A válogatott játéka nem változott

A Nemzetközi Úszószövetség (FINA) vízilabda-bizottsága ismét meglepetést tartogatott a magyar küldöttség számára: a Világliga-döntőben „komolytalan játék” miatt kizárták a csapatot a fináléból, most pedig a belgrádi Világkupán közölték: a magyarok nem a második helyen végeztek az A csoportban – ahogyan mindenki hitte –, hanem az oroszok mögött a harmadikon. Mindez egy csavaros logikával megalkotott szabálynak köszönhető. A lényeg, hogy Kemény Dénes szövetségi kapitány csapata tegnap lapzárta után a spanyol helyett a görög csapattal mérkőzött meg az elődöntőbe kerülésért. Sikerrel, magabiztosan 10-7-re nyert, és így ma Jugoszláviával játszik a döntőbe jutásért.

MTI
2002. 08. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-VÍZILABDA-
Az A csoport végeredményének megállapítása akkor vált kritikus kérdéssé Belgrádban, amikor a magyar válogatott csütörtök este 9-7-re legyőzte a házigazda jugoszláv csapatot. Ezzel ugyanis hármas körbeverés alakult ki.
Az A csoportban a jugoszláv, a magyar és az orosz csapat egyformán négy ponttal zárta a küzdelmeket, a B-ben pedig az olaszokkal szemben 7-5-re alulmaradt spanyol, illetve a horvátokkal 7-7-es döntetlent játszó görög válogatott szerzett ugyanannyi pontot (3-3). Az olaszok 5 ponttal végeztek az élen.
Az eddig elfogadott módszer ilyenkor az, hogy az azonos pontszámmal záró együttesek között az egymás elleni eredmények alapján külön tabellát kell felállítani és előbb a pontszámot, majd a gólkülönbséget kell figyelembe venni közöttük.
Az A csoportban az egymás elleni eredmények alapján Jugoszlávia, Magyarország, Oroszország sorrend alakult volna ki, míg a B-ben a spanyolok és a görögök végeztek azonos pontszámmal, az egymás elleni eredményük pedig döntetlen volt. Ilyenkor az előttük végzett csapattal szemben elért eredmény számít: a görögök 6-6-os döntetlent játszottak a csoportgyőztes olaszokkal, míg a spanyolok 7-5-re kikaptak tőlük. A sorrend ezek szerint: 1. Olaszország, 2. Görögország, 3. Spanyolország, 4. Horvátország.
Ezután mindenki megnyugodott, mondván, a keresztbejátszás szerint magyar–spanyol és görög– orosz mérkőzés lesz az elődöntőbe jutásért. De jött a huszárvágás…
A FINA „processzorai” ugyanis közölték: nem addig a’, mert az A csoportban nem a magyar, hanem az orosz együttes lett a második. Hogy miért? Mert az új, az „egyes számú” szabály iránymutatása szerint a hármas holtversenyt páros holtversennyé kell „redukálni”. A „redukálás” pedig úgy történt, hogy a jugoszlávokat simán kihirdették csoportgyőztesnek. Ez a napnál is világosabb, elvégre a házigazdák ugyanannyi pontot szereztek, mint a másik két gárda, ráadásul kikaptak a magyaroktól, igaz, jobb a gólkülönbségük. Így ők a csoportgyőztesek. A „redukálás” után viszont az számít, hogy az oroszok megvertek bennünket, így ők a másodikok. A dolgok veleje ez. Logikus érvelés, bolond, aki nem érti… Ha így megy tovább, a válogatottak szakmai stábjában előbb-utóbb matematikusok is állást kaphatnak.
Annál is inkább, mivel kiderült, hogy mostantól ez lesz az általános gyakorlat.
„Az új szabályról a csapatok képviselői közül senki nem tudott, de mostantól ezt a számítási módszert alkalmazza majd a FINA az olimpiákon, a világbajnokságokon és a Világkupákon – mondta Martin György, a Magyar Vízilabda-szövetség elnöke. – Az azonos pontszámmal végző csapatok közül a külön tabella és a hagyományos számítás szerint először megállapítják, ki az első, majd kiveszik a kalapból, és a megmaradtakkal addig folytatják mindezt, amíg már csak ketten maradnak, és végül a kettő egymás elleni eredménye számít”.
A medenceparti viharok s az ellenfélcsere után a magyar válogatott változatos mérkőzésen biztosan győzte le a görögöket a negyeddöntőben s bejutott a szombati elődöntőbe, ahol a csütörtöki 9-7 után ismét a jugoszlávok következnek.
A magyar csapat remekül kezdett: 4 perc alatt 3-0-ra húzott el, egyértelművé téve, hogy gyorsan igazolni kívánja a papírformát. A folytatásban még 1-1 gól esett, így maradt a küzdő felek között a tetemes különbség. A második játékrészben némileg kiegyenlítettebb lett a játék, sőt: 5-4-re felzárkóztak a görögök. A 6. percben Kiss G. nyugtatta meg a kedélyeket (6-4).
A térfélcserét követően mindkét oldalon több támadás is eredménytelenül fejeződött be, majd 1-1 gól esett emberelőnyből (7-5). A görögök nem adták fel s hasonló helyzetnek köszönhetően ismét minimálisra csökkentették hátrányukat. Olyannyira lendületbe jöttek, hogy a finis elején Haciteodoru ki is egyenlített, de ekkor volt utoljára okuk az örömre, a magyaroknak meg az idegeskedésre. Három létszámfölényes magyar gól zárta ugyanis a negyeddöntőt, azaz a lefújásig újra kialakult ugyanaz a helyzet, mint a legelején (10-7).
Világkupa, negyeddöntő: Magyarország–Görögország 10-7 (4-1, 2-3, 1-2, 3-1). Belgrád, vezette: Tulga (török), Boyer (amerikai). Magyarország: Szécsi – Biros 1, Steinmetz, Kásás 2, Kiss G. 3, Molnár 1, Benedek 2, csere: Bárány 1, Fodor, Vári. A görög góllövők: Csomakosz, Szanta 2-2, Haciteodoru, Karakalosz, Szkizasz 1. Emberelőny: 8/7, illetve 7/3.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.