Capellini vagy a „kis tigris”?

Kedden végre megnyugodhattak a motorcsónak Formula–1-es Magyar Nagydíj szervezői, mert a kormány kezességet vállalt 98 millió forint hitel felvételéhez. Ily módon elhárultak az akadályok az elől, hogy a hét végén megrendezzék a versenyt. Mihaldinecz Rudolf személyében lesz magyar résztvevője is a futamnak.

2002. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Motorcsónak -

A tizennegyedik lesz a magyarországi Formula–1-es motorcsónakversenyek történetében a vasárnapi, de csupán a harmadik, amelyet a fővárosban tartanak. Az első két év, 1989 és 1990 után ugyanis Dunaújváros adott otthont az eseménynek, ám a világbajnoki sorozat jogtulajdonosa, Nicolo di San Germano (a motorcsónakosok Bernie Ecclestone-ja) nem tudott megegyezni anyagi kérdésekben az újvárosiakkal. Így lehetett végül Budapest a házigazda.
A büdzsé azonban nem nagyon akart összeállni, így Juhász Sándor, a Magyar Motorcsónak-szövetség elnöke a sportminisztérium segítségét kérte. A kormányváltás idején tovább fokozódott a bizonytalanság, végül azonban kedden aláírták azt a megállapodást, amely szerint a kormány kezességet vállal a rendezésért felelős Technikai Sport Olimpia Alapítvány 98 millió forintos hitelfelvételéhez. A verseny lebonyolításához összesen 130 millió forintra van szükség.
A pénzügyi és sportpolitikai kérdések után most lépjünk tovább a sportszakmai területre.
A 14. Magyar Nagydíj a 2002-es vb-sorozat negyedik futama. Az első kettőt, a Portugál Nagydíjat és az Olasz Nagydíjat a címvédő, hatszoros világbajnok olasz Guido Capellini nyerte, a harmadikon a francia Philippe Dessertenne győzött.
Capellininél érdemes egy kicsit elidőzni, hiszen a sportág egyik legnagyobb alakjáról van szó. A 43. évében járó, Monte Carlóban élő sportoló 1983-ban kezdte motorcsónak-versenyzői pályafutását s 1986-ban már a Formula–1-ben versenyzett. Az első világbajnoki címre tíz évet kellett várnia, de 1993-ban már az ő fejére került a sportág koronája. Páratlan diadalmenet kezdődött el ezzel, hiszen Capellini a következő három szezonban sem talált legyőzőre. Az ötödik világbajnoki címét 1999-ben, a hatodikat tavaly nyerte.
Egyébiránt Capellini az, aki a Magyar Nagydíjra kölcsönadott egy hajót Mihaldinecz Rudolfnak, a futam egyetlen hazai indulójának, aki ugyan nem a „királykategóriában”, hanem a Formula–2000-ben versenyez, a hazai közönség örömére azonban afféle „szabadkártyával” mégis körözhet az Országház előtti vízfelületen.
„Köszönettel tartozom a világbajnokság jogtulajdonosának, hogy indulhatok a viadalon, a Technikai Sport Olimpia Alapítványnak és a magyar szövetségnek pedig külön is azért, mert ők bérlik számomra azt a hajót, amelyikkel rajthoz állok” – mondta lapunknak a 42 esztendős, kétszeres Formula–3-as világbajnok pilóta, aki F–1-es hajóban két éve ült utoljára.
A Formula–2000-ben az idén eddig két futamot rendeztek, Mihaldinecz Dunaújvárosban tizedik, Franciaországban hatodik lett, így kilenc pontot gyűjtött.
„Egy prototípus Formula–1-es hajóval versenyzek, ami nem előny a többiekkel szemben, hiszen ennek a csónaknak a szerkezetét nem kétliteres, hanem kétszer nagyobb és erősebb motorra tervezték. Az idén erre volt pénzünk” – nyilatkozta a magyar versenyző, akinek a belga Michael Jenkins, Juhász Károly, Lukács János és Vári István segít majd szerelőként.
Mihaldinecz kérésünkre arra is vállalkozott, hogy tippeljen a futamgyőztes személyére.
„Úgy gondolom, hogy ezt a versenyt Capellini nyeri majd, és nem azért mondom ezt, mert tőle kapom a felszerelést. A pálya neki kedvez. De ha nem ő, akkor a „kis tigrisnek” becézett honfitársa, a mindössze 27 éves Francesco Cantando győzhet. Cantando az utóbbi két évben második volt az összetettben, nagyon tehetséges versenyző.”
A világbajnoki futamot vasárnap 16 órakor tartják, de a száguldás már szombaton 9.30-kor a szabadedzéssel elkezdődik.
A pontverseny állása 3 futam után: 1. Capellini (olasz) 40 pont, 2. Dessertenne (francia) 26, 3. Comparato (olasz) 24, 4. Pharaon (szaúdi) 22, 5. Seebold (amerikai) 21, 6. Selio (finn) 15, 7. Roggiero (olasz) 15, 8. Bocca (olasz) 14, 9. Gillman (amerikai) 12, 10. Benavente (portugál) 10, 3. Cantando (olasz) 6.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.