Az ezüstök aranyra válthatók Athénban

A magyar úszóválogatott felkészülése jól sikerült a berlini Európa-bajnokságra, amit bizonyít, hogy versenyzőink tizenkét országos csúcsot úsztak. Ennek ellenére még a szakemberek sem egyöntetűen ítélik meg csapatunk szereplését, mert Risztovék hat ezüst- és egy bronzérmet szereztek ugyan, de tizenkilenc éve fordult utoljára elő, hogy válogatottunk nem nyert aranyérmet a kontinensbajnokságon.

Salánki Miklós
2002. 08. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Úszás -

Örüljünk vagy sírjunk? Erre a kérdésre lehetetlen egyértelmű választ adni, mert többféleképpen ítélik meg még a magyar csapat legjobbjának, a négy ezüstérmet nyerő Risztov Évának a szereplését is. A riporter például a 200 méteres vegyes úszás döntője után csodálatos ezüstről beszélt, a 16 éves Risztov Éva viszont csalódottan nyilatkozott, s elégedetlen volt a 200 pillangó fináléja után is, pedig úgy lett második, hogy a lengyel Jedrzejczak világcsúcsot úszva előzte meg.
A hódmezővásárhelyi tinédzser a magyar úszósport nagy ígérete volt, aki két év alatt Turi György irányításával a Bp. Spartacusban a sportág legeredményesebb hazai versenyzője lett. Még nem világklasszis ugyan, de ha olyan elszántan edz és olyan töretlenül fejlődik, mint a múlt évben, akkor tizennyolc évesen az athéni olimpián a legfényesebb csillagok közé kerülhet. Bánata, hogy nem nyert aranyérmet, érthető ugyan, de az Eb után nyugodtan ünnepelhet, mert mind a négy versenyszámban pályafutása legjobb eredményét érte el Berlinben, ami most még a dobogó második fokához volt elegendő.
Megoszlottak a vélemények arról, hogy miért kellett négy számban is indulnia. Edzője szerint Éva most olyan korban van, amikor a terhelése elősegítheti a fejlődését. Turi György tanítványa rekordjaival nagyon közel került a csúcshoz. Ha az olimpiáig sikerül a neki legeredményesebb versenyszámokat kiválasztani, az ezüstlányból aranyos úszónő lehet Athénban.
Még nagyobb hullámokat kavart a „parton” Kovács Ágnes szereplése, aki a három mellúszószám közül 100-on, 200-on negyedik lett, 50 méteren pedig visszalépett. Ez érzékenyen érintette a magyar csapat mérlegét, mert Egerszegi Krisztina visszavonulása és a Széchy-csapat szétbomlása óta Kovács lett a magyar úszósport védőernyője, 1997 óta egyedül ő nyert aranyérmet a világversenyeken.
Olimpiai sikere után úgy határozott, hogy amerikai egyetemen fog tanulni, és tengerentúli utazásával kilépett abból az üvegburából, amely itthon védte, s egyben kényszerítette is arra, hogy csak az úszásra összpontosítson. A múlt évben már vegyesen, az Egyesült Államokban és itthon készült fel a világbajnokságra, amelyen ismét megmentette csapatunk becsületét. Úgy nézett ki tehát, hogy olyan világklasszis, aki kevesebb és másfajta felkészüléssel is megvédheti elsőségét. Az úszás azonban könyörtelen sportág, amelyben lazítani csak a célba érkezés után lehet. Ezt a tanulságot elődje, Egerszegi Krisztina is levonhatta, aki négyszeres olimpiai bajnokként 1994-ben a római világbajnokságon váratlan vereséget szenvedett. A „pofon” után Egerszegi visszaállt a sorba, és két év múlva az atlantai olimpián ötödik aranyérmét nyerve fejezte be sikeres pályafutását.
Kovács Ágnes gyengébb berlini szereplése után Turi György önkritikát gyakorolva elmondta, hogy a felkészülés utolsó szakaszában, amikor itthon edzett, nem volt elég kemény az olimpiai bajnokkal szemben. Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke arról nyilatkozott, hogy a sportág számára hasznosabb lenne, ha legjobb úszóink itthon készülnének, nem a távoli Egyesült Államokban. Az elnök szerint ha valaki egy sportágban olyan tehetséges, mint Kovács Ágnes, akkor szerencsésebb lenne, ha itthon tanulna meg angolul és járna egyetemre. A szakmai viták után Kiss László szövetségi kapitány vezetésével valószínűleg megtalálják azt az utat, amelyen akár már a jövő évi világbajnokságon visszatalálhat a csúcsra.
Ezt megkönnyítheti, hogy az utóbbi években a hazai élmezőny kiszélesedett, a fiatalabbak közül Flaskay Mihály az 50 méteres mellúszásban ezüstérmet nyert a 34 éves Güttler Károly előtt. Fokozatosan úszik az élmezőnybe Reményi Diana és a vegyesúszó Kerékjártó Tamás is. Batházi István nem tudta ugyan megvédeni címét 400 vegyesen, de egyéni rekordot úszva szerzett ezüstérmet.
A hazai élmezőny szélesedésének értékét növeli, hogy akkor következett be, amikor a világ két legeredményesebb edzője visszavonult. Kiss László a sydneyi olimpia után önszántából lett „csak” szövetségi kapitány. A 71 éves Széchy Tamás viszont még tovább akart edzősködni, de már nem kellett. Akik pedig azt követelték, hogy emeljenek szobrot Széchynek, csak végre már távozzon a medence partjáról, eddig még nem tudták betölteni az úszópápa után maradt űrt. Az eltelt két évben két világklasszis magyar mester esett ki a nevelőmunkából, ezt figyelembe véve a berlini hat ezüst- és egy bronzérem jó teljesítmény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.