Előrehozott aranyérem

Már a selejtezőket követően világbajnoki címet ünnepelhetett San Franciscóban Balogh Gábor, Horváth Viktor és Fülep Sándor, köszönhetően annak, hogy a magyar öttusacsapat volt az egyedüli, amelyik teljes létszámban kvalifikálta magát a harminckettes döntőbe. Ráadásként az egyéni indulóként nevezett Sárfalvi Péter is kitett magáért, ő szintén ott lesz pénteken az egyéni világbajnoki címért küzdők között. A magyar csapat tagjai a pénteki finálé utáni eredményhirdetésen vehetik át az aranyérmet.

Malonyai Péter
2002. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Öttusa -

Nem az első eset, hogy a magyar válogatott a kedvezményezettje a selejtezőkre épülő versenykiírásnak, 1995-ben Bázelben a Hanzély Ákos, Sárfalvi Péter és Kálnoki Kis Attila összeállítású együttes szintén úgy lett a világ legjobbja, hogy egyedüli csapatként jutott túl teljes létszámban az előcsatározásokon.
Ami a mostani versenyt illeti, a fehéroroszok, a franciák és az oroszok ugyan három öttusázóval képviseltethetik magukat a fináléban, ám esetükben egy-egy versenyzőjüket egyéni indulóként nevezték, így hivatalosan csak kettő-kettő öttusázó eredménye számít a csapatversenyben.
Mindez persze felveti, hogy mennyire valós, mennyire jó a mostani versenyszisztéma öttusában. A magyarok világbajnoki címének értékéből nem von le semmit a tény, hogy a rendszer nem éppen a sportot szolgálja. Legalábbis akkor, ha tényleg a versengés a céljuk az öttusaviadaloknak.
Annak idején, a könnyebb követhetőség és a szórakoztatás volt a szándéka azoknak a reformoknak, amelyek végül megszüntették a négynapos versenyeket s eljuttatták a sportágat a mostani, kvalifikáció plusz döntő rendszerhez. A több napig tartó küzdelem idején az öttusa kedvelőit naponta izgalomban tartotta a verseny, számról számra számolgatták, kinek mennyit kell vívnia, lőnie, futnia, úsznia, lovagolnia ahhoz, hogy az egyről a kettőre jusson. Megszokott volt például Magyarországon, hogy egy-egy világbajnokság, olimpia idején még azok is osztottak-szoroztak, lesték a versenyekről szóló híreket, akik egyébként sohasem jelentek meg egyetlen versenyen sem. Most egy nap alatt dől el minden, egy napig (ha) figyelnek a sportágra, mi több, előállhat az a furcsaság (mint 1995-ben Bázelben és most), hogy valódi versengés nélkül lesz világbajnok egy csapat. Hogy mindkétszer Magyarország lett a kedvezményezett, ez a magyar öttusa erejét, a versenyzők klasszisát bizonyítja, s nem a sportág irányítóinak rátermettségét dicséri.
Mindez persze nem több (lényeges) mellékszálnál ahhoz képest, ami San Franciscóban, az idei világbajnokságon történt, történik, elvégre a fő szerep mindig a versenyzőé, ő az, aki alkalmazkodni kénytelen a legfurcsább szabályokhoz is.
Nos, a San Franciscó-i férfi selejtezőkben a legesélyesebb magyar, Balogh Gábor a vártnál gyengébben lőtt (178 kör), ám ettől nem torpant meg, olyannyira, hogy a végén a második lett a csoportjában. Ott, ahol a lövészetben jó (181), ám a vívásban gyengébb Sárfalvi remek futással zárt a végén kilencedikként.
***
Öttusa-világbajnokság, San Francisco, férfi selejtező, A-csoport. 1. Biszov (fehérorosz) 4268 pont, 2. Zadnieprovskis (litván) 4268, 3. Deleigne (francia) 4264, 4. Horváth Viktor 4260. B-csoport: 1. Turkin (orosz) 4300 pont, 2. Litvjakov (fehérorosz) 4284, 3. Horbacz (lengyel) 4272, … 6. Fülep Sándor 4256. C-csoport: 1. Liu (kínai) 4248 pont, 2. Balogh Gábor 4232, 3. Walther (német) 4224, … 9. Sárfalvi Péter 4216.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.