- LABDARÚGÁS -
Amikor a németek a második félidő közepe táján megszerezték sokadik góljukat Szaúd-Arábia ellen, mi, magyarok is elkezdhettünk aggódni. Tarthattunk attól, hogy veszélybe kerül a magyar csúcs: az 1982-es vb-n Salvador ellen 10-1-re nyert a válogatott, ami azóta is gólrekord. Ami fontosabb, a németek megint bebizonyították, hogy előzetesen fölösleges velük kapcsolatban bármiféle esélylatolgatás. A csapat felnő a nagy feladatokhoz. Ezzel együtt nem szabad túlságosan nagy jelentőséget tulajdonítani a gólözönnek, de nyolc gól az nyolc gól… Az már a szaúdiak vaskos kritikája, hogy a németek góljaik közül ötöt fejjel szereztek, mégpedig úgy, hogy szinte nem is kellett felugornia a gólszerzőnek. A szaúdi szövetségi kapitánynak nem maradt más választása a vesszőfutás után, mint hogy bocsánatot kérjen az egész arab világtól…
Az Írország–Kamerun találkozó döntetlenje csak rásegített a német örömre, hiszen a csapat így pontelőnnyel és megnövekedett önbizalommal felvértezve várhatja az írek elleni, szerdai találkozót.
Az F csoportba sorolt négy válogatottnak nincs, és nem lesz egyetlenegy könnyű perce sem az előcsatározások során. Mind a négyen a továbblépés reményével érkeztek Ázsiába. Az első körben előbb a végső győzelemre is esélyes Argentína mérkőzött Nigériával. Lehet, hogy a nagy tét, lehet, hogy a meleg tette, de felejthető mérkőzésen – mindez természetesen világbajnoki szintű felejthetőséget jelent – szerezte meg a győzelmet a dél-amerikai csapat. Batistutának az alapvonalról fejelt gólja után adódtak ugyan helyzetek mindkét kapu előtt, de valójában a játék képe nem ígért további gólokat. Az afrikaiak mintha megelégedtek volna azzal, hogy gurigáznak a középpályán. A kapura veszélytelenek voltak.
Nigéria a következő mérkőzésén Svédországgal találkozik. Azzal a csapattal, amelyik nehéz mérkőzést tudhat maga mögött – pontszerzéssel. A svéd származású szövetségi kapitány, Sven-Göran Eriksson irányította angol csapat hatalmas lendülettel kezdett, jószerével csak a kakastaréjos Hedman kapuja előtt volt a labda. A 24. percben aztán, Beckham sokadik labdakanyarítása után az ötösre berobbanó Campbell védhetetlen gólt fejelt. A második félidőben a svédek – mint azt oly sokszor láthattuk már tőlük a korábbi vb-ken és tétmeccseken – lábra kaptak, ők irányították a játékot. Támadtak, helyzeteket dolgoztak ki, bár az egyenlítéshez Seaman kapus meg a védelem hibája is kellett, hiszen Alexandersson lövésénél a labda Mills és a kapus között jutott a hálóba. Az egyre kapkodóbban és elképzelés nélkül játszó angol csapatból a kapitány le is cserélte Beckhamet. A hosszabbításban Cole nagy hibája után Larsson, ha jobban érzi a jobb alsó sarkot, a győzelmet is megszerezhette volna az északiaknak. Nem érezte, így aztán egy pont ide, egy oda, s marad a kérdés: melyik válogatott örülhet jobban? Az arcokat elnézve a svédek. Az angolok győztes csatát engedtek ki a kezükből.
A B csoport első mérkőzése után a paraguayiak elsősorban a korábbi piros lapja miatt hiányzó Chivalertet emlegethették. Ha ő áll a kapuban, valószínűleg nem lő két gólt Dél-Afrika. De nem ő védett, így
2-0-s vezetés után kénytelen volt beérni egy sovány döntetlennel a selejtezőkben remeklő dél-amerikai csapat. A hosszabbításban esett afrikai egyenlítő gól előtt Tavarelli kapus fölöslegesen buktatta a kilépő csatárt, a büntetőt pedig Fortune nem hibázta el. Némi vigasz a dél-amerikaiaknak, hogy a spanyolok elleni találkozón már ismét Chilavert áll a kapuban. Szükség lesz rá, mert a Raúl irányította spanyol csatársor könnyed, szellemes játékkal, szép gólokkal győzte le a becsülettel küzdő, de valós esélyt nem kapó szlovénokat.
