-VÍZILABDA-
Az A csoport végeredményének megállapítása akkor vált kritikus kérdéssé Belgrádban, amikor a magyar válogatott csütörtök este 9-7-re legyőzte a házigazda jugoszláv csapatot. Ezzel ugyanis hármas körbeverés alakult ki.
Az A csoportban a jugoszláv, a magyar és az orosz csapat egyformán négy ponttal zárta a küzdelmeket, a B-ben pedig az olaszokkal szemben 7-5-re alulmaradt spanyol, illetve a horvátokkal 7-7-es döntetlent játszó görög válogatott szerzett ugyanannyi pontot (3-3). Az olaszok 5 ponttal végeztek az élen.
Az eddig elfogadott módszer ilyenkor az, hogy az azonos pontszámmal záró együttesek között az egymás elleni eredmények alapján külön tabellát kell felállítani és előbb a pontszámot, majd a gólkülönbséget kell figyelembe venni közöttük.
Az A csoportban az egymás elleni eredmények alapján Jugoszlávia, Magyarország, Oroszország sorrend alakult volna ki, míg a B-ben a spanyolok és a görögök végeztek azonos pontszámmal, az egymás elleni eredményük pedig döntetlen volt. Ilyenkor az előttük végzett csapattal szemben elért eredmény számít: a görögök 6-6-os döntetlent játszottak a csoportgyőztes olaszokkal, míg a spanyolok 7-5-re kikaptak tőlük. A sorrend ezek szerint: 1. Olaszország, 2. Görögország, 3. Spanyolország, 4. Horvátország.
Ezután mindenki megnyugodott, mondván, a keresztbejátszás szerint magyar–spanyol és görög– orosz mérkőzés lesz az elődöntőbe jutásért. De jött a huszárvágás…
A FINA „processzorai” ugyanis közölték: nem addig a’, mert az A csoportban nem a magyar, hanem az orosz együttes lett a második. Hogy miért? Mert az új, az „egyes számú” szabály iránymutatása szerint a hármas holtversenyt páros holtversennyé kell „redukálni”. A „redukálás” pedig úgy történt, hogy a jugoszlávokat simán kihirdették csoportgyőztesnek. Ez a napnál is világosabb, elvégre a házigazdák ugyanannyi pontot szereztek, mint a másik két gárda, ráadásul kikaptak a magyaroktól, igaz, jobb a gólkülönbségük. Így ők a csoportgyőztesek. A „redukálás” után viszont az számít, hogy az oroszok megvertek bennünket, így ők a másodikok. A dolgok veleje ez. Logikus érvelés, bolond, aki nem érti… Ha így megy tovább, a válogatottak szakmai stábjában előbb-utóbb matematikusok is állást kaphatnak.
Annál is inkább, mivel kiderült, hogy mostantól ez lesz az általános gyakorlat.
„Az új szabályról a csapatok képviselői közül senki nem tudott, de mostantól ezt a számítási módszert alkalmazza majd a FINA az olimpiákon, a világbajnokságokon és a Világkupákon – mondta Martin György, a Magyar Vízilabda-szövetség elnöke. – Az azonos pontszámmal végző csapatok közül a külön tabella és a hagyományos számítás szerint először megállapítják, ki az első, majd kiveszik a kalapból, és a megmaradtakkal addig folytatják mindezt, amíg már csak ketten maradnak, és végül a kettő egymás elleni eredménye számít”.
A medenceparti viharok s az ellenfélcsere után a magyar válogatott változatos mérkőzésen biztosan győzte le a görögöket a negyeddöntőben s bejutott a szombati elődöntőbe, ahol a csütörtöki 9-7 után ismét a jugoszlávok következnek.
A magyar csapat remekül kezdett: 4 perc alatt 3-0-ra húzott el, egyértelművé téve, hogy gyorsan igazolni kívánja a papírformát. A folytatásban még 1-1 gól esett, így maradt a küzdő felek között a tetemes különbség. A második játékrészben némileg kiegyenlítettebb lett a játék, sőt: 5-4-re felzárkóztak a görögök. A 6. percben Kiss G. nyugtatta meg a kedélyeket (6-4).
A térfélcserét követően mindkét oldalon több támadás is eredménytelenül fejeződött be, majd 1-1 gól esett emberelőnyből (7-5). A görögök nem adták fel s hasonló helyzetnek köszönhetően ismét minimálisra csökkentették hátrányukat. Olyannyira lendületbe jöttek, hogy a finis elején Haciteodoru ki is egyenlített, de ekkor volt utoljára okuk az örömre, a magyaroknak meg az idegeskedésre. Három létszámfölényes magyar gól zárta ugyanis a negyeddöntőt, azaz a lefújásig újra kialakult ugyanaz a helyzet, mint a legelején (10-7).
Világkupa, negyeddöntő: Magyarország–Görögország 10-7 (4-1, 2-3, 1-2, 3-1). Belgrád, vezette: Tulga (török), Boyer (amerikai). Magyarország: Szécsi – Biros 1, Steinmetz, Kásás 2, Kiss G. 3, Molnár 1, Benedek 2, csere: Bárány 1, Fodor, Vári. A görög góllövők: Csomakosz, Szanta 2-2, Haciteodoru, Karakalosz, Szkizasz 1. Emberelőny: 8/7, illetve 7/3.
Hogyan halmozott hazugságot hazugságra az MI5 a nőket bántalmazó neonáci kém ügyében?
