Az amerikai FBI meglátása szerint a műkorcsolyázóknál leleplezett csalás túllépi a sportág határait, sőt annak gyökereit az orosz maffia tevékenységében kell keresni. Az amerikaiak lehallgatott telefonbeszélgetések során jutottak erre a megállapításra, és a tőlük kapott információk alapján az olasz biztonsági szervek Velence közelében letartoztatták azt az Alimsan Tohtahunovot, akit – moszkvai értesülésekre támaszkodva – az orosz maffia befolyásos külföldi irányítójaként tartanak nyilván. Az üzbég származású – maffiakörökben a „tajvancsik” (kis tajvani) néven ismert –, izraeli állampolgársággal is rendelkező „vállalkozó” fegyver-, kábítószer- és régiségkereskedéssel, valamint fiatal orosz nők „közvetítésével” foglalkozik. Washington azonnal kiadatási kérvényt nyújtott be Rómában. James B. Comey amerikai bíró szerint Tohtahunov „klasszikus csalással” befolyásolta a páros műkorcsolyázás és a jégtáncverseny alakulását: egymillió dollárt ajánlott fel a francia jégkorong-válogatott támogatására, ha a francia pontozóbíró, Marie-Reine Le Gougne az orosz Berezsnaja–Sikarulidze aranyérmét segíti elő, orosz kollégája pedig viszonozza e „jóindulatot” a francia jégtáncos Gwendal Peizerattal és Oroszországból származó partnernőjével, Marina Anissinaval szemben. A terv elsőfokon sikerre vezetett. A nyilvánvaló csalásra azonban reagált a Nemzetközi Olimpiai Bizottság: Berezsnaja és Sikarulidze a NOB utasítására kénytelen volt megosztani aranyérmét a manipuláció áldozatául esett Sale–Pelletier kanadai párossal. Az olimpiai bajnok francia táncosok pedig (5:4-es zsűridöntés alapján) megőrizhették az aranyérmet.
A nemzetközi szövetség (ISU) mind a francia pontozót, mind a nemzeti szervezet elnökét, a „szürke eminenciásként” működő Didier Gailhaguet-et – mint leleplezett tetteseket – három esztendőre eltiltotta, továbbá kizárta a 2006-os torinói olimpia versenyeiről. Mindketten lemondtak arról, hogy megvétózzák a határozatot.
Az amerikai államügyészség elsődlegesen a pénzmosás miatt indított nyomozása során bukkant rá az FBI által lehallgatott és rögzített telefonbeszélgetésekre, amelyeket természetesen egyelőre nem hajlandó nyilvánosságra hozni, de az egyikből – a francia–orosz jégtáncosnő édesanyjával folytatott beszélgetésből – így idéz a vád: „A lányából olimpiai bajnokot csinálunk. Gondoskodunk arról, hogy ő legyen a legjobb, még ha bukna is.” Az államügyészség és az FBI közös sajtókonferencián számolt be a mormon fővárosban lezajlott botrányról.
A NOB elnöke, a belga Jacques Rogge megdöbbenten reagált: „Ijesztőek a legújabb információk. Sokkol bennünket a hír, hogy a szervezett bűnözés is kivette a részét a műkorcsolyaversenyek manipulálásából.”
Thomas Bach, a NOB német alelnöke kijelentette: „Ha bebizonyosodik a feltételezés, akkor ez borzasztó és kegyetlen hatást gyakorolna a sport fejlődésére. Ezt magvában kell elfojtani!” Az ISU elnöke, az olasz Orravio Cinquante ugyancsak megdöbbenésének adott hangot, és utalt arra, hogy a nemzetközi szövetség által lefolytatott vizsgálatok során Tohtahunov neve nem merült fel. A NOB végrehajtó bizottsága a nemzetközi szakszövetségekkel folytatandó tanácskozások során agusztus végén Lausanne-ban a tárgyalások napirendjére kívánja tűzni a most kirobbant maffiaügyet.
Beazonosította a brüsszeli „aranyásókat” a Szuverenitásvédelmi Hivatal
