik meccsén Dánia 2-1-re győzte le Uruguayt. Vasárnap az F csoportban előbb Argentína verte 1-0-ra Nigériát, majd az angolok kénytelenek voltak beérni döntetlennel (1-1) a svédek ellen. A B csoportban Paraguay és Dél-Afrika nem bírt egymással (2-2), a spanyolok 3-1-re győztek Szlovénia ellen.

MTI
2002. 06. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- LABDARÚGÁS -

Amikor a németek a második félidő közepe táján megszerezték sokadik góljukat Szaúd-Arábia ellen, mi, magyarok is elkezdhettünk aggódni. Tarthattunk attól, hogy veszélybe kerül a magyar csúcs: az 1982-es vb-n Salvador ellen 10-1-re nyert a válogatott, ami azóta is gólrekord. Ami fontosabb, a németek megint bebizonyították, hogy előzetesen fölösleges velük kapcsolatban bármiféle esélylatolgatás. A csapat felnő a nagy feladatokhoz. Ezzel együtt nem szabad túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítani a gólözönnek, de nyolc gól az nyolc gól… Az már a szaúdiak vaskos kritikája, hogy a németek góljaik közül ötöt fejjel szereztek, mégpedig úgy, hogy szinte nem is kellett felugornia a gólszerzőnek. A szaúdi szövetségi kapitánynak nem maradt más választása a vesszőfutás után, mint hogy bocsánatot kérjen az egész arab világtól…
Az Írország–Kamerun találkozó döntetlenje csak rásegített a német örömre, hiszen a csapat így pontelőnnyel és megnövekedett önbizalommal felvértezve várhatja az írek elleni, szerdai találkozót.
Az F csoportba sorolt négy válogatottnak nincs, és nem lesz egyetlenegy könnyű perce sem az előcsatározások során. Mind a négyen a továbblépés reményével érkeztek Ázsiába. Az első körben előbb a végső győzelemre is esélyes Argentína mérkőzött Nigériával. Lehet, hogy a nagy tét, lehet, hogy a meleg tette, de felejthető mérkőzésen – mindez természetesen világbajnoki szintű felejthetőséget jelent – szerezte meg a győzelmet a dél-amerikai csapat. Batistutának az alapvonalról fejelt gólja után adódtak ugyan helyzetek mindkét kapu előtt, de valójában a játék képe nem ígért további gólokat. Az afrikaiak mintha megelégedtek volna azzal, hogy gurigáznak a középpályán. A kapura veszélytelenek voltak.
Nigéria a következő mérkőzésén Svédországgal találkozik. Azzal a csapattal, amelyik nehéz mérkőzést tudhat maga mögött – pontszerzéssel. A svéd származású szövetségi kapitány, Sven-Göran Eriksson irányította angol csapat hatalmas lendülettel kezdett, jószerével csak a kakastaréjos Hedman kapuja előtt volt a labda. A 24. percben aztán, Beckham sokadik labdakanyarítása után az ötösre berobbanó Campbell védhetetlen gólt fejelt. A második félidőben a svédek – mint azt oly sokszor láthattuk már tőlük a korábbi vb-ken és tétmeccseken – lábra kaptak, ők irányították a játékot. Támadtak, helyzeteket dolgoztak ki, bár az egyenlítéshez Seaman kapus meg a védelem hibája is kellett, hiszen Alexandersson lövésénél a labda Mills és a kapus között jutott a hálóba. Az egyre kapkodóbban és elképzelés nélkül játszó angol csapatból a kapitány le is cserélte Beckhamet. A hosszabbításban Cole nagy hibája után Larsson, ha jobban érzi a jobb alsó sarkot, a győzelmet is megszerezhette volna az északiaknak. Nem érezte, így aztán egy pont ide, egy oda, s marad a kérdés: melyik válogatott örülhet jobban? Az arcokat elnézve a svédek. Az angolok győztes csatát engedtek ki a kezükből.
A B csoport első mérkőzése után a paraguayiak elsősorban a korábbi piros lapja miatt hiányzó Chivalertet emlegethették. Ha ő áll a kapuban, valószínűleg nem lő két gólt Dél-Afrika. De nem ő védett, így
2-0-s vezetés után kénytelen volt beérni egy sovány döntetlennel a selejtezőkben remeklő dél-amerikai csapat. A hosszabbításban esett afrikai egyenlítő gól előtt Tavarelli kapus fölöslegesen buktatta a kilépő csatárt, a büntetőt pedig Fortune nem hibázta el. Némi vigasz a dél-amerikaiaknak, hogy a spanyolok elleni találkozón már ismét Chilavert áll a kapuban. Szükség lesz rá, mert a Raúl irányította spanyol csatársor könnyed, szellemes játékkal, szép gólokkal győzte le a becsülettel küzdő, de valós esélyt nem kapó szlovénokat.

