A világelit első harmadában

Nomen est omen – tartja a latin mondás. A név végzet. Persze, ez a végzet jelen esetben pozitív csengést kap. Lance Armstrong esetében, aki vezetékneve jelentéséhez méltó (erős karú) hihetetlen magabiztossággal tartotta kézben ismét a világ legjelentősebb országúti kerékpárversenyét, a Tour de France-t. A 31. évében járó amerikai kerekes negyedszer nyerte meg a franciaországi viadalt, így már csak egy Tour-siker kell neki ahhoz, hogy beérje az ötszörös bajnokokat, Anquetilt, Hinault-t, Merckxt és Induraint. Nekünk, magyaroknak, még ennél is fontosabb volt, mi történik Bodrogi Lászlóval, a Tour első magyar résztvevőjével, aki végül kitűnő teljesítményt nyújtva a 62. helyen zárta a háromhetes küzdelmet.

Kemenczky Zoltán
2002. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-KERÉKPÁRSPORT-
Ha az ember egy kicsit körülnéz a magyar internetes vitafórumok sportoldalain, külön Bodrogi Lászlónak szentelt topicokat talál. A hozzászólók egyöntetűen elragadtatással beszélnek az olasz Mapei-Quick Step kerekesének teljesítményéről. „Szép volt, Lacás!”; „Óriási!”; „Remek!” – ilyen és ehhez hasonló dicséretek röpködnek a világhálón.
Bodrogi leginkább azzal vonta magára a figyelmet a Touron, hogy az időfutamokban egy ötödik és egy harmadik helyet szerzett, ez utóbbit szombaton, az utolsó előtti napon.
– Angol nyelvű adásban néztem a szombati versenyt, s a közvetítésben két és fél óra alatt, amíg az élen állt, körülbelül háromszázszor mondták el az ő nevét és azt, hogy magyar – mondta lapunknak idősebb Bodrogi László, az orvos-édesapa, aki ezúttal nem kísérte el fiát élete eddigi legnehezebb versenyére.
– Valóban rendhagyó, hogy itthon maradtam, de családi építkezésbe fogtunk, és folyamatosan itt kellett lennem. Minden nap néztem a versenyt, és naponta beszéltem a fiammal telefonon – magyarázta az apa.
Idősebb Bodrogi László szerint már az csodálatos, hogy a fia végigment, az már csak a hab lett volna a tortán, ha a titkos álom, a szakaszgyőzelem is sikerült volna.
– Az édesapja azt mondta, szolidan értékeli a teljesítményét, mondván, nem csinált semmi rendkívülit – vetettük fel a Franciaországban tartózkodó versenyzőnek.
– Valóban így van. Az sem lett volna rendkívüli, ha szakaszt nyerek. Arra is inkább azt mondtam volna, hogy az kiemelkedő eredmény.
– Ehhez szombaton került a legközelebb, vagy a korábbi időfutamok során?
– A helyezésemet nézve szombaton, mégis úgy érzem, egy héttel előtte, Bretagne-nál inkább sikerülhetett volna, amikor végül ötödik lettem.
– Sok magyar zászlót és feliratot lehetett látni, amely önnek szólt, önt biztatta. Idehaza is rengetegen kapcsolták be a tévét csak ön miatt. Érzett valamit ebből a figyelemből?
– Hallottam a magyar szót, és láttam a feliratokat, de arra nem volt időm, hogy körülnézzek, ki biztat. Voltak, akik egyszer-kétszer a rajt előtt megtaláltak, odajöttek. Az itthoni hangulatot nem éreztem, nincsenek efféle telepatikus képességeim. Egyébként úgy versenyeztem a Touron is, mint bármely más versenyen, mert mindig a legjobbamat akarom nyújtani.
– Hányszor és főleg mikor érezte, hogy most holtponthoz ért?
– Főként a hegyekben, a Pireneusok és az Alpok emelkedőin volt szükségem a szokásosnál nagyobb elszántságra és lelki erőre.
– A Touron az tud az élmezőnyben végezni, aki a hegyi szakaszokon tartja a lépést a legjobbakkal. Mi kell ahhoz, hogy valaki olyan legyen, mint Lance Armstrong, aki hegyimenő, de az időfutamokban is kiválóan teljesít?
– Nem ismerem Armstrong titkát. Azt tudom, hogy az idén jobban készült a hegyi szakaszokra.
– És mi kellene ahhoz, hogy Bodrogi Lászlóból is hegyimenő váljon?
– Nincs recept, talán le kellene fogynom.
– Miből?
– Nos, a minimum súlyom egyes szakaszok után hetvenhárom kiló volt, normál helyzetben hetvennégy-hetvenhat. A csapatom vezetői szerint, ha induláskor hetvenkét kiló volnék, a hegyen is képes lennék tartani a tempót az elejével.
– Mi volt az igazság abban, hogy Armstrong szívesen látná önt maga mellett a US Postal csapatban?
– Nos, ez inkább afféle médiakacsa. Mivel a Mapei bejelentette, hogy kivonul a kerékpársportból, megindult a találgatás, ki hová menne. Azonban engem szerződés köt ehhez a teamhez, és a Quick Step jóvoltából a továbbiakban is változatlanul tudunk működni majd.
– Az egész beszélgetés alatt éreztem, hogy rekedt a hangja. Mennyire komoly a baja?
– Nem vészes, két nap alatt kikúrálom magam. A Tour utolsó három napján már eléggé folyt az orrom, fájt a torkom, és nem éreztem igazán jól magam. De lázam nem volt. Erre nincs is idő, már a nyakamon a vasárnapi, hamburgi Világkupa-verseny.
– Magyarországra mikor jön legközelebb?
– Csak télen, amikor véget ért a versenyidény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.