Mindent megfontoltak…

A pódiumon helyet foglaló funkcionáriusok fontoskodó arcvonásai nagy adag képmutatást lepleztek. A német profiliga (DFL) képviselői – kihasználva a labdarúgó-világbajnokság miatti emelkedett hangulatot – igyekeztek meggyőzni a sebtében öszszehívott újságírókat, hogy nagyon lelkiismeretes és őszinte meggondolások alapján kötöttek újabb tévészerződést a csődbe jutó és fizetésképtelenségét bejelentő KirchMedia vállalkozással, azaz annak egyik leválasztott cégével, a Buliga rt.-vel.

Stefan Lázár
2002. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németországban, a Bundesliga két osztályának 36 klubja az augusztus 9-én rajtoló bajnokság során 290 millió, a 2003/2004-es idényben 295 millió euróra számíthat az eredetileg tervezett és beígért jogdíjakkal szemben (360 és 460 millió euró). A veszteség 20 és 35 százalék között mozog. A DFL meghatározó személyiségei – az elnök Werner Hackmann és az ügyvezető Wilfried Straub – kínosan magyarázkodva közölték, hogy a müncheni AIM ügynökség ajánlata (320 millió euró) magasabb összegre rúgott, de ők végül – hosszas és szívet tépő latolgatások után – mégis a KirchMedia/ Buliga csoportnak szavaztak bizalmat.
Az anyagi önmegtartóztatás két okkal magyarázható. Az egyik, hogy az AIM a Bundesliga-jogokat a közszolgálati ARD tévéláncolatnak szándékozta továbbadni, amely sokkal józanabb stílusban és jelentősen kritikusabb hozzáállással juttatta volna el a produkciót a nézőkhöz, mint eddig a Sat1, ahol a drágán megvásárolt terméket hurráoptimizmussal tálalják. A másik ok, hogy a közszolgálati tv javára hozott döntés végleg megadta volna a kegyelemdöfést a fizetéses Premiere tévének, a KirchMedia másik ágazatának. A profi futball pedig még mindig bízik abban, hogy a mindeddig súlyosan deficites Premiere idővel kilábal a hullámvölgyből, és az angol példát követve kivívja a nézők támogatását.
Az új szerződésnek megfelelően a kizárólag dekóderrel fogható és mindössze szeptember végéig elegendő produkciós alappal rendelkező Premiere a Bundesliga első és másodosztályának mind a 306 meccsét egyenes adásban fogja közvetíteni, a Sat1 összefoglalói szombaton hét, vasárnap két első osztályú találkozóra támaszkodnak.
Az egyesületeket érintő, lecsökkent bevételek azonnal szigorú takarékossági intézkedésekhez vezettek. „Szolidaritást követelünk fiatal milliomosainktól!” – jelentette be a bajnok Borussia Dortmund elnöke, Gerd Niebaum, és egyben közölte azt is, hogy javaslatával a játékosok körében nem váltott ki átütő helyeslést, sőt: „Az érettségivel rendelkező labdarúgók, Lars Ricken meg Christoph Metzelder jelezték, hajlandók tárgyalásokat kezdeni fizetésük csökkentéséről, a külföldi idegenlégiósok viszont, így Marcio Amoroso is, erről hallani sem akarnak” – ismerte be az elnök. Klaus Stabach, a Cottbus menedzsere megállapította: „Nagyon sok játékosból hiányzik a hajlandóság a kritikus helyzet felismerésére.”
A nagy jövedelmű labdaművészek meglehetősen magas lovon ülnek, a velük kötött szerződések érvényessége vitathatatlan, a nekik ígért pénzt ki kell fizetni. A számtalan magyar idegenlégióst is foglalkoztató Cottbusnál mindössze egy, de számukra annál fontosabb kitételt találtak a vezetők: az év végi prémiumot a klub kizárólag önként vállalt jutalomként folyósítja, így ezt azonnal törölték is a költségvetésből. Ennek ellenére az Energie kalkulációja négymillió eurós hiányt mutat. A stadionépítés ennek megfelelően stagnál, a szokásos programfüzetek sem jelennek meg, a szurkolókat az arénába szállító ingyenbuszokat is törölték. A 28 főnyi keret néhány tagjától is szívesen megválnának, de a piacon semmi mozgás. „Kereslet hiányában nem tudunk megszabadulni tőlük!” – szögezte le a menedzser. Hasonló tapasztalatai vannak stuttgarti kollégájának, Rolf Rüssmann-nak, aki 5,5 milliós hiányt kénytelen pótolni a költségvetésben: „Mi is gondoltunk játékoseladásra, de a transzferpiac összeomlott!”
Az általános takarékossági hullámra jellemző, hogy a liga egyesületei szerényen erősítettek, elsősorban lelépési díj nélkül felkínált játékosokat igazoltak. A liga együtteseinek 99 új szerzeménye közül 56 tehát ebben az értelemben ingyen változtatott klubot.
Az első osztály tagjai összesen 96,52 millió eurót fordítottak erősítésre, 30 százalékkal kevesebbet, mint tavaly. A Borussia Dortmund, a Bayern München, a Bayer Leverkusen, a Schalke meg a berlini Hertha 75,85 milliójával szemben a további tizenhárom egyesület összesen csak 20,97 millió eurót invesztált. A KirchMedia kríziséből származó jelenséget azok a labdarúgók is megérzik, akik egyelőre kenyéradó nélkül állnak, így a volt müncheni Stefan Effenberg, a Kaiserslauternnél Tomasz Klos és Taribo West, a Dortmundnál kiselejtezett Fredi Bobic és Victor Ikpeba.
A milliomosok lassan-lassan kénytelenek hozzászokni a munkanélküliség gondolatához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.