Most Egyiptom felől fújt a hátszél…

A 17. labdarúgó-világbajnokság szombati játéknapján két újabb negyeddöntő következett. Kvangdzsuban a házigazda Koreai Köztársaság mérkőzött meg Spanyolországgal. A találkozót – amely egészen biztosan még sokáig beszédtéma lesz – hosszabbítás, majd tizenegyesrúgások után az ázsiai csapat nyerte meg. A kilencven perc után 0-0 volt az állás, a hosszabbításban sem esett gól, a tizenegyeseket pedig a koreaiak rúgták jobban – 5-3 –, így bejutottak az elődöntőbe. A másik mérkőzésen Oszakában, a Szenegál–Törökország összecsapáson sem esett találat a rendes játékidőben. A hosszabbítás negyedik percében aztán Ilhan betalált Sylva kapujába, az aranygól jóvoltából a török válogatott is a legjobb négy között várhatja a folytatást.

MTI
2002. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-LABDARÚGÁS-
Az elmúlt hetekben többen és többször megpróbálták megvédeni a játékvezetők tisztességét, mondván, ők is emberek, ők is tévedhetnek. Ha már ezzel kezdjük a tudósítást, el kell árulnunk, hogy a szerkesztőségünk több telefonhívást kapott, azt tették szóvá az olvasók, hogy vajon miért kritizáljuk a bírókat… Mindenki elmondta a maga érveit, majd udvariasan elköszöntünk egymástól. Mindez a hét közepén, ama bizonyos Koreai Köztársaság–Olaszország nyolcaddöntő után történt, a meg nem adott olasz gól, s Totti jogtalan kiállítása után.
A hazaiak szombati, Spanyolország elleni találkozója mintha csak választ akart volna adni a hétközi kérdésekre, elsősorban arra, hogy vajon van-e hátszele a dél-koreai csodának?
Nos, a találkozó alapján azt kell, azt lehet csak mondani, hogy igen, erőteljesen hátszeles a ha-zaiak menetelése. Aki látta a találkozót, az láthatta azt is, hogy ezúttal Afrika felől, egészen pontosan Egyiptomból fújt a szél. Mégpedig olyan erős, ami ellen nincs, nem lehetett ellenszer…
Aki pedig szelet vetett, azt úgy hívják, Gandur. Egy egyiptomi, aki – ha éppen nem vezet, szimpatikus, mosolygós – az első félidőben még észrevétlen maradt, még arra is volt figyelme, hogy vállon veregesse a koreai kapitányt, a holland Hiddinket, s barátságosan visszatessékelje őt a helyére. Aztán jött a második félidő, meg a hoszszabbítás, s az egyiptomi úr beépített segítőtársaival, az ugandai és a trinidadi zászlós emberrel olyan csalássorozatba kezdett, amelyre tán még nem volt példa a vb-k történetében.
Az olaszok joggal kaphattak kritikát, hogy ellenük szólt ugyan a síp, de nem használták ki a helyzeteiket. A spanyolok ezzel szemben kétszer is Li kapujába fejeltek – mindhiába. Valójában egyik ellopott gólra sem lehet magyarázatot találni. Feltételezhetően Gandur különítményének kész a válasza, de az nem lehet olyan, hogy megállja a helyét. Nem, mert az első fejes gól előtt nem történt szabálytalanság. Vagy ha igen, akkor olyan, amely minden kapu elé ívelt labda esetében megtörténik. Vegyük tehát olybá, hogy Gandur maximálisan a szabályok, a paragrafusok szellemében járt el. Azonban ez a megközelítés is csak a hosszabbítás 3. percéig állhatta meg a helyét. Tovább nem. Mert akkor már az egész világ láthatta, hogy Joaquin beadása előtt a labda csaknem teljes terjedelmével
b e l ü l volt a játéktéren, s nem
k í v ü l, ami után jogosan szólalt volna meg a síp. A trinidadi partjelző, Ragoonath – azért írom csak le a nevét, hogy ekkora szarvashiba és félrelengetés után ne maradjon anonim – azonban lelkesen jelzett, Gandur meg még lelkesebben sípolt. Az eredmény maradt, a két csalót pedig a keblére ölelhette Dél-Korea, meg egész Ázsia…
A szombaton délután és este megjelenő spanyol lapok érthetően nem fukarkodtak a kritikus jelzőkkel. (Gondoljunk csak bele, mi lenne hazánkban, ha mindezt ellenünk csinálták volna meg nevesincs bírók…) A spanyol szakírók egyöntetűen úgy foglalnak állást, hogy az ítészek lopták el csapatuktól a győzelmet. A Marca a lényegre tör: „Kiraboltak bennünket.” A Mundo Deportivo cikkírója így fogalmaz: „Az egyiptomi Gandur a mi ellenségünk.”
Rendkívül kemény hangon kritizált Joseph Blatter, a FIFA elnöke is, aki elmondta, hogy már a nyolcadddöntők előtt jóval nagyobb körültekintésre szólította fel a bíróküldőket, mondván, a szakmai tudást tartsák a szem előtt, s ne azt, hogy mindenki szóhoz jusson. Ezt a kérést a negyeddöntők előtt is elmondta, úgy tűnik, hasztalanul.