JEGYZŐKÖNYV
A csoport, 1. forduló
DÁNIA–URUGUAY 2-1 (1-0). Ulszan, 38 ezer néző, vezette: Mane (kuvaiti). Dánia: Sörensen – Helveg, Laursen, Henriksen, Heintze (Jensen, 56.) – Rommedahl, Töfting, Gravesen, Grönkjaer (Jörgensen, 69.) – Tomasson, Sand. Uruguay: Carini – Mendez, Sorondo, Montero, Rodriguez (Magallanes, 85.) – Varela, Garcia, Guigou – Recoba (Regueiro, 79.) – Abreu (Morales, 87.), Dario Silva. Gólszerző: Tomasson (45., 83.), illetve Rodriguez (47.).
A csoport állása: 1. Dánia 3 pont (2-1), 2. Szenegál 3 (1-0), 3. Uruguay 0 (1-2), 4. Franciaország 0 (0-1).
B csoport, 1. forduló
PARAGUAY–DÉL-AFRIKA 2-2 (1-0). Puszan, 25 ezer néző, vezette: Michel (szlovák). Paraguay: Tavarelli – Caceres, Ayala, Gamarra, Caniza – Arce, Struway (Franco, 86.), Alvarenga (Gavilan, 66.), Acuna – Campos (Morinigo, 73.), Santa Cruz. Dél-afrikai Köztársaság: Arendse – Nzama, Radebe, A. Mokoena, Carnell – Fortune, T. Mokoena, Issa (Mukasi, 27.), Zuma – Sibaya, McCarthy (Koumantarakis, 77.). Gólszerző: Santa Cruz (39.), Arce (55.), illetve Struway (63., öngól), Fortune (91.).
SPANYOLORSZÁG–SZLOVÉNIA 3-1 (1-0). Kvangdzsu (Dél-Korea), 28 598 néző, vezette: Guezas Mohamed (marokkói). Spanyolország: Casillas – Puyol, Hierro, Nadal, Juanfran (Romero 82.) – Luis Enrique (Helguera 74.), Baraja, Valerón, De Pedro – Raúl, Tristan (Morientes, 67.). Szlovénia: Simeunovic – Knavs, Galic, Milinovic, Karic – Novak (Gajser, 77.), A. Ceh, Pavlin, Rudonja, Zahovic (Acimovic, 63.) – Osterc (Cimirotic, 56.). Gólszerzők: Raúl (44.), Valerón (74.), Hierro (88., 11-esből), illetve Cimirotic (82.).
A csoport állása: 1. Spanyolország 3, 2. Paraguay 1 (2-2) és Dél-afrikai Köztársaság 1 (2-2), 4. Szlovénia 0.
E csoport, 1. forduló
NÉMETORSZÁG–SZAÚD-ARÁBIA 8-0 (4-0). Szapporo, 32 ezer néző, vezette: Aquino (paraguayi). Németország: Kahn – Linke, Ramelow (Jeremies, 46.), Metzelder – Frings, Schneider, Hamann, Ballack, Ziege – Jancker (Bierhoff, 67.), Klose. Szaúd-Arábia: Ad-Dáje – A. D. Ad-Doszari, Zubrowami, Táker, Szolajmani – Nur, H. Ad-Doszari (I. As-Sahrani, 46.), A. As-Sahrani, At-Temjat (Al-Haszran, 46.) – Al-Dzsaber, Al-Jami (A. Ad-Doszari, 76.). Gólszerzők: Klose (20., 25., 69.), Ballack (40.), Jancker (45.), Linke (73.), Bierhoff (84.), Schneider (93.).
ÍRORSZÁG–KAMERUN 1-1 (0-1). Niigata, 43 ezer néző, vezette: Kamikava (japán). Írország: Given – Kelly, Breen, Staunton, Harte (Reid, 78.) – McAteer (Finnan, 46.), Holland, Kinsella, Kilbane – Duff, Keane. Kamerun: Alioum – Tchato, Kalla, Song, Geremi – Lauren, Foe, Olembe, Wome – Eto’o, Mboma (Suffo, 69.). Gólszerzők: Holland (52.), illetve Mboma (39.).
A csoport állása: 1. Németország 3, 2. Írország 1 (1-1) és Kamerun 1 (1-1), 4. Szaúd-Arábia 0.
F csoport, 1. forduló
ARGENTÍNA–NIGÉRIA 1-0 (0-0). Ibraraki, 32 ezer néző, vezette: Veissiere (francia). Argentína: Cavallero – Pochettino, Placente, Samuel – Zanetti, Simeone, Veron (Aimar, 78.), Sorin – Ortega, Batistuta (Crespo, 81.), C. Lopez (Kily Gonzales, 46.). Nigéria: Shorunmu – Sodje (Christopher, 74.), West, Okoronkwo, Babayaro – Yobo, Lawal, Okocha – Ogbeche, Kanu (Ikedia, 48.), Aghahowa. Gólszerző: Batistuta (63.).
ANGLIA–SVÉDORSZÁG 1-1 (1-0). Szajtama (Japán), 52 721 néző, vezette: Simon (brazil). Anglia: Seaman – Ash. Cole, Ferdinand, Campbell, Mills – Scholes, Hargreaves, Heskey, Beckham (Dyer, 63.) – Vassel (J. Cole, 74.), Owen. Svédország: Hedman –Mellberg, Mjällby, Jakobsson, Lucic – Linderoth, Alexandersson, Ljungberg, Ma. Svensson (A. Svensson, 55.) – Allbäck (A. Andersson, 80.), Larsson. Gólszerzők: Campbell a 24., illetve N. Alexandersson az 59. percben.
A csoport állása: 1. Argentína 3, 2. Anglia 1 (1-1) és Svédország 1 (1-1), 4. Nigéria 0.