JEGYZŐKÖNYV
A csoport, 1. forduló
DÁNIA–URUGUAY 2-1 (1-0). Ulszan, 38 ezer néző, vezette: Mane (kuvaiti). Dánia: Sörensen – Helveg, Laursen, Henriksen, Heintze (Jensen, 56.) – Rommedahl, Töfting, Gravesen, Grönkjaer (Jörgensen, 69.) – Tomasson, Sand. Uruguay: Carini – Mendez, Sorondo, Montero, Rodriguez (Magallanes, 85.) – Varela, Garcia, Guigou – Recoba (Regueiro, 79.) – Abreu (Morales, 87.), Dario Silva. Gólszerző: Tomasson (45., 83.), illetve Rodriguez (47.).
A csoport állása: 1. Dánia 3 pont (2-1), 2. Szenegál 3 (1-0), 3. Uruguay 0 (1-2), 4. Franciaország 0 (0-1).
B csoport, 1. forduló
PARAGUAY–DÉL-AFRIKA 2-2 (1-0). Puszan, 25 ezer néző, vezette: Michel (szlovák). Paraguay: Tavarelli – Caceres, Ayala, Gamarra, Caniza – Arce, Struway (Franco, 86.), Alvarenga (Gavilan, 66.), Acuna – Campos (Morinigo, 73.), Santa Cruz. Dél-afrikai Köztársaság: Arendse – Nzama, Radebe, A. Mokoena, Carnell – Fortune, T. Mokoena, Issa (Mukasi, 27.), Zuma – Sibaya, McCarthy (Koumantarakis, 77.). Gólszerző: Santa Cruz (39.), Arce (55.), illetve Struway (63., öngól), Fortune (91.).
SPANYOLORSZÁG–SZLOVÉNIA 3-1 (1-0). Kvangdzsu (Dél-Korea), 28 598 néző, vezette: Guezas Mohamed (marokkói). Spanyolország: Casillas – Puyol, Hierro, Nadal, Juanfran (Romero 82.) – Luis Enrique (Helguera 74.), Baraja, Valerón, De Pedro – Raúl, Tristan (Morientes, 67.). Szlovénia: Simeunovic – Knavs, Galic, Milinovic, Karic – Novak (Gajser, 77.), A. Ceh, Pavlin, Rudonja, Zahovic (Acimovic, 63.) – Osterc (Cimirotic, 56.). Gólszerzők: Raúl (44.), Valerón (74.), Hierro (88., 11-esből), illetve Cimirotic (82.).
A csoport állása: 1. Spanyolország 3, 2. Paraguay 1 (2-2) és Dél-afrikai Köztársaság 1 (2-2), 4. Szlovénia 0.
E csoport, 1. forduló
NÉMETORSZÁG–SZAÚD-ARÁBIA 8-0 (4-0). Szapporo, 32 ezer néző, vezette: Aquino (paraguayi). Németország: Kahn – Linke, Ramelow (Jeremies, 46.), Metzelder – Frings, Schneider, Hamann, Ballack, Ziege – Jancker (Bierhoff, 67.), Klose. Szaúd-Arábia: Ad-Dáje – A. D. Ad-Doszari, Zubrowami, Táker, Szolajmani – Nur, H. Ad-Doszari (I. As-Sahrani, 46.), A. As-Sahrani, At-Temjat (Al-Haszran, 46.) – Al-Dzsaber, Al-Jami (A. Ad-Doszari, 76.). Gólszerzők: Klose (20., 25., 69.), Ballack (40.), Jancker (45.), Linke (73.), Bierhoff (84.), Schneider (93.).
ÍRORSZÁG–KAMERUN 1-1 (0-1). Niigata, 43 ezer néző, vezette: Kamikava (japán). Írország: Given – Kelly, Breen, Staunton, Harte (Reid, 78.) – McAteer (Finnan, 46.), Holland, Kinsella, Kilbane – Duff, Keane. Kamerun: Alioum – Tchato, Kalla, Song, Geremi – Lauren, Foe, Olembe, Wome – Eto’o, Mboma (Suffo, 69.). Gólszerzők: Holland (52.), illetve Mboma (39.).
A csoport állása: 1. Németország 3, 2. Írország 1 (1-1) és Kamerun 1 (1-1), 4. Szaúd-Arábia 0.
F csoport, 1. forduló
ARGENTÍNA–NIGÉRIA 1-0 (0-0). Ibraraki, 32 ezer néző, vezette: Veissiere (francia). Argentína: Cavallero – Pochettino, Placente, Samuel – Zanetti, Simeone, Veron (Aimar, 78.), Sorin – Ortega, Batistuta (Crespo, 81.), C. Lopez (Kily Gonzales, 46.). Nigéria: Shorunmu – Sodje (Christopher, 74.), West, Okoronkwo, Babayaro – Yobo, Lawal, Okocha – Ogbeche, Kanu (Ikedia, 48.), Aghahowa. Gólszerző: Batistuta (63.).