„Utólag azt mondom, valószínűleg megértették az üzenetemet, csak nem sikerült megvalósítaniuk, amit kértem” – mondta Blatter.
Feltételezhetően szűk szakmai körben, zárt ajtók mögött lesz ez a megfogalmazás jóval nyersebb is. (A legfrissebb történések ezt sejtetik, hiszen vasárnap lemondott a spanyol Angel Maria Villar, a FIFA alelnöke, a játékvezetői bizottság tagja, aki vélhetően a Koreai Köztársaság–Spanyolország mérkőzés érthetetlen ítéletei miatt távozott a posztjáról.) Teljes joggal, hiszen néhány bíró évek munkáját tette tönkre nevetséges ítéleteivel, olyanra alakítva a négyes mezőnyt, amilyenre valakik megálmodták a vb kezdete előtt. Senki nem állítja, hogy nem egységes, nem kiválóan felkészített csapat a dél-koreai. Ellenkezőleg. Fejet kell hajtani a fanatizmusuk, a küzdeni tudásuk, az akaratuk előtt. De nem a futballtudásuk előtt. A válogatottnak ma még nincsen helye a világ legjobb négy csapata között.
S a törökök? – halljuk a kérdést.
Róluk csak annyit – túl a szenegáliak ellen nyújtott teljesítményükön, s túl Ilhan perdített gólján, amelyhez hasonlóan gyönyörűt talán csak Bobby Charltontól láthattunk a Wembleyben egy BEK-döntőn –, hogy az első csoportmeccsükön, a brazilok ellen egy, a büntetőterületre befújt tizenegyessel maradtak alul. (A bíró dél-koreai volt…) Hátszélről az ő esetükben tényleg nem beszélhetünk. Kiváló futballról azonban igen.
Az más kérdés, hogy Szenegál ellen aratott győzelmüknek köszönhetően szerdán ismét a brazilok ellen lépnek pályára.
Nagy kérdés, kié lesz akkor a síp, s fúj-e valamerről szél azon az estén? Merthogy a németeknek jó nagyot kell majd rúgniuk a labdába, hogy az átjusson a koreai térfélre, az egészen biztos…
*
Öröm és bánat. Guus Hiddink, a dél-koreai válogatott szövetségi kapitánya: „Büszke vagyok a játékosaimra, fantasztikus teljesítményt nyújtottak. Most nem érdemes taktikáról beszélni, inkább kinyitunk egy üveg pezsgőt, és ünneplünk, a Németország elleni meccsről meg majd később.”
José Antonio Camacho, a spanyol válogatott szövetségi kapitánya: „A játékvezető sportszerűbb is lehetett volna… A végsőkig küzdöttünk, de mégsem voltunk eredményesek, mert a dél-koreaiak mellé állt a szerencse. Sajnálom a játékosaimat, s gratulálok nekik.”
Senol Günes, a török válogatott szövetségi kapitánya: „A török labdarúgás nagy sikere ez. A legfontosabb napjainkat éljük a világbajnokságon. Gratulálok a játékosaimnak, bízom a jó folytatásban.”
Bruno Metsu, a szenegáli válogatott szövetségi kapitánya: „Fantasztikus heteket töltöttünk itt Ázsiában. Legyőztük többek között a címvédő franciákat, most pedig kis híján a legjobb négy közé jutottunk. Kijelenthetem, hősök vagyunk. Az afrikai labdarúgás ünnepe volt ez a világbajnokság.”
***
JEGYZŐKÖNYV
NEGYEDDÖNTŐ.
Koreai Köztársaság–Spanyolország 0-0 – 11-esekkel: 5-3.
Kvangdzsu, 43 ezer néző, vezette: Gandur (egyiptomi). Koreai Köztársaság: Li Von Dzse – Csoj Dzsin Csul, Hong Mjung Bo, Kim Te Jung (Hvang Szun Hong, 90.) – Szong Csong Gug, Kim Nam Il (Li Eul Jong, 32.), Li Jung Pjo, Ju Szang Csul (Li Csun Szo, 60.) – Park Dzsi Szung, An Dzsung Hvan, Szeol Ki Hjeon. Spanyolország: Casillas – Puyol, Hierro, Nadal, Romero – Joaquin, Baraja, Helguera (Xavi, 94.), De Pedro (Mendieta, 70.) – Valerón (Luis Enrique, 80.), Morientes.
Törökország–Szenegál 1-0 (0-0, 0-0) Oszaka, 47 ezer néző, vezette: Ruiz (kolumbiai). Törökország: Rüstü – Fatih, Bülent, Alpay – Ümit Davala, Tugay, Bastürk, Ergün – Hasan Sas, Emre Belozöglu (Arif, 91.), Hakan Sükür (Ilhan, 67.). Szenegál: Sylva – Daf, P. M. Diop, Diatta, F. Coly – Fadiga, Diao, P. B. Diop, A. Cisse – H. Camara, Diouf. Góllövő: Ilhan (94.)
ELŐDÖNTŐK. Június 25., kedd: Koreai Köztársaság–Németország, Szöul, 13.30 óra (m1). Június 26., szerda: Brazília–Törökország, Szaitama, 13.30 (m1).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.