A MAI MŰSOR
G csoport: HORVÁTORSZÁG–MEXIKÓ, Niigata, 8.30 ó, vezeti: Csün Lu (kínai). C csoport: BRAZÍLIA–TÖRÖKORSZÁG, Ulszan, 11 ó, vezeti: Kim Jung Dzso (dél-koreai). E csoport: OLASZORSZÁG–ECUADOR, Szapporo, 13.30 ó, vezeti: Brian Hall (amerikai). Az m1 valamennyi mérkőzést élőben közvetíti.

Szavak – csata után.
Juan Sebastian Veron, az argentinok kulcsembere: ,,A siker ellenére nem nőttek az esélyeink. A miénk a legnehezebb csoport, nagyon kell figyelnünk.”

Marcelo Bielsa, az argentinok szövetségi kapitánya: ,,Játékunk közel járt a tökéleteshez, a csapat majdnem tudása legjavát nyújtotta. Úgy láttam, hogy Veron és Batistuta is szenved a melegtől, ezért cseréltem le őket.”

A nigériai szövetségi kapitány, Adegboye Onigbinde: ,,Jó mérkőzésen, jól játszottunk, de veszítettünk. A gól hiányzott, de összességében jó benyomást tett rám a csapat. Sorsdöntő volt Kanu sérülése.”

Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott szövetségi kapitánya: ,,Igazságos az eredmény, bár az első félidőben növelhettük volna előnyünket, s akkor megszerezzük a három pontot. A svédek jól játszottak a második negyvenöt percben, megérdemelték a döntetlent.”

Lars Lagerbäck, a svéd válogatott szövetségi edzője: ,,Elégedett vagyok, de a második félidőben a győzelmet is megszerezhettük volna, több jó helyzetünk volt. Előnyt jelentett, hogy több játékosunk Angliában játszik.”

- LELÁTÓ -
Kell az amnézia

Ha világsztárokról van szó, a legjobb, ha csak a jelenre figyelünk, a szőnyeg alá söpörjük a múltat, elfogadjuk, hogy amiről nem beszélünk, az nincs. Nélkülözhetetlen a viszonylagos amnézia ahhoz, hogy csillagoknak láthassuk a klasszisokat.
Raúlt például, Spanyolországból.
Alig több mint egy hete az volt a szenzáció a spanyolok táborában, hogy a Real centere összeszólakozott Carlos Lorenzanával, Camacho kapitány segítőjével. Lorenzana, hivatali kötelességének megfelelően, fölszólította Raúlt, hogy fusson lendületesebben, mire a játékos azonnal ráförmedt, mondván, hogy „Kezdesz a terhemre lenni…!” meg hogy „Csak púp vagy a csapat hátán!”. Lorenzana előbb fölmondott, majd visszakozott, a vihar hamarosan elcsendesedett, a felek kölcsönös tiszteletükről biztosították egymást, hozzátéve: a Marca című lap tehet mindenről, mert beszámolt a perpatvarról.
Hogy a spanyolok vasárnapi bemutatkozása előtt Raúl arról beszélt, hogy a csapat kész arra, hogy megnyerve a világbajnokságot, történelmet írjon, az teljesen természetes, önbizalom nélkül képtelenség élni. Ám, hogy a dicsőség zálogaként a válogatott háza táján honos meghitt hangulatot, az emberi kapcsolatok bensőséges voltát emelje ki, mi több, kijelentését megfejelje azzal, hogy szinte soha nem volt akkora összhang a sajtó és a válogatott között, mint most, ahhoz a pályaedzővel történt affért követően kell némi szemtelenség.
Igaz, Raúl korántsem jó modorával, illemtudó viselkedésével vívta ki a világ elismerését. Hogy mivel, arra példával szolgált a vasárnapi, Szlovénia elleni derbin is: magától értetődő természetességgel váltotta valóra esélyét, s szerezte meg a spanyolok első gólját a világbajnokságon.
Kiűzve mindenkiből még a vágyat is arra, hogy számon kérje rajta a következetességet.
Minek, ha egyszer nincs rá szüksége.
Malonyai Péter

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.