ANGLIA–SVÉDORSZÁG 1-1 (1-0). Szajtama (Japán), 52 721 néző, vezette: Simon (brazil). Anglia: Seaman – Ash. Cole, Ferdinand, Campbell, Mills – Scholes, Hargreaves, Heskey, Beckham (Dyer, 63.) – Vassel (J. Cole, 74.), Owen. Svédország: Hedman –Mellberg, Mjällby, Jakobsson, Lucic – Linderoth, Alexandersson, Ljungberg, Ma. Svensson (A. Svensson, 55.) – Allbäck (A. Andersson, 80.), Larsson. Gólszerzők: Campbell a 24., illetve N. Alexandersson az 59. percben.
A csoport állása: 1. Argentína 3, 2. Anglia 1 (1-1) és Svédország 1 (1-1), 4. Nigéria 0.
A MAI MŰSOR
G csoport: HORVÁTORSZÁG–MEXIKÓ, Niigata, 8.30 ó, vezeti: Csün Lu (kínai). C csoport: BRAZÍLIA–TÖRÖKORSZÁG, Ulszan, 11 ó, vezeti: Kim Jung Dzso (dél-koreai). E csoport: OLASZORSZÁG–ECUADOR, Szapporo, 13.30 ó, vezeti: Brian Hall (amerikai). Az m1 valamennyi mérkőzést élőben közvetíti.
Szavak – csata után.
Juan Sebastian Veron, az argentinok kulcsembere: ,,A siker ellenére nem nőttek az esélyeink. A miénk a legnehezebb csoport, nagyon kell figyelnünk.”
Marcelo Bielsa, az argentinok szövetségi kapitánya: ,,Játékunk közel járt a tökéleteshez, a csapat majdnem tudása legjavát nyújtotta. Úgy láttam, hogy Veron és Batistuta is szenved a melegtől, ezért cseréltem le őket.”
A nigériai szövetségi kapitány, Adegboye Onigbinde: ,,Jó mérkőzésen, jól játszottunk, de veszítettünk. A gól hiányzott, de összességében jó benyomást tett rám a csapat. Sorsdöntő volt Kanu sérülése.”
Sven-Göran Eriksson, az angol válogatott szövetségi kapitánya: ,,Igazságos az eredmény, bár az első félidőben növelhettük volna előnyünket, s akkor megszerezzük a három pontot. A svédek jól játszottak a második negyvenöt percben, megérdemelték a döntetlent.”
Lars Lagerbäck, a svéd válogatott szövetségi edzője: ,,Elégedett vagyok, de a második félidőben a győzelmet is megszerezhettük volna, több jó helyzetünk volt. Előnyt jelentett, hogy több játékosunk Angliában játszik.”
- LELÁTÓ -
Kell az amnézia
Ha világsztárokról van szó, a legjobb, ha csak a jelenre figyelünk, a szőnyeg alá söpörjük a múltat, elfogadjuk, hogy amiről nem beszélünk, az nincs. Nélkülözhetetlen a viszonylagos amnézia ahhoz, hogy csillagoknak láthassuk a klasszisokat.
Raúlt például, Spanyolországból.
Alig több mint egy hete az volt a szenzáció a spanyolok táborában, hogy a Real centere összeszólakozott Carlos Lorenzanával, Camacho kapitány segítőjével. Lorenzana, hivatali kötelességének megfelelően, fölszólította Raúlt, hogy fusson lendületesebben, mire a játékos azonnal ráförmedt, mondván, hogy „Kezdesz a terhemre lenni…!” meg hogy „Csak púp vagy a csapat hátán!”. Lorenzana előbb fölmondott, majd visszakozott, a vihar hamarosan elcsendesedett, a felek kölcsönös tiszteletükről biztosították egymást, hozzátéve: a Marca című lap tehet mindenről, mert beszámolt a perpatvarról.
Hogy a spanyolok vasárnapi bemutatkozása előtt Raúl arról beszélt, hogy a csapat kész arra, hogy megnyerve a világbajnokságot, történelmet írjon, az teljesen természetes, önbizalom nélkül képtelenség élni. Ám, hogy a dicsőség zálogaként a válogatott háza táján honos meghitt hangulatot, az emberi kapcsolatok bensőséges voltát emelje ki, mi több, kijelentését megfejelje azzal, hogy szinte soha nem volt akkora összhang a sajtó és a válogatott között, mint most, ahhoz a pályaedzővel történt affért követően kell némi szemtelenség.
Igaz, Raúl korántsem jó modorával, illemtudó viselkedésével vívta ki a világ elismerését. Hogy mivel, arra példával szolgált a vasárnapi, Szlovénia elleni derbin is: magától értetődő természetességgel váltotta valóra esélyét, s szerezte meg a spanyolok első gólját a világbajnokságon.
Kiűzve mindenkiből még a vágyat is arra, hogy számon kérje rajta a következetességet.
Minek, ha egyszer nincs rá szüksége.
Malonyai Péter
Ittasan cikázott, majd rommá törte a Lexusát az M7-esen + videó
