Szókoszorúk

Hír: „Az olajfa leveléből készült, Olümpiában szedett koszorút kap minden győztes 2004-ben, az athéni nyári olimpiai játékokon.”

Kő András
2002. 07. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerttörténész: – A görög sportversenyeken több növényfaj ágával is díjazhatták a győzteseket. Ma a köztudatban az olajág él, pedig a fenyő, a babér, a mirtusz, sőt a zeller is lehetett koszorúnövény. Iphitosz éliszi király Krisztus előtt 776-ban újjászervezte az olimpiai versenyeket. 752-ben a delphoi jóshely tanácsára a győzteseket olajkoszorúval tüntették ki. Attikában külön törvények gondoskodtak az olajfa zavartalan termesztéséről, évente két fánál többet senki sem vághatott ki. (Surányi Rezső: Kerti növényeink regénye)
A virágárus: – Újra divatba jön a koszorú?… Tudvalévő, hogy a virágot az ókorban minden alkalomra koszorúba fonták, és sem Görögországban, sem Rómában nem ismerték a vázába szánt virágot. A fejre koszorút helyeztek, és az volt a szokásos ajándék is.
Az orvos: – Állítólag már az ókori orvosok megállapították, hogy melyik koszorú van rossz és melyik jó hatással az agy működésére… („Egy krotoni olympiai győző, amikor odament a hellén bírákhoz, hogy átvegye a koszorút, nyavalyatörésbe esett, utána hirtelen összeesett és meghalt” – Aelianus. Lásd Mező Ferenc: Az olympiai játékok története c. könyvében.)
A sírásó: – Koszorú, koszorú…, nekem egyre megy…
A sportoló (egynémelyik): – Koszorú?… Aranyból?… („Aranykoszorút viselni különösen előkelő dolog volt. Szíriában, egy ünnepi menetben – Kr. e. 200-ban – háromezer könnyű fegyveres, kétezer bíbor ruhás lovas és nyolcszáz ifjú vett részt; mindnyájan aranykoszorút viseltek. – Gabriele Tergit: A virágok regénye.)
A nyelvész: – Megköti (elköti vagy beköti) a koszorúját – használják a szólást, és rendszerint fenyegetésként, amikor valaki kíméletlenül elbánik valakivel… A sportra értelmezve mondhatjuk azt, hogy a versenypályán az ellenfeleivel…
Az irodalomtanár: – Aiszóposz egyik meséje a fák és az olajfa vetélkedéséről szól. A fák egyszer elhatározták, hogy kézfelemeléssel királyt választanak, ki uralkodjék rajtuk, és így szóltak az olajfához: „Uralkodjál rajtunk!” Az olajfa azonban ezt válaszolta nekik: „Mondjak le a zsíros folyadékról, melyet bennem az Isten és az emberek oly nagyon becsülnek, és menjek uralkodni a fákon?” A fák ekkor a fügének szóltak: „Jer, uralkodj felettünk!” A füge azonban így szólt: „Mondjak le nemes gyümölcsömről, és menjek, uralkodjam a fákon?” A fák ekkor szóltak a tövisnek: „Jer, uralkodjál rajtunk!” A tövis így szólt a fákhoz: „Ha valóban királlyá kentek magatok fölé, jöjjetek és hódoljatok nekem; ha nem, tűz csap fel a tövisből, és elhamvasztja Libanon cédrusait.”
Hát így maradt meg az olajfa az emberek örömére olajfának, ágai pedig koszorúnak.
A sporttörténész: – 1986 tavaszán, az athéni birkózó Európa-bajnokságon ezt az ötletet már elsütötték, és olajfa leveléből készült, Olümpiában szedett koszorút kapott minden bajnok az aranyérem mellé… És nagyon örültek neki. Most lehet ismételni.
Az újságárus: – Hát kérem, ezzel a hírrel a rikkancs már nem sokra menne… Arról nem is beszélve, hogy mi már nem is rikkantunk… Anettkáról nem tud valami újat?
A humorista: – Bocsánat: és mit kap a vesztes? Olajfamagot?